Forum Coders' city Strona Główna Coders' city
Nasza pasja to programowanie!

PomocPomoc   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy  RejestracjaRejestracja 
Archiwum starego forum + teoria    RSS & Panel/SideBar
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Potrzebuję szybkiej odpowiedzi na moje pytanie... Zasady

Laptop do programowania

Odpowiedz do tematu    Forum Coders' city Strona Główna -> Komputery
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Chory Szewc
Gość

PostWysłany: Pon Gru 19, 2016 6:11 pm  OP    Temat postu: Laptop do programowania Odpowiedz z cytatem Pisownia

Cześć!

Wybrałem się na studia, informatyka. Z racji tego, że mój stary laptop po 2 latach się zepsuł (oderwały się zawiasy, a naprawa i wymiana obudowy nie ma sensu) przyszedł czas na zakup nowego sprzętu. I tu kieruje do Was pytanie odnośnie mojego wyboru.

Gry - nie gram w nic, brak czasu. Używałem u znajomego jego Macbooka Air w wersji 2015 - i5 1.6 GHZ (Turbo 2.7 GHZ), 8 GB RAM. Nie ukrywam, że spodobał mi się bardzo - czas na baterii, mobilność (gabaryty, waga), system, wykonanie, szybkość działania. Programuje sobie w C++, C#, trochę webdev. Celuje w C# - Visual Studio na mac, dla mobilnych xamarin - jeden język na mobilne, web i desktop. Czy według Was Air starczy mi na kolejne parę dobrych lat w mojej dalszej drodze i rozwoju?

Rozglądałem się również za Zenbookami ale ich cena jest praktycznie taka sama.

Tytuł wątku zmieniony przez moderatora. Pisz sensowne tematy! marcin_an
Powrót do góry
lethern

PostWysłany: Pon Gru 19, 2016 8:38 pm      Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

laptop do programowania:
musi mieć procesor, całkiem nieźle jeśli 8gb ram, i jeszcze lepiej jeśli dysk ssd
niewiele wymodzisz ponad to (nie licząc dysku SSD, który jako jedyny może dać zauważalną różnice (w użytkowaniu komputera) przy nieznacznym koszcie)
w końcu nie zapominaj, że programowanie to pisanie tekstu, tutaj sprawdzi się każdy sprzęt... a czy będziesz stawiał maszyny wirtualne albo otwierał projekty na tysiąc plików, tego nie napisałeś
jak lubisz rozepchane IDE to pomyśl nad referencyjnym monitorem do niego
(lub FHD matryce, ale przy małym monitorku to takie sobie dla wzroku)
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Sinus32

PostWysłany: Pon Gru 19, 2016 10:23 pm      Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

Proces kompilacji bywa długi. Jest krótszy gdy masz dobry procesor i dysk SSD. Uruchamianie systemu i środowiska też czasem trwa, ale jest szybkie gdy masz SSD. Polecam też sporo RAMu, by go przypadkiem nie brakło. Przynajmniej 8 GB.

IDE + dodatki mogą być kosztowne jeśli chodzi o miejsce na dysku, a dyski SSD są małe i drogie, więc polecam laptopa z dwoma kieszeniami na dyski. Do jednego pakujesz SSD i stawiasz na nim system, a drugi HDD, ale o dużej pojemności.

Dwa dyski jednak implikują duży rozmiar laptopa, co z jednej strony jest dobre, bo masz większy ekran, ale z drugiej rośnie waga i cena. Nie mniej przy pisaniu kodu posiadanie więcej niż jednego monitora jest wygodne, więc w przypadku laptopa, gdzie monitor jest jeden, polecam jak największy monitor.

Przy dużej wadze laptop staje się stacjonarny.

W ostatecznym rozrachunku proponuje jeden z trzech wariantów:

1. Duży laptop (17'' i więcej) z dwoma dyskami i zacnym prockiem. Będzie drogo i stacjonarnie, ale wygodnie i komfortowo. I będziesz miał klawiaturę numeryczną.

2. Średni laptop, jeden dysk SSD min 320 GB (na 120 posadzisz tylko system i IDE, oraz może ze trzy aktualizacje i to będzie koniec), oraz zacny procek. Będzie trochę taniej, wciąż szybko i mobilnie, ale mały ekran będzie dawał się we znaki.

3. Laptop po taniości, mały i z dyskiem HDD. Procek wciąż zacny. Będzie tanio i mobilnie. Mały ekran będzie dawał się we znaki, a ze względu na czasy ładowania systemu, oraz kompilacji, będziesz miał zapewnione wiele przerw na kawę w pracy.

I jeszcze jedna uwaga - jeżeli zamierzasz w przyszłości pisać jakieś gry, to polecam wariant 1, ale dodatkowo z mocną kartą graficzną. Laptop do programowania nie służy tylko do pisania kodu. Służy też do jego testowania, więc cokolwiek piszesz, musisz być w stanie uruchomić to na swoim sprzęcie.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Garf

PostWysłany: Wto Gru 20, 2016 8:46 am      Temat postu: Re: Laptop do programowania Odpowiedz z cytatem Pisownia

Chory Szewc napisał:
stary laptop po 2 latach się zepsuł

Taki lekki offtop: znaczy się że Twój poprzedni laptop tylko 2 lata wytrzymał? :o
Jeśli tak to trzymałbym się na przyszłość od tej marki (ew. tego pułapu cenowego) z daleka.

Opcję 1 odrzucam, bo 17" z mobilnością ma wspólnego tyle, co moja Skoda z rajdami off-road.

Opcję 3 odrzuciłbym na wstępie: nie ma sensu wydawać pieniędzy na nowy laptop za 1-1,5k (z matrycą 15"). Wywalisz pieniądze w błoto. Porządny sprzęt, który wytrzyma lata pracy zaczyna się gdzieś w okolicach 2,7k.

Na makach się nie znam, więc nie powiem czy starczy czy nie. Ale w cenie takie go maka możesz mieć porządny (i równie lekki) laptop. Nie powiem który lepszy - to już Twój wybór. Chociaż Zenbook to ASUS - jeśli już chcesz wydać te 3-4k na laptop to poszukaj czegoś z linii biznesowej Dell lub Lenovo (polecam poszukać recenzji na notebookcheck - niekoniecznie polskim).

Stanisław Lem
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Odpowiedz do tematu    Forum Coders' city Strona Główna -> Komputery Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)

Strona 1 z 1

Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach