Forum Coders' city Strona Główna Coders' city
Nasza pasja to programowanie!

PomocPomoc   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy  RejestracjaRejestracja 
Archiwum starego forum + teoria    RSS & Panel/SideBar
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Potrzebuję szybkiej odpowiedzi na moje pytanie... Zasady

Jestem pocz?tkuj?cy i ju? si? zgubi?em

Idź do strony 1, 2, 3  Następny

Odpowiedz do tematu    Forum Coders' city Strona Główna -> Inne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
szpak

PostWysłany: Sro Mar 22, 2017 12:01 pm  OP    Temat postu: Jestem pocz?tkuj?cy i ju? si? zgubi?em Odpowiedz z cytatem Pisownia

Postanowi?em si? tu zarejestrowa? ze wzgl?du na to ?e nie radz? sobie ze swoim problemem.
Postanowi?em zosta? w przysz?o?ci programist?. Da?em sobie na to dwa lata nauki.
Dwa lata w pe?nym tego s?owa znaczeniu czyli codziennie od 6 rano do oporu.
Nie pracuj? wi?c mam czas.

Od lat siedz? w komputerach i hobbystycznie w elektronice. Jaki? kompletny laik nie jestem lecz nie mo?na mnie nazwa? informatykiem, elektronikiem czy ot by nawet pocz?tkuj?cym programist? cho? sporo wiem.

Nie b?d? tworzy? tu monologów z tym jak mi ?le, przejd? do rzeczy.
W przysz?o?ci zainteresuje mnie:

1. pisanie programów pod Windows/Linuks
a) oprogramowanie do sterowania sprz?tem zewn?trznym, sterowniki urz?dze?
b) aplikacje dla urz?dze? mobilnych (bez gier)

2. programowanie maszyn cyfrowych:
a) cnc i inne
b) mikrokontrolery

3. budowa w?asnych urz?dze? elektronicznych (alarmy, sterowniki, komputery pok?adowe i podobne)

-------------

Na chwil? obecn? siedz? nad C,C# i C++
Zacz??em od ksi??ek Stephena Praty i kilku innych.
Bawi?c si? krótkio w temacie zauwa?y?em ?e w ?wiecie prawdziwego programisty nie mam szans na dobr? prac? bez znajomo?ci: JAVA, Visaul Basic, Visual NET, HTML, PHP, CSS i wielu, wielu innych.

Post zapodaj? bo zg?upie? idzie.
Od czego tak naprawd? ma zacz?? kompletnie pocz?tkuj?cy???

Id?c "czasowo" w dó? drog? j?zyka C++ napotykamy takowe jak:
-C99/C11
-CPP z 1983
-CPP z 1972
-BCPL z 1966
a nawet CPL z 1963r!
Jak wiadomo CPL wywodzi si? z Algola z 1960r a Algol Fortrana a? z 1955roku!
Fortran zosta? opracowany na bazie Speedcodnig'a z 1953r!

Do czego zmierzam...
Na szczycie mam Visaul Basic, prawda ale pod nim jest Basic a pod Basickiem Fortran II z 1958r.
Fortran praktycznie hula nadal (2003, 2008r) ale powsta? w 1955r!

Czy nauk? mam zacz?? od w?a?nie Fortrana i Algola by by? kim? kogo nie da si? w przysz?o?ci zagi?? byle prostym pytaniem???
Otwieram ksi??k? z C++ i niczego nie rozumiem!
Która z dost?pnych ksi??ek na rynku b?dzie naprawd? dla pocz?tkuj?cych?

Na czym powinienem si? skupi? nie chc?c marnowa? czasu?

Jeszcze jedno g?upie pytanie na koniec: po co jest Visual Basic je?li istnieje taki kombajn jak C i jego odmiany??
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Sousuke

PostWysłany: Sro Mar 22, 2017 12:20 pm      Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

Rany?cie, czy jak uczysz si? je?dzi? autem to te? zaczyna?e? od bryczki konnej? Ucz si? tylko i wy??cznie wspó?czesnych j?zyków, w najnowszych ich edycjach i tylko je?li b?dziesz mia? specyficzne zadanie, to przyswoisz sobie to co potrzebujesz ze starszych technologii.
Po co istnieje Volkswagen jak jest Opel i jego odmiany?

Zacznij od C# ALBO Java ALBO Python, wystarczy na pocz?tek nauczy? si? jednego j?zyka, ale porz?dnie. Ksi??ek nie polec?, bo raczej nie u?ywam.

Lepiej ni? siedzie? w domu i programowa? co? poszukaj bezp?atnych praktyk na pocz?tek, jakiego? sta?u, nie bój si?, ?e to za darmo, ten czas, który sp?dzisz tam odrobisz sobie z nawi?zk?. Tylko jakie? podstawy wypada?oby zna?.

Nie wiem ile masz lat, ale my?la?e? o jakich? studiach w tym kierunku?

hurgadion

PostWysłany: Sro Mar 22, 2017 12:54 pm      Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

Hej,
do tego co napisa? poprzednik dorzuci?bym jeszcze mo?e VB tylko nie wiem w jakiej wersji... w ka?dym razie wydaje mi si?, ?e sk?adnia jest fajna... co prawda znam VB tylko w wersji VBA dla Office, ale z tego co wywnioskowa?em z jednej, d?u?szej dyskusji na tym forum z samolotem sk?adnia w VB jest podobna, wi?c moim zdaniem jest niez?a... :) a reszta jak dla mnie to szczegó?y, które (je?eli nie jeste? ma?p? programistyczn? z klapkami na oczach) przyswaja si? stosunkowo szybko...

lethern

PostWysłany: Sro Mar 22, 2017 1:37 pm      Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

Tak jak napisa? Sousuke - nauka jednego j?zyka. Jest to mo?liwe bez ksi??ek jak i bez ?adnych przesz?ych j?zyków (osobi?cie znam kilka j?zyków i technologi i wszystkie pozna?em bez ?adnej ksi??ki w r?ce), co wi?cej, przesz?e j?zyki w ogóle nie id? w parze z tym jak si? teraz programuje (obiektowo??, Test Driven Development, wielow?tkowo?? czy j?zyki skryptowe to jest zupe?nie inne podej?cie ni? jak si? kiedy? pisa?o i do czego by?y stare j?zyki przygotowane, wi?c mo?esz si? nauczy? rzeczy których pó?niej b?dziesz si? musia? oduczy?, ?eby by? przydatny w obecnych czasach)
Podoba mi si? te? to zastrze?enie do nauki zasz?o?ci, faktycznie "nie musisz studiowa? jak kiedy? wypalano ceg?y z gliny czy robiono sza?asy, je?li chcesz dzisiaj budowa? wie?owce". Mo?e i zaspokoi to wewn?trzn? ciekawo??? Ale cz??? rzeczy do niczego si? nie przyda (strata czasu), a druga cz??? zaszkodzi (z?e, nieaktualne wzorce). PRzecie? mogliby?my powiedzie?, ?e 50 lat w programowaniu to jak 5000 lat w budownictwie

Swoj? drog?, przyk?adasz niezwykle du?? uwag? do j?zyków, ale mo?e warto powtórzy?... moim zdaniem (i pewnie nie tylko) wiedza z j?zyka (j?zyków) programowania jest ma?o stotna w pisaniu programów z prawdziwego zdarzenia. Tak jak by?o wspominanie, uczy? si? w dziedzinie programowania mo?na faktycznie latami, kiedy nowego j?zyka nauczy? si? mo?na w 2 tygodnie! Pomy?l nad tym

PS mo?esz podejrze? jaki? stream (liveedu.tv), mo?e nawet na youtube da rad? co? sensownego znale??, jak kto? (mam nadziej? profesjonalnie) programuje - czy to zwyk?y website, czy co? bardziej wymy?lnego, mo?e to da? Ci lepsze wra?enie jak to wygl?da od ?rodka
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
szpak

PostWysłany: Sro Mar 22, 2017 2:20 pm  OP    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

Sousuke napisał:
Rany?cie, czy jak uczysz si? je?dzi? autem to te? zaczyna?e? od bryczki konnej?

Upss, a wie kolega ?e nawet przez chwil? o tym nie pomy?la?em??? A? mi g?upio!

Sousuke napisał:
Nie wiem ile masz lat, ale my?la?e? o jakich? studiach w tym kierunku?

Nie mog? powiedzie? bo odpiszecie mi bym:
- lecia? na cemntarz rezerwowa? miejscówk?
- lecia? do ksi?dza zaliczkowa? pochówek ...
W czym problem? W tym ?e obudzi?em si? prawie za pó?no a w/w rezerwacja i zaliczkowanie dot. by mojej osoby! Jestem jednak zdania ?e zawód mozna zmieni? w ka?dym wieku - pech tylko chcia? ?e mam pewnie 2 razy tyle co 90% userów na tym forum :-)

Wracaj?c do tematu to chcia? bym zacz?? od tworzenia pewnych uk?adów elektronicznych które b?dzie trzeba programowa?. Uk?ad taki b?dzie zbiera? informacje z ró?nych czujników itp. i na podstawie zebranych danych sterowa? innymi urz?dzeniami. Co? w ten dese?:
- je?li za oknem mróz i minus 10 to podkr?? kurek z ogrzewaniem...
- je?li w pokoju jest ciemno to w??cz ?wiat?o...
- w??cz "co?" je?li spe?niono jaki? warunek...

My?la?em nad rozpocz?ciem zabawy z AVR i Arduino bo przyznam ?e to by?o by to lecz... nie umiem na spokojnie prze?y? faktu ?e zabawa ta sta?a si? ostatnio modna i droga!
Do?? mocno o tym my?l? i wymy?li?em sobie dzisiaj ?e ju? pora stworzy? jakie? biurko do zabawy tyle ?e nie wiem w co dok?adnie si? uzbroi?. Na najbli?sze 2,3 miesi?ce zadowoloi? bym si? mo?liwo?ci? sterowania przez RS232/USB ró?nimi zabawkami (Atmega8,16) i sterowania ot by przeka?nikami które sterowa?y by róznymi urz?dzeniami (silniczki, diody LED, o?wietlenie w domu, elektro zamki i inne) tyle ?e jak pójdziesz do sklepu AVT to chc? Ci sprzeda? dos?ownie wszystko.

Maj?c takie biurko zacz?? bym wreszcie u?ywa? jakiego? j?zyka. Z tego co widz? to chyba tylko C# ogarnie to wszystko cho? s?ysza?em ?e C te? z?e nie b?dzie. Mam kilka ksi??ek pod r?k? ale zaopatrzy?em si? w nie na szybkiego i raczej nie s? dla pocz?tkujacych!

C++ dla or?ów - Adam Majczak
Sztuka programowania w j?zyku C - Jones i Stewart
Ansi C++ - Bielecki
CGI - Colburn (Helion)
Ansi C - Ritchie -wyd.II z 1988r i od niej w?a?nie zacz??em i nie ukrywam ?e trzeba cofn?? si? jeszcze bardziej.
Wiem te? ?e C i C# musz? zna? by sobie poradzi? w przysz?o?ci niemniej jednak jest problem z dorbymi ksi??kami. Je?li chodzi o nauk? j?zyków z neta to si? boj?!
Naprawd?. Mam pod r?k? kursy C++ ?ci?gni?te w PDFach z neta, mam te? skany ksi??ek z neta bo chcia?em spraedzi? co jest co i zd?bia?em a zd?bia?em bo np. ksi??ka C++ Szko?a Programowania Praty w oryginale cz?sto posiada inne wpisy jak te dziwne skany w internetu!
Mam wra?enie ?e kto? celowo wprowadza w b??d i robi sobie ?arty. Znalaz?em a? 30 b??dów w kodach ?ród?owych gdy porównywa?em PDF z prawdziw? ksi??k? i to w pierwszych 50 stronach. Dalej sobie darowa?em. Przyda?a by mi si? jaka? ksi??ka do C# ale jest ich strasznie ma?o.
Powrót do góry
Sousuke

PostWysłany: Sro Mar 22, 2017 3:03 pm      Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

Odrzu? tak star? ksi??k? jak z 1988 roku :D
Nie wiem jakie masz fundusze, ale masz te? szkolenia z programowania, mo?e zobacz co? takiego? Kto? u mnie w pracy korzysta? z altkomakademia.pl (?adna reklama) i pozytywnie ocenia?.

szpak

PostWysłany: Sro Mar 22, 2017 3:35 pm  OP    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

Nie ma kasy. Mo?e by si? z 1000 uzbiera? ale wola? bym w ksi??ki i sprz?t wpakowa?.
Powrót do góry
arturooo3
Moderator

PostWysłany: Sro Mar 22, 2017 3:55 pm      Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

Zapraszam do tematu:
http://www.coderscity.pl/ftopic22040.html

W szczególno?ci Symfonia C++ Standard to dobry wybór - czyta si? j? bardzo lekko a póki nie dojdzie si? do jej kontynuacji/rozwini?cia, tj. Pasja C++ tego samego autora to wiedza bardzo g?adko si? przyswaja.

Jedynym minusem tych ksi??ek mo?e by? "brak namacalnych efektów". Ja gdy rozpoczyna?em zabaw? z programowaniem oczekiwa?em od razu w?a?nie dzia?aj?cych efektów - czy to mrugaj?cej diody na drukowanej p?ytce, czy programu, zawieraj?cego formularz i ?aduj?cego obrazek z pliku. Dlatego dobrze czyta?o mi si? poradniki z magazynów (to ju? do?? stare materia?y traktuj?ce o Visual Basic 4, 5 i 6). Symfonia na samym pocz?tku raczej wprowadzi do programowania i da wiedz? jak przenie?? algorytm na kod.

Ciekawym j?zykiem, który wspó?pracuje np. z Raspberry Pi jest Python - programowanie jest szybkie, ?atwe, "efekty" tak?e wida? ;). W szko?ach ?rednich z Pascala niedawno uczniowie przeszli/przechodz? w?a?nie na Pythona.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
hurgadion

PostWysłany: Sro Mar 22, 2017 4:14 pm      Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

szpak: co do nauki programowania, to polecam platformy edukacyjne edx.org, coursera.org, co prawda s? po angielsku, ale po pó? roku lub roku przyzwyczaisz si? na tyle, ?e nie b?dzie dla Ciebie znaczenia w jakim j?zyku s? polecenia... kursy na na ró?nym poziomie zaawansowania... od pocz?tkuj?cych do zaawansowanych... najtrudniejszy (jak do tej pory) ogarnia?em 4 lata... jakby? by? zainteresowany, to s?u?? pomoc?...

co do tworzenia oprogramowania uk?adów elektronicznych z czujnikami, to jest ju? to wy?sza szko?a jazdy... wydaje mi si?, ?e elementarna wiedza akademicka z zakresu MAT/INF by?aby wskazana... cz?sto w tych zagadnieniach stosuje si? sterowniki rozmyte z wykorzystaniem logiki rozmytej (która w odró?nieniu od standardowej logiki mo?e przyjmowa? wi?cej warto?ci logicznych ni? PRAWDA i FA?SZ, co jest bardziej zgodne z rzeczywisto?ci? i mo?e w przysz?o?ci pos?u?y do interesuj?cych symulacji procesów my?lowych, ale my?l?, ?e chyba raczej nie w tym ?wier?wieczu)... jak chcesz lookn?? w zagadnienia to polecam t? prac? dyplomow? (chyba czwarta od góry)...

arturooo3: z tym Pythonem w Szko?ach to ciekawa sprawa, i chyba ruch w dobrym kierunku... jest to w Programie Nowej Ustawy o Szkolnictwie, orientujesz si? mo?e ?

szpak

PostWysłany: Czw Mar 23, 2017 6:56 am  OP    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

A to co?:
http://cpp0x.pl/kursy/
Wydaje si? by? naprawd? opisane jak trzeba.
O tej Symfonii C++ sporo s?ysza?em i chyba si? skusz?. Poszukam gdzie? w ksi?garniach - mo?e znajd?.
-----------
Wracaj?c do tematu budowy uk?adów to chcia? bym zacz?? od prostego komputera podk?adowego w samochodzie. Wydaje mi si? ?e taka praktyka i to na bazie w?asnego auta da mi sporo.
Od tego w?a?nie zaczn? na bazie AVR/Atmel.
Nie wiem dlaczego ale ci?gle wydaje mi si? ?e to proste, mo?e dlatego ?e si? jeszcze nie znam.
Zczyta? warto?ci z czujnika ABS (analogowy) i z u?yciem przetworników AC/DC przerobi? na cyfrówk? wydaje mi si? banalnie proste. Do tego procesor zdolny przetworzy? dane i przede wszystkim program który to ogarnie czyli przerobi impulsy na odpowiednie warto?ci np. pr?dko??, przebieg.
To samo z czujnikami temperatury (sondy analogowe). Na allegro takie rozbudowane komputery kosztuj? od 180 do 280z?. Widzia?em z czego si? sk?adaj?. Znalaz?em te? kilka takich na Atmedze 16.
Pierwszy komputerek (v1.0) b?dzie mia? opcj? zczytywania informacji. Drugi natomiast (v2.0 w przysz?o?ci) sterowania urz?dzeniami. Trzeci (v3.0) zapami?tywania (np. pozycji fotela dla kilku kierowców, lusterek elektrycznych, wysoko?ci ?wiate?).

Wybaczcie mi za s?owa prawdy, lecz to co znalaz?em tu:
http://www.coderscity.pl/forum33.html
cz?sto wprawia mnie w zak?opotanie i przede wszystkim dziwny u?mieszek!
Dlaczego te wszystkie prace nie s? sko?czone i s? na tak niskim poziomie?
Czy?by (przy?li/niedoszli) programi?ci dali na luz?
Jest bardzo, bardzo ma?o konkretnych programów. Wi?kszo?? z nich ma b??dy, nie dzia?a, krzaczy si?, nie dopracowane, niesko?cozne. Co si? z lud?mi dzieje?

Znale?? ?ród?o czego? co dzia?a i na bazie czego mo?na by?o by zacz?? nauk? na zasadzie rozszyfrowywania kodu jest ci??ko. Obecnie jedyny soft jaki mam (?ród?o) i dzia?a to firmware do smartfonu Huawei G620. Firma Huawei zapoda?a na neta ?ród?o Emui 3.0. Problem w tym ?e jest to mega kombajn bo to jest gotowy soft do smartfonu i ma lekko ponad 1GB. Przyda?o by mi si? na start co? znacznie mniejszego, np. jaki? panel sterowania ale graficzny (nie pod konsol?).

Je?li chodzi o elektronik? to wstyd si? przyzna? ale mam na koncie trzy lata Technikum Elektronicznego. Pó?niej przenios?em si? do ogólniaka (i ?a?uj?). Niestety, by?o to w czasach w których laptop by? luksusem, plazmówki nie istnia?y, telewizja cyfrowa raczkowa?a gdzie? na zachodzie a telefony GSM dopiero do PL wchodzi?y i kosztowa?y tyle co pó? Fiata 126p :-)
No dobra, przyznam si?, mam 39lat. Uzna?em pó? roku temu ?e mam ju? do?? bezrobocia, pracy w zawodzie którego nie lubi? a robi? bo musz? i postanowi?em wróci? do elektroniki.
Uzna?em po rozmowach z ?on? ?e gdybym posiedzia? na bezrobociu jeszcze ze 2,3 lata i uczy? si? do oporu to co? z tego b?dzie. Niestety, musz? nadgoni? elekktornik? bo sporo si? zmieni?o. Plus jeden w tym taki ?e to lubi? i wszystko wchodzi cacy w g?ow?. Oczywi?cie sprz?t podstawowy mam na biurku (Oscyloskop, multimetry z wy?szej pu?ki, stacja BGA HotAir, zasilacze stacjonarne, komputery, lutownice i mas? innych sprz?tów). I powiem te? ?e ze wzgl?du na czasy w których aktualnie ?yjemy - jest ?atwiej. Wystarczy ?e masz internet i ?e chcesz. Kiedy? tak nie by?o. W czasach w których by?em w TM nie by?o internetu. Dopiero powstawa?. Zdobycie wtedy czegokolwiek graniczy?o z cudem.
Plan dot. powrotu do informatyki i elektroniki zrodzi? si? dzi?ki temu ?e zda?em sobie spraw? ?e jeszcze taki moher nie jestem. Mam spokojnie 20lat by sobie w tym zawodzie popracowa?. Jedyny i zarazem najwi?kszy problem to taki ?e narobi?o si? tego wszystkiego naprawd? sporo. Matmy, fizy i innych nie boj? si?. Angielski jako? przejdzie. Logika dzia?a tylko nie potrafi? si? zebracna amen i ogarn??.[/url]
Powrót do góry
Odpowiedz do tematu    Forum Coders' city Strona Główna -> Inne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3  Następny
Strona 1 z 3

Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach