Forum Coders' city Strona Główna Coders' city
Nasza pasja to programowanie!

PomocPomoc   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy  RejestracjaRejestracja 
Archiwum starego forum + teoria    RSS & Panel/SideBar
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Potrzebuję szybkiej odpowiedzi na moje pytanie... Zasady

Rozwój zawodowy: Java czy Python

Odpowiedz do tematu    Forum Coders' city Strona Główna -> Inne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
drużyna R

PostWysłany: Sro Mar 08, 2017 9:19 pm  OP    Temat postu: Rozwój zawodowy: Java czy Python Odpowiedz z cytatem Pisownia

Mam 27 lat i 4 letnie doświadczenie w branży bankowej ;/ w analizach na hurtownii danych, raportowaniu i tworzeniu modeli matematycznych/statystycznych/uczenia maszynowego. Umiem programować w R, VBA i SQL. Poza modelami potrafię automatyzować raporty i robić wizualizacje danych.

Wszystko byłoby fajnie, gdyby nie fakt, że chcę uciec z branży bankowej! Nie chcę być lichwiarzem. Poza tym jest mały wybór firm (10 dużych banków + 6 firmy konsultingowych + 4 firmy telekomunikacyjne), gdzie dobrze płacą(> 10k. brutto UoP w wawie), reszta słabo.

Rozważam 2 opcje:

- nauczyć się Javy i za 2 lata przesiąść się na programistę (zagrożenia: czy Java dalej będzie na topie? i czy będą chcieli do korpo na programistę 29 latka statystyka? plusy: dużo ofert, będę się czuł bezpiecznie)

- nauczyć się Pythona, deep learning, text mining, hadoop i cisnąć na data scientista (ale ofert dla takich jest bardzo mało no i co potem z tym pythonem zrobię jak nie zostanę data scientistem? no i w sumie ten python to nie jest potrzebny jak się zna R, ale niektóre firmy ignorują R, plusy: nie będę musiał przekreślać swojej kariery statystyka, przyda się)

- może inną opcję podpowiecie?

bardzo lubię programować, ale lubię też analizy danych.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
hurgadion

PostWysłany: Czw Mar 09, 2017 9:25 am      Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

Hej,
no... jak się przedstawiłeś, to lepiej to wygląda ciut... bo pierwsze Twoje wypowiedzi jakoś mnie nie przekonały do Ciebie... ale to chyba nieistotne...

a bardziej merytorycznie:

co wybrać ? Javę czy Pythona ? nie wiem... to dość trudne pytanie... najlepiej byłoby znaleźć jakieś zatrudnienie i rozwijać się w tym zakresie, o ile jest taka możliwość... zawsze lepiej zdobywać doświadczenie w praktyce niż uczyć się czegoś pod ewentualne zatrudnienie...

Parę sugestii:

0. języki C/C++ uważam za przestarzałe i zbyt skomplikowane przy pisaniu czasem prostych kodów... ale może jestem w błędzie... chętnie usłyszę/przeczytam jakąś ciekawą opinię na ten temat...

1. Java jest bardzo popularna i będzie jeszcze, jak sądzę, przez długi czas... jest mnóstwo gotowych rozwiązań i bibliotek (sporo też opatentowanych kodów z tego co się orientuję), więc w Javie można zrobić sporo, osobiście za nią nie przepadam, nie wiem czemu...

2. Python to ciekawy język, głównie ze względu na dość prostą składnię... Jest sporo ciekawych, nowoczesnych rozwiązań analityczno-programistycznych pisanych także pod Pythona (np. Panda, Spark)... umożliwiających wykorzystywanie technologii Big Data (MapReduce/Hadoop)...

3. Jeżeli coś mogę zasugerować, to ciekawa jest Scala... Twórca to Martin Odersky... Moim zdaniem to geniusz... Twitter jest postawiony na Scali... Myślę, że Scala będzie coraz bardziej popularna, także w PL... W dużym skrócie: Scala to język łączący możliwości języka funkcyjnego z językiem obiektowym... co więcej, wykorzystuje większość możliwości jakie daje Java... Scala jest postawiona na platformie Javy... Ale jest jeden problem, Scala nie jest prosta... ale jak chcesz się czegoś uczyć, to jest to dość ciekawe i ambitne posunięcie... proponuję kursy na Courserze...

4. jeżeli Cię to nie zniechęca, to zainwestowałbym w Technologie Big Data... jeżeli masz pracę, to nie przejmowałbym się małą ilością ofert w tym zakresie... to przyszłościowe rozwiązania... połączone z technikami obliczeń równoległych... jak jesteś w miarę doświadczonym programistą to nie jest to trudne do ogarnięcia, o ile masz jako tako rozwinięte obszary mózgu odpowiedzialne za myślenie ciut abstrakcyjne...

na razie tyle...

marcin_an

PostWysłany: Czw Mar 09, 2017 1:33 pm      Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

drużyna R:
Planowanie kariery zawodowej w IT na zasadzie "który język będzie popularny za N lat" to pomyłka. Nauczysz się tego języka i tej technologii, w której będziesz w danym momencie mógł znaleźć pracę. Nie wiem też, jak sobie wyobrażasz uczenie się przez 2 lata bez jednoczesnej pracy. Gdzie chcesz zdobyć faktyczne doświadczenie? Z gapienia się w książki na pewno nie. Są opcje, jak prowadzenie własnego produktu albo współpraca przy wolnych rozwiązaniach, ale o tym nie wspomniałeś.

Skoro masz 27 lat i już w czymś programowałeś, to nauczenie się sensownych podstaw kolejnej technologii nie powinno zająć ci więcej niż kilka miesięcy. I z tym albo startuj na jakieś niskie stanowisko albo zacznij współpracować nad otwartymi projektami - i jedno i drugie pozwoli ci nabrać doświadczenia, z którym możesz już myśleć o poważniejszej pracy.

Jeśli chodzi o to, czy Java czy Python jest lepszym wyborem: w innym wątku otrzymałeś ode mnie odpowiedź, która charakteryzuje obydwa środowiska. Wyciągnąłeś z niej jakiekolwiek wnioski? Bo tak się składa, że stanowią one odpowiedź na twoje pytanie.

Na marginesie: skoro odejście z branży bankowej uzasadniasz kwestiami moralnymi, to poruszaną tutaj kwestię też możesz w ten sposób rozważyć. Czego bowiem spodziewasz się z pracy w big data? Analizy migracji zwierząt w celu ratowania foczek z ładnymi oczkami? Planowania dystrybucji pomocy do powojennych sierot?*
____
* Założyłem tutaj standardową moralność zachodnią, ale w razie błędności tego założenia analogiczny przykład można zbudować dla wielu innych. Nie kojarzę zresztą nawet żadnego powszechnego systemu moralnego, w którym jednocześnie pożyczki miałyby negatywny wydźwięk, ale analiza danych w celu masową manipulacją ludźmi albo wyciskaniem z nich ostatniego grosza już nie.

drużyna R

PostWysłany: Czw Mar 09, 2017 8:12 pm  OP    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

hurgadion napisał:

2. Python to ciekawy język, głównie ze względu na dość prostą składnię... Jest sporo ciekawych, nowoczesnych rozwiązań analityczno-programistycznych pisanych także pod Pythona (np. Panda, Spark)... umożliwiających wykorzystywanie technologii Big Data (MapReduce/Hadoop)...

to wszystko jest też w R, R ma swojego Sparka: rSpark ;)

Scala powiadasz... a to ciekawe... tylko czy to dobry pomysł zaczynać od Scali? Zatrudnią gościa do kodzenia w Scali, który nigdy wcześniej nie był czystym programistą? Może lepiej najpierw zostać Java Developerem i dopiero potem się przesiąść do Scali? Te języki są podobne? czy zupełnie inne

Dodane przez moderatora (łączenie postów)

marcin_an napisał:

Skoro masz 27 lat i już w czymś programowałeś, to nauczenie się sensownych podstaw kolejnej technologii nie powinno zająć ci więcej niż kilka miesięcy. I z tym albo startuj na jakieś niskie stanowisko albo zacznij współpracować nad otwartymi projektami - i jedno i drugie pozwoli ci nabrać doświadczenia, z którym możesz już myśleć o poważniejszej pracy.

to jest myśl, pchać się na bezpłatne zdalne praktyki? oferują takie? tak by po pracy usiąść sobie w domu na 4 godz. i coś pokodzić na te praktyki, ewentualnie kończyć robotę o 16 i śmigać na 4 godz. do firmy kodzić za free do wieczora...

co do moralności... W Biblii napisane jest, że lichwa jest zła. Lichwą dawniej nazywało się pożyczanie na procent. Banki zniewalają ludzi i narody. Choć w sumie wg mnie kredyty nie byłyby takie złe, gdyby były udzielane z rzeczywistych środków a nie poprzez kreacje pieniądza - dopisywanie cyferek na rachunku bankowym. W efekcie całe społeczeństwo traci, abstrachując od tych, któym się noga potknie i tracą przez kredyty wszystko i popełniają samobójstwa.

BIG DATA jest dla mnie ok np. jesli chodzi o marketing - wiadomo, że prawie każdego wkurzają te wyskakujące reklamy, no ale przynajmniej niech będą dopasowane. W Biblii nie ma chyba krytyki nachalnych reklam ;) Poza tym BIG DATA działą też w biotechnologii i w ogóle pomaga wyłuskiwać informacje dla przedsiębiorstwa co może wspierać podejmowanie decyzji.

Używaj przycisku "zmień" do edycji postów!
Powrót do góry
hurgadion

PostWysłany: Pią Mar 10, 2017 7:57 am      Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

dzięki za informację, nie wiedziałem, że w R są pakiety pod Sparka... :)

co do kierunku rozwoju... to myśląc perspektywicznie o Scali może rzeczywiście lepiej zająć się na początek Javą... tym bardziej, że programowanie funkcyjne wymaga specyficznego myślenia rekurencyjnego i nie jest to czasem proste... ale z tego co wiem, to Scala umożliwia także podejście niefunkcyjne, ale właśnie to funkcyjne podejście upraszcza czasem (i to zdecydowanie) kod... także Java jak najbardziej na początek OK... może nawet lepiej, bo dla programistów Javy pracy jest dość sporo...

co do Scali/Sparka, to looknij tutaj...

a co Big Data, to wydaje mi się, że to ogólne pojęcie...

drużyna R

PostWysłany: Wto Mar 14, 2017 5:50 pm  OP    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

ale się trafiło. Zostałem wybrany do rozmowy rekrutacyjnej na programistę R/analityka, praca zdalna dla szwajcarskiej firmy na b2b. Branża biotechnologiczna. Zapewne wysypię się na języku angielskim, ale póki co mogę się nacieszyć, że zaprosili mnie do rozmowy ;)

Jakie rzeczy trzeba uzgodnić o co zapytać jeśli chodzi o taką formę pracy? (zdalna i b2b)
Powrót do góry
Odpowiedz do tematu    Forum Coders' city Strona Główna -> Inne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)

Strona 1 z 1

Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach