Forum Coders' city Strona Główna Coders' city
Nasza pasja to programowanie!

PomocPomoc   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy  RejestracjaRejestracja 
Archiwum starego forum + teoria    RSS & Panel/SideBar
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Potrzebuję szybkiej odpowiedzi na moje pytanie... Zasady

Jestem początkujący i już się zgubiłem

Idź do strony 1, 2, 3  Następny

Odpowiedz do tematu    Forum Coders' city Strona Główna -> Inne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
szpak

PostWysłany: Sro Mar 22, 2017 12:01 pm  OP    Temat postu: Jestem początkujący i już się zgubiłem Odpowiedz z cytatem Pisownia

Postanowiłem się tu zarejestrować ze względu na to że nie radzę sobie ze swoim problemem.
Postanowiłem zostać w przyszłości programistą. Dałem sobie na to dwa lata nauki.
Dwa lata w pełnym tego słowa znaczeniu czyli codziennie od 6 rano do oporu.
Nie pracuję więc mam czas.

Od lat siedzę w komputerach i hobbystycznie w elektronice. Jakiś kompletny laik nie jestem lecz nie można mnie nazwać informatykiem, elektronikiem czy ot by nawet początkującym programistą choć sporo wiem.

Nie będę tworzył tu monologów z tym jak mi źle, przejdę do rzeczy.
W przyszłości zainteresuje mnie:

1. pisanie programów pod Windows/Linuks
a) oprogramowanie do sterowania sprzętem zewnętrznym, sterowniki urządzeń
b) aplikacje dla urządzeń mobilnych (bez gier)

2. programowanie maszyn cyfrowych:
a) cnc i inne
b) mikrokontrolery

3. budowa własnych urządzeń elektronicznych (alarmy, sterowniki, komputery pokładowe i podobne)

-------------

Na chwilę obecną siedzę nad C,C# i C++
Zacząłem od książek Stephena Praty i kilku innych.
Bawiąc się krótkio w temacie zauważyłem że w świecie prawdziwego programisty nie mam szans na dobrą pracę bez znajomości: JAVA, Visaul Basic, Visual NET, HTML, PHP, CSS i wielu, wielu innych.

Post zapodaję bo zgłupieć idzie.
Od czego tak naprawdę ma zacząć kompletnie początkujący???

Idąc "czasowo" w dół drogą języka C++ napotykamy takowe jak:
-C99/C11
-CPP z 1983
-CPP z 1972
-BCPL z 1966
a nawet CPL z 1963r!
Jak wiadomo CPL wywodzi się z Algola z 1960r a Algol Fortrana aż z 1955roku!
Fortran został opracowany na bazie Speedcodnig'a z 1953r!

Do czego zmierzam...
Na szczycie mam Visaul Basic, prawda ale pod nim jest Basic a pod Basickiem Fortran II z 1958r.
Fortran praktycznie hula nadal (2003, 2008r) ale powstał w 1955r!

Czy naukę mam zacząć od właśnie Fortrana i Algola by być kimś kogo nie da się w przyszłości zagiąć byle prostym pytaniem???
Otwieram książkę z C++ i niczego nie rozumiem!
Która z dostępnych książek na rynku będzie naprawdę dla początkujących?

Na czym powinienem się skupić nie chcąc marnować czasu?

Jeszcze jedno głupie pytanie na koniec: po co jest Visual Basic jeśli istnieje taki kombajn jak C i jego odmiany??
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Sousuke

PostWysłany: Sro Mar 22, 2017 12:20 pm      Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

Ranyście, czy jak uczysz się jeździć autem to też zaczynałeś od bryczki konnej? Ucz się tylko i wyłącznie współczesnych języków, w najnowszych ich edycjach i tylko jeśli będziesz miał specyficzne zadanie, to przyswoisz sobie to co potrzebujesz ze starszych technologii.
Po co istnieje Volkswagen jak jest Opel i jego odmiany?

Zacznij od C# ALBO Java ALBO Python, wystarczy na początek nauczyć się jednego języka, ale porządnie. Książek nie polecę, bo raczej nie używam.

Lepiej niż siedzieć w domu i programować coś poszukaj bezpłatnych praktyk na początek, jakiegoś stażu, nie bój się, że to za darmo, ten czas, który spędzisz tam odrobisz sobie z nawiązką. Tylko jakieś podstawy wypadałoby znać.

Nie wiem ile masz lat, ale myślałeś o jakichś studiach w tym kierunku?

hurgadion

PostWysłany: Sro Mar 22, 2017 12:54 pm      Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

Hej,
do tego co napisał poprzednik dorzuciłbym jeszcze może VB tylko nie wiem w jakiej wersji... w każdym razie wydaje mi się, że składnia jest fajna... co prawda znam VB tylko w wersji VBA dla Office, ale z tego co wywnioskowałem z jednej, dłuższej dyskusji na tym forum z samolotem składnia w VB jest podobna, więc moim zdaniem jest niezła... :) a reszta jak dla mnie to szczegóły, które (jeżeli nie jesteś małpą programistyczną z klapkami na oczach) przyswaja się stosunkowo szybko...

lethern

PostWysłany: Sro Mar 22, 2017 1:37 pm      Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

Tak jak napisał Sousuke - nauka jednego języka. Jest to możliwe bez książek jak i bez żadnych przeszłych języków (osobiście znam kilka języków i technologi i wszystkie poznałem bez żadnej książki w ręce), co więcej, przeszłe języki w ogóle nie idą w parze z tym jak się teraz programuje (obiektowość, Test Driven Development, wielowątkowość czy języki skryptowe to jest zupełnie inne podejście niż jak się kiedyś pisało i do czego były stare języki przygotowane, więc możesz się nauczyć rzeczy których później będziesz się musiał oduczyć, żeby być przydatny w obecnych czasach)
Podoba mi się też to zastrzeżenie do nauki zaszłości, faktycznie "nie musisz studiować jak kiedyś wypalano cegły z gliny czy robiono szałasy, jeśli chcesz dzisiaj budować wieżowce". Może i zaspokoi to wewnętrzną ciekawość? Ale część rzeczy do niczego się nie przyda (strata czasu), a druga część zaszkodzi (złe, nieaktualne wzorce). PRzecież moglibyśmy powiedzieć, że 50 lat w programowaniu to jak 5000 lat w budownictwie

Swoją drogą, przykładasz niezwykle dużą uwagę do języków, ale może warto powtórzyć... moim zdaniem (i pewnie nie tylko) wiedza z języka (języków) programowania jest mało stotna w pisaniu programów z prawdziwego zdarzenia. Tak jak było wspominanie, uczyć się w dziedzinie programowania można faktycznie latami, kiedy nowego języka nauczyć się można w 2 tygodnie! Pomyśl nad tym

PS możesz podejrzeć jakiś stream (liveedu.tv), może nawet na youtube da radę coś sensownego znaleźć, jak ktoś (mam nadzieję profesjonalnie) programuje - czy to zwykły website, czy coś bardziej wymyślnego, może to dać Ci lepsze wrażenie jak to wygląda od środka
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
szpak

PostWysłany: Sro Mar 22, 2017 2:20 pm  OP    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

Sousuke napisał:
Ranyście, czy jak uczysz się jeździć autem to też zaczynałeś od bryczki konnej?

Upss, a wie kolega że nawet przez chwilę o tym nie pomyślałem??? Aż mi głupio!

Sousuke napisał:
Nie wiem ile masz lat, ale myślałeś o jakichś studiach w tym kierunku?

Nie mogę powiedzieć bo odpiszecie mi bym:
- leciał na cemntarz rezerwować miejscówkę
- leciał do księdza zaliczkować pochówek ...
W czym problem? W tym że obudziłem się prawie za późno a w/w rezerwacja i zaliczkowanie dot. by mojej osoby! Jestem jednak zdania że zawód mozna zmienić w każdym wieku - pech tylko chciał że mam pewnie 2 razy tyle co 90% userów na tym forum :-)

Wracając do tematu to chciał bym zacząć od tworzenia pewnych układów elektronicznych które będzie trzeba programować. Układ taki będzie zbierał informacje z różnych czujników itp. i na podstawie zebranych danych sterował innymi urządzeniami. Coś w ten deseń:
- jeśli za oknem mróz i minus 10 to podkręć kurek z ogrzewaniem...
- jeśli w pokoju jest ciemno to włącz światło...
- włącz "coś" jeśli spełniono jakiś warunek...

Myślałem nad rozpoczęciem zabawy z AVR i Arduino bo przyznam że to było by to lecz... nie umiem na spokojnie przeżyć faktu że zabawa ta stała się ostatnio modna i droga!
Dość mocno o tym myślę i wymyśliłem sobie dzisiaj że już pora stworzyć jakieś biurko do zabawy tyle że nie wiem w co dokładnie się uzbroić. Na najbliższe 2,3 miesiące zadowoloił bym się możliwością sterowania przez RS232/USB różnimi zabawkami (Atmega8,16) i sterowania ot by przekaźnikami które sterowały by róznymi urządzeniami (silniczki, diody LED, oświetlenie w domu, elektro zamki i inne) tyle że jak pójdziesz do sklepu AVT to chcą Ci sprzedać dosłownie wszystko.

Mając takie biurko zaczął bym wreszcie używać jakiegoś języka. Z tego co widzę to chyba tylko C# ogarnie to wszystko choć słyszałem że C też złe nie będzie. Mam kilka książek pod ręką ale zaopatrzyłem się w nie na szybkiego i raczej nie są dla początkujacych!

C++ dla orłów - Adam Majczak
Sztuka programowania w języku C - Jones i Stewart
Ansi C++ - Bielecki
CGI - Colburn (Helion)
Ansi C - Ritchie -wyd.II z 1988r i od niej właśnie zacząłem i nie ukrywam że trzeba cofnąć się jeszcze bardziej.
Wiem też że C i C# muszę znać by sobie poradzić w przyszłości niemniej jednak jest problem z dorbymi książkami. Jeśli chodzi o naukę języków z neta to się boję!
Naprawdę. Mam pod ręką kursy C++ ściągnięte w PDFach z neta, mam też skany książek z neta bo chciałem spraedzić co jest co i zdębiałem a zdębiałem bo np. książka C++ Szkoła Programowania Praty w oryginale często posiada inne wpisy jak te dziwne skany w internetu!
Mam wrażenie że ktoś celowo wprowadza w błąd i robi sobie żarty. Znalazłem aż 30 błędów w kodach źródłowych gdy porównywałem PDF z prawdziwą książką i to w pierwszych 50 stronach. Dalej sobie darowałem. Przydała by mi się jakaś książka do C# ale jest ich strasznie mało.
Powrót do góry
Sousuke

PostWysłany: Sro Mar 22, 2017 3:03 pm      Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

Odrzuć tak starą książkę jak z 1988 roku :D
Nie wiem jakie masz fundusze, ale masz też szkolenia z programowania, może zobacz coś takiego? Ktoś u mnie w pracy korzystał z altkomakademia.pl (żadna reklama) i pozytywnie oceniał.

szpak

PostWysłany: Sro Mar 22, 2017 3:35 pm  OP    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

Nie ma kasy. Może by się z 1000 uzbierał ale wolał bym w książki i sprzęt wpakować.
Powrót do góry
arturooo3
Moderator

PostWysłany: Sro Mar 22, 2017 3:55 pm      Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

Zapraszam do tematu:
http://www.coderscity.pl/ftopic22040.html

W szczególności Symfonia C++ Standard to dobry wybór - czyta się ją bardzo lekko a póki nie dojdzie się do jej kontynuacji/rozwinięcia, tj. Pasja C++ tego samego autora to wiedza bardzo gładko się przyswaja.

Jedynym minusem tych książek może być "brak namacalnych efektów". Ja gdy rozpoczynałem zabawę z programowaniem oczekiwałem od razu właśnie działających efektów - czy to mrugającej diody na drukowanej płytce, czy programu, zawierającego formularz i ładującego obrazek z pliku. Dlatego dobrze czytało mi się poradniki z magazynów (to już dość stare materiały traktujące o Visual Basic 4, 5 i 6). Symfonia na samym początku raczej wprowadzi do programowania i da wiedzę jak przenieść algorytm na kod.

Ciekawym językiem, który współpracuje np. z Raspberry Pi jest Python - programowanie jest szybkie, łatwe, "efekty" także widać ;). W szkołach średnich z Pascala niedawno uczniowie przeszli/przechodzą właśnie na Pythona.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
hurgadion

PostWysłany: Sro Mar 22, 2017 4:14 pm      Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

szpak: co do nauki programowania, to polecam platformy edukacyjne edx.org, coursera.org, co prawda są po angielsku, ale po pół roku lub roku przyzwyczaisz się na tyle, że nie będzie dla Ciebie znaczenia w jakim języku są polecenia... kursy na na różnym poziomie zaawansowania... od początkujących do zaawansowanych... najtrudniejszy (jak do tej pory) ogarniałem 4 lata... jakbyś był zainteresowany, to służę pomocą...

co do tworzenia oprogramowania układów elektronicznych z czujnikami, to jest już to wyższa szkoła jazdy... wydaje mi się, że elementarna wiedza akademicka z zakresu MAT/INF byłaby wskazana... często w tych zagadnieniach stosuje się sterowniki rozmyte z wykorzystaniem logiki rozmytej (która w odróżnieniu od standardowej logiki może przyjmować więcej wartości logicznych niż PRAWDA i FAŁSZ, co jest bardziej zgodne z rzeczywistością i może w przyszłości posłuży do interesujących symulacji procesów myślowych, ale myślę, że chyba raczej nie w tym ćwierćwieczu)... jak chcesz looknąć w zagadnienia to polecam tę pracę dyplomową (chyba czwarta od góry)...

arturooo3: z tym Pythonem w Szkołach to ciekawa sprawa, i chyba ruch w dobrym kierunku... jest to w Programie Nowej Ustawy o Szkolnictwie, orientujesz się może ?

szpak

PostWysłany: Czw Mar 23, 2017 6:56 am  OP    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

A to coś:
http://cpp0x.pl/kursy/
Wydaje się być naprawdę opisane jak trzeba.
O tej Symfonii C++ sporo słyszałem i chyba się skuszę. Poszukam gdzieś w księgarniach - może znajdę.
-----------
Wracając do tematu budowy układów to chciał bym zacząć od prostego komputera podkładowego w samochodzie. Wydaje mi się że taka praktyka i to na bazie własnego auta da mi sporo.
Od tego właśnie zacznę na bazie AVR/Atmel.
Nie wiem dlaczego ale ciągle wydaje mi się że to proste, może dlatego że się jeszcze nie znam.
Zczytać wartości z czujnika ABS (analogowy) i z użyciem przetworników AC/DC przerobić na cyfrówkę wydaje mi się banalnie proste. Do tego procesor zdolny przetworzyć dane i przede wszystkim program który to ogarnie czyli przerobi impulsy na odpowiednie wartości np. prędkość, przebieg.
To samo z czujnikami temperatury (sondy analogowe). Na allegro takie rozbudowane komputery kosztują od 180 do 280zł. Widziałem z czego się składają. Znalazłem też kilka takich na Atmedze 16.
Pierwszy komputerek (v1.0) będzie miał opcję zczytywania informacji. Drugi natomiast (v2.0 w przyszłości) sterowania urządzeniami. Trzeci (v3.0) zapamiętywania (np. pozycji fotela dla kilku kierowców, lusterek elektrycznych, wysokości świateł).

Wybaczcie mi za słowa prawdy, lecz to co znalazłem tu:
http://www.coderscity.pl/forum33.html
często wprawia mnie w zakłopotanie i przede wszystkim dziwny uśmieszek!
Dlaczego te wszystkie prace nie są skończone i są na tak niskim poziomie?
Czyżby (przyśli/niedoszli) programiści dali na luz?
Jest bardzo, bardzo mało konkretnych programów. Większość z nich ma błędy, nie działa, krzaczy się, nie dopracowane, nieskońcozne. Co się z ludźmi dzieje?

Znaleźć źródło czegoś co działa i na bazie czego można było by zacząć naukę na zasadzie rozszyfrowywania kodu jest ciężko. Obecnie jedyny soft jaki mam (źródło) i działa to firmware do smartfonu Huawei G620. Firma Huawei zapodała na neta źródło Emui 3.0. Problem w tym że jest to mega kombajn bo to jest gotowy soft do smartfonu i ma lekko ponad 1GB. Przydało by mi się na start coś znacznie mniejszego, np. jakiś panel sterowania ale graficzny (nie pod konsolę).

Jeśli chodzi o elektronikę to wstyd się przyznać ale mam na koncie trzy lata Technikum Elektronicznego. Później przeniosłem się do ogólniaka (i żałuję). Niestety, było to w czasach w których laptop był luksusem, plazmówki nie istniały, telewizja cyfrowa raczkowała gdzieś na zachodzie a telefony GSM dopiero do PL wchodziły i kosztowały tyle co pół Fiata 126p :-)
No dobra, przyznam się, mam 39lat. Uznałem pół roku temu że mam już dość bezrobocia, pracy w zawodzie którego nie lubię a robię bo muszę i postanowiłem wrócić do elektroniki.
Uznałem po rozmowach z żoną że gdybym posiedział na bezrobociu jeszcze ze 2,3 lata i uczył się do oporu to coś z tego będzie. Niestety, muszę nadgonić elekktornikę bo sporo się zmieniło. Plus jeden w tym taki że to lubię i wszystko wchodzi cacy w głowę. Oczywiście sprzęt podstawowy mam na biurku (Oscyloskop, multimetry z wyższej pułki, stacja BGA HotAir, zasilacze stacjonarne, komputery, lutownice i masę innych sprzętów). I powiem też że ze względu na czasy w których aktualnie żyjemy - jest łatwiej. Wystarczy że masz internet i że chcesz. Kiedyś tak nie było. W czasach w których byłem w TM nie było internetu. Dopiero powstawał. Zdobycie wtedy czegokolwiek graniczyło z cudem.
Plan dot. powrotu do informatyki i elektroniki zrodził się dzięki temu że zdałem sobie sprawę że jeszcze taki moher nie jestem. Mam spokojnie 20lat by sobie w tym zawodzie popracować. Jedyny i zarazem największy problem to taki że narobiło się tego wszystkiego naprawdę sporo. Matmy, fizy i innych nie boję się. Angielski jakoś przejdzie. Logika działa tylko nie potrafię się zebracna amen i ogarnąć.[/url]
Powrót do góry
Odpowiedz do tematu    Forum Coders' city Strona Główna -> Inne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3  Następny
Strona 1 z 3

Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach