Forum Coders' city Strona Główna Coders' city
Nasza pasja to programowanie!

PomocPomoc   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy  RejestracjaRejestracja 
Archiwum starego forum + teoria    RSS & Panel/SideBar
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Potrzebuję szybkiej odpowiedzi na moje pytanie... Zasady

Gry planszowe i problem plecakowy

Odpowiedz do tematu    Forum Coders' city Strona Główna -> Inne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Chemikk

PostWysłany: Sro Lip 11, 2018 12:48 pm  OP    Temat postu: Gry planszowe i problem plecakowy Odpowiedz z cytatem Pisownia

Cześć, ostatnio postanowiłem posegregować figurki do jednej z moich gier planszowych (Descent 2ed.). Niestety tego plastiku wyszło bardzo dużo, a nie chcę wszystkiego luzem wrzucić, bo mogą się one z czasem uszkodzić. Wpadłem więc na pomysł wydrukowania sobie z gumy inseru na drukarce 3D, gdzie figurki będą leżeć bezpiecznie.

No i tu zaczyna się mój faktyczny problem. Muszę jakoś posortować/ułożyć te figurki żeby móc wydrukować ten insert. Zamierzałem zmierzyć wszystkie i zrzutować na prostokąty dla łatwiejszych obliczeń, bo taki algorytm nie powinien sprawić większych problemów. Zauważyłem jednak, że nie każda z nich powinna być zrzutowana do prostokąta, niektóre lepiej wykorzystują przestrzeń jako trójkąt czy wielokąt. Czy możecie mi podpowiedzieć bibliotekę/język w którym można będzie posegregować figury geometryczne na określonych płaszczyznach?

Na studiach miałem Prologa i pamiętam, że tego typu rzeczy się tam przyjemnie pisało. Nie chcę też brnąć w coś, gdy jest łatwiejsze rozwiązanie, bo czasu wolnego mam coraz mniej :)

“There are only two hard things in Computer Science: cache invalidation and naming things.”
Phil Karlton
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Numer GG
hurgadion

PostWysłany: Czw Lip 12, 2018 11:44 am      Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

Hej,
problem jest bardzo ogólny, więc odpowiem ogólnie... jest takie fajne narzędzie do wyszukiwania rozwiązań optymalnych, a mianowicie MiniZinc, na courserze są kursy na ten temat, można wybrać chyba bezpłatną wersję... ale nie jestem pewny... i dla nie za dużej ilości danych działa to nieźle, można tam wybierać różne algorytmy optymalizacji, ja testowałem tylko podstawowe...

Natomiast jeżeli chcesz poznać lepsze podpowiedzi, o ile będzie na to szansa... to spróbuj sformułować swój problem dokładniej... opisz ilość elementów do upchania... podaj reguły, dokładnie... przy tego typu optymalizacji praktycznie wszystko może mieć znaczenie... jeżeli danych nie jest bardzo dużo... :)

Chemikk

PostWysłany: Czw Lip 12, 2018 1:59 pm  OP    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

Dziękuję za popdpowiedź, przyjrzę się MiniZinc. Co do lepszego zdefiniowania problemu, to chętnie to zrobię, tylko muszę przygotować nieco więcej materiałów.

“There are only two hard things in Computer Science: cache invalidation and naming things.”
Phil Karlton
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Numer GG
hurgadion

PostWysłany: Czw Lip 12, 2018 2:15 pm      Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

chociaż po drugim przeczytaniu doszedłem do wniosku... że tu chyba bardziej chodzi o stworzenie pewnego algorytmy/procedury porządkowania dwuwymiarowych figur nietypowych (o różnych kształtach), aby zminimalizować pustostany ? dobrze myślę ? jeżeli tak, to jest to raczej nietypowe zagadnienie... i nie wiem czy MiniZinc pomoze, bo tam trzeba wpisać pewne reguły do optymalizacji, których właśnie chyba szukasz... ^^

pierwsza sugestia: jeżeli to jest jednorazowa czynność, to bym to zrobił mniej więcej tak... pakowałbym figury podobne razem... chyba, że z daną figurą da się upchać optymalnie inną... jeżeli to możliwe, to zrób skan tych figur... podaj wymiary tych figur, i podaj wymiar/wymiary obszaru/obszarów, w który/które chcesz upakować te figury... ^^

Odpowiedz do tematu    Forum Coders' city Strona Główna -> Inne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)

Strona 1 z 1

Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach