Forum Coders' city Strona Główna Coders' city
Nasza pasja to programowanie!

PomocPomoc   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy  RejestracjaRejestracja 
Archiwum starego forum + teoria    RSS & Panel/SideBar
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Potrzebuję szybkiej odpowiedzi na moje pytanie... Zasady

Bateria do Asusa: Li-Polymer Battery Pack C21N1347

Idź do strony 1, 2  Następny

Odpowiedz do tematu    Forum Coders' city Strona Główna -> Komputery
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
samolot

PostWysłany: Czw Maj 10, 2018 11:21 pm  OP    Temat postu: Bateria do Asusa: Li-Polymer Battery Pack C21N1347 Odpowiedz z cytatem Pisownia

Kilka dni temu wylałem herbatę na laptopa Asus. Oczywiście natychmiast wyłączyłem zasilanie i go odwróciłem.

W serwisie wymienili mi klawiaturę, bo nie reagowala, za 180 zł.

Dodatkowo gość stwierdził, że mam wadliwą baterię (nie wiedział, czy z powodu zalania), w każdym razie jest jakaś napęczniała, nie wygląda na sprawną. Zaproponował, aby ja wyjąć i używać laptopa tylko na zasilaczu, bo może ona spowodować większą awarię. Argumentował, że nowa oryginalna kosztuje ok 1000 zł ,a podróbki ok 350 zł, których on nie poleca. Zgodziłem się wersję z laptopem bez baterii.
Ten laptop ma baterię typu: Li-Polymer Battery Pack C21N1347.

W domu znalazłem w Internecie ofertę kupna takiej baterii i o dziwo cena to 196,77 zł. Piszą, żejest fabrycznie nowa ima roczną gwarancję.
Ma dokładnie taki sam symbol, co moja: C21N1347, wiec jest to z pewnością ten sam typ. Mam zresztą tę zepsutą w domu, wyglądają na identyczne. Co o tym myśleć? Chodzi mi o te różnicę w cenie?

mrowek

PostWysłany: Pią Maj 11, 2018 3:08 pm      Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

litowo polimerowa?
nieźle
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
Sinus32

PostWysłany: Pią Maj 11, 2018 8:01 pm      Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

1000 zł za baterię to raczej przesada. Wątpiłbym w wiarygodność takiej wyceny.

Natomiast ok 200 zł za baterię to podejrzanie niewiele. Może być tak że ta bateria faktycznie jest oryginalna, ale regenerowana.

Z mojego własnego doświadczenia uważam, że najoptymalniej jest kupować dobrej jakości zamienniki. Nie płaci się za markę więc jest taniej, wie się co się kupuje, a bateria i tak daje radę. No ale to tak jak pisałem moje doświadczenia z bateriami. Obecnie mam w swoim dellu zamiennik od Green Cell i jestem zadowolony. Po czterech pełnych miesiącach użytkowania system raportuje że ostatnie pełne ładowanie zgromadziło 73205 mAh z 73260 mAh pojemności nominalnej.

BTW: raport o baterii można wygenerować poleceniem "powercfg -energy" z poziomu cmd uruchomionego z uprawnieniami administratora.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
samolot

PostWysłany: Pią Maj 11, 2018 9:58 pm  OP    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

Raport o baterii to mógłbym zrobić, gdybym baterię miał w laptopie. Teraz jest wyjęta.
W polu powiadomień po prawej na dole mam ikonkę baterii przekreśloną krzyżykiem. Gdy tam najadę wskaźnikiem myszki, to pokazuje się dymek "Nie wykryto baterii", co jest zrozumiałe.

Ale niezależnie od tego spróbowałem z ciekawości użyć podanego przez ciebie polecenia "powercfg -energy", ale nie widać żadnej reakcji, może właśnie dlatego, że baterii brak.

Śmieszne jest to, że gdy wszedłem do panelu sterowania w zakładkę System/Bateria, to pokazuje się wielka zielona informacja, że "Bateria jest w pełni naładowana".

Jako ciekawostkę podam wynik działania mojej funkcji wyciągającej wszystkie dostępne informacje z klasy Win32_Battery:

Dostępność baterii:                                                   Nie wykryto baterii
Czas potrzebny do pełnego naładowania baterii: <Nieobsługiwane>
Status baterii Bateria nie jest rozładowana, i nie musi być ładowania
Krótki opis baterii: Bateria wewnętrzna
Skład chemiczny baterii Nieznany
Kod błędu menadżera konfiguracji: Urządzenie działa poprawnie.
Czy bateria korzysta z konfiguracji użytkownika: Nie
Opis baterii: Bateria wewnętrzna
Pojemność nominalna baterii: <Nie obsługiwane>
Napięcie prądu baterii projektowe: <Nie obsługiwane>
Identyfikator baterii:
Czy usunieto informację o ostatnim błędzie: Nie została usunięta
Opis ostatniego błędu baterii: Nie ma opisu błędu, bo żaden błąd nie wystąpił
Pozostało pojemności do wykorzystania: %

Szacunkowy czas do wyczerpania baterii
w obecnych warunkach obciążenia, jeżeli
zasilanie jest wyłączone, lub utracone, a laptop
pozostaje wyłączony, lub laptop jest odłączony
od źródła zasilania: Nie moża okreslić, bo bateria jest teraz nie używana.

Czas potrzebny na całkowite rozładowanie batrii: <Nie obsługiwane>

Średnia żywotność baterii w minutach, przy
założeniu, że bateria jest w pełni naładowana: <Nie obsługiwane>

Pełna pojemnośc baterii: <Nie obsługiwane>
Data i godzina instalacji baterii: <Nie obsługiwane>
Ostatni kod błędu zgłoszony przez urządzenie: 0
Czas ładowania całkowicie rozładowanej baterii: <Nie obsługiwane>
Nazwa baterii:
Identyfikator urządzenia logicznego: <Nie ustawiony>
Szczególne możliwości zasilania urządzenia Nie obsługiwane
Czy bateria jest teraz w stanie zarządzania energią: Nie
Specyfikacja wersji obsługiwanych przez baterię: <Nie obsługiwane>
Stan baterii: OK
Stan urządzenia logicznego: <Nie obsługiwane>
Zakres komputera CreationClassName: Win32_ComputerSystem
Nazwa zakresu systemu: KOMPDOMOWY
Czas od ostatniego włączenia zasilania z baterii: bateria jest on line

Pozostały czas do pełnego naładowania baterii:
przy bieżącej szybkości ładowania i użycia 0 minut.

Zbadano 32 właściwosci baterii.

Widzę, że niektóre informacje są niezgodne ze zdrowym rozsądkiem, jak ta zaznaczona na czerwono. No bo jak może być on line, skoro jej w ogóle nie ma? Ale nigdy nie pracowałem na laptopie bez baterii, więc dopiero teraz mogę zweryfikować także te opcje, które się normalnie nie zdarzają. Ale skoro Microsoft może mieć w panelu sterowania info, że "Bateria jest w pełni naładowana", to czuję się usprawiedliwiony.

Sinus32

PostWysłany: Nie Maj 13, 2018 6:46 pm      Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

Polecenie "powercfg -energy" najpierw przez 60 sekund zbiera dane o wykorzystaniu energii, a potem produkuje raport do pliku o nazwie "energy-report.html". Jeżeli miałeś cmd otwarte jako admin i nie zmieniałeś katalogu roboczego, to twój raport wylądował najprawdopodobniej w "C:\Windows\system32\energy-report.html".

No i oczywiście jak nie masz włożonej baterii to w raporcie nie będzie informacji o pojemności nominalnej i ostatnim pełnym naładowaniu, bo te informacje są zapisane w pamięci baterii. Bateria to nie tylko ogniwa do magazynowania energii ;)

A jeżeli chodzi o raport który wkleiłeś, to myślę że przy zastosowaniu odpowiedniego poziomu abstrakcji można traktować zasilacz komputera jak baterię o dość specyficznych parametrach. Dzięki temu można pisać aplikacje których działanie zależy od aktualnego rodzaju zasilania. Np: aplikacje wyposażone w mechanizmy automatycznych aktualizacji mogą opóźnić proces aktualizacji dopóki poziom naładowania baterii nie będzie wynosił przynajmniej 30%, lub bateria nie będzie w trakcie ładowania.
Powrót do góry
samolot

PostWysłany: Nie Maj 13, 2018 9:39 pm  OP    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

Konto, na którym pracuje, jest kontem Administratora. Przeszukałem katalog System32, ale niema tam śladu pliku o nazwie energy-report.html.

Cytat:
A jeżeli chodzi o raport który wkleiłeś, to myślę że przy zastosowaniu odpowiedniego poziomu abstrakcji można traktować zasilacz komputera jak baterię o dość specyficznych parametrach

Jak pisałem, przy pisaniu funkcji korzystałem z klasy Win32_Battery class. Pierwsze zdanie tam napisane, to w tłumaczeniu Google:
Cytat:
Klasa WMI Win32_Battery reprezentuje baterię podłączoną do systemu komputerowego

Mam wątpliwość, czy "baterię podłączoną do systemu komputerowego" można traktować na równi z zasilaniem z sieci. Może się nie znam, być może jest jakaś osobna klasa "Power Class" zwracająca właściwości zasilania sieciowego? Wszystkie opisy właściwości tłumaczyłem "na zdrowy rozsądek", bonie nie dało się zawsze przetłumaczyć wprost, ale nie sądzę, by z kontekstu wynikało coś więcej niż to, że opisy dotyczą baterii a nie zasilania sieciowego. Wcześniej nie miałem okazji testować tej funkcji przy wyjętej baterii.

Sinus32

PostWysłany: Nie Maj 13, 2018 10:50 pm      Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

samolot napisał:
Konto, na którym pracuje, jest kontem Administratora. Przeszukałem katalog System32, ale niema tam śladu pliku o nazwie energy-report.html.

Plik powinien był pojawić się w katalogu na który wskazywał cmd w momencie uruchomienia polecenia.
Powrót do góry
samolot

PostWysłany: Sro Maj 16, 2018 10:20 pm  OP    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

Cytat:
...pojawić się w katalogu na który wskazywał cmd w momencie uruchomienia polecenia.

W wierszu poleceń było wpisane:
Cytat:
C:\Windows\System32\powercfg.exe -energy

wiec rozumem, że po kliknięciu "OK" raportu powinienem szukać w katalogu System32 ?
Tam, niestety, go nie znalazłem.

Sinus32

PostWysłany: Pią Maj 18, 2018 7:47 pm      Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

A co wypisuje ci cmd?

U mnie wypisuje:
Microsoft Windows [Wersja 6.1.7601]
Copyright (c) 2009 Microsoft Corporation. Wszelkie prawa zastrzeżone.

C:\Windows\system32>d:

D:\>cd energy-reports

D:\energy-reports>powercfg.exe -energy
Włączanie śledzenia na 60 s...
Obserwowanie zachowania systemu...
Analizowanie danych śledzenia...
Analiza ukończona.

Znaleziono problemy z wydajnością zasilania.

Błędy: 6
Ostrzeżenia: 6
Informacje: 30

Więcej informacji zawiera raport D:\energy-reports\energy-report.html.

D:\energy-reports>
W ostatniej linii wskazuje lokalizację pliku raportu.

BTW: te błędy które on u mnie znajduje to "Urządzenie USB nie przechodzi w stan wstrzymania", a więc do zignorowania.
Powrót do góry
samolot

PostWysłany: Pią Maj 18, 2018 10:59 pm  OP    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

Udało się uzyskać ten raport.

Ja poprzednio wpisywałem bezpośrednio w wiersz polecenia komendę: C:\Windows\System32\powercfg.exe -energy. Okazało się, że nie uruchamiałem tego polecenia jako administrator, bo moje konto, mimo, że ma nazwę "Administrator", wcale takich uprawnień nie ma. Raport nie był wcale tworzony.

Wiec najpierw otworzyłem katalog System32 i w nim uruchomiłem program powercfg.exe , jako administrator. I wtedy pokazało się "to stare DOS - owe okienko" i tam w wierszu poleceń wpisałem polecenie C:\Windows\System32\powercfg.exe -energy. Otrzymałem w katalogu System32 dość obszerny raport html a w nim sporo informacji na temat zarządzania energią i samej baterii. Tego mi brakowało do większego zrozumienia nazw właściwości klasy, z której ja wyciągałem informacje. Także gdybym tę moją funkcję chciał udoskonalać, to jest co robić.

W samym zaś oknie dosowskim mam informację :
Cytat:
9 Erros:
11 Warnings
19 Informational

Większość tych błędów wcale nie dotyczy baterii, ale w ogóle zagadnień wykorzystania energii przez różne elementy systemu.
O baterii jest kilka pseudo "konkretów":
Cytat:
Bateria:Informacje o baterii

Identyfikator baterii

Producent

Numer seryjny

Skład chemiczny

Długoterminowe 1

Szczelnie zamknięte 0

Pojemność nominalna

Ostatnie pełne ładowanie

Czyli właściwie nic. A co to znaczy "Długoterminowe 1" i "Szczelnie zamknięte 0" - nie mam pojęcia. Pisownia oryginalna z pliku energy-report.html

Ostatnio zmieniony przez samolot dnia Sob Maj 19, 2018 12:11 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Odpowiedz do tematu    Forum Coders' city Strona Główna -> Komputery Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach