Forum Coders' city Strona Główna Coders' city
Nasza pasja to programowanie!

PomocPomoc   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy  RejestracjaRejestracja 
Archiwum starego forum + teoria    RSS & Panel/SideBar
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Potrzebuję szybkiej odpowiedzi na moje pytanie... Zasady

Lech Wa??sa: kret czy nie kret?

Idź do strony 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Następny

Odpowiedz do tematu    Forum Coders' city Strona Główna -> Inne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
hurgadion

PostWysłany: Sob Lut 20, 2016 12:57 pm  OP    Temat postu: Lech Wa??sa: kret czy nie kret? Odpowiedz z cytatem Pisownia

Hej,
wk?adam (co najmniej lekko) kij w mrowisko... Dlaczego ? Nie wiem co o tym my?le?... Po pierwszych doniesieniach po ?mierci Pana Kiszczaka by?em prawie pewny winy p. Wa??sy... Dzisiaj mam w?tpliwo?ci, my?l?, ?e cz??ciowo uzasadnione... Ale przychylam si? do zdania o kooperacji p. Wa??sy z SB... Pytanie najwa?niejsze: w jakim zakresie z nimi wspó?pracowa? i na jakich zasadach ??

Co uwa?acie na temat Okr?g?ego Sto?u... ?? Czy to mog?a by? Ustawka ?? Inaczej: czy to by?a Ustawka ? Je?eli nie, to dlaczego nikt nikogo nie rozliczy? po 1989 r. ??

Co na ten temat s?dzicie... ?? To wa?ny temat (nawet bardzo wa?ny), wi?c licz? na dyskusj?, ka?dy (merytoryczny) g?os mile widziany... :)

samolot

PostWysłany: Sob Lut 20, 2016 4:30 pm      Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

Nie podoba mi si? ten tytu? w?tku z pejoratywnym epitetem. To brzmi jak pytanie w sklepie, zadane na jednym oddechu: "Ile to kosztuje i dlaczego tak drogo?".
Co do nazwy Okr?g?ego Sto?u "ustawk?" i te? mi si? nie podoba.
Zarówno Wa??sa i Okr?g?y Stó? to by?y w powojennej historii Polski jednymi z kilku wa?nych kamieni milowych w drodze od powojennych realiów Polski do dzisiejszych czasów. A ?e przy okazji takich przemian ludzie si? i potykali i mylili, to jednak ka?dy z tych etapów by? post?pem w stosunku do okresu poprzedniego.

hurgadion

PostWysłany: Sob Lut 20, 2016 4:57 pm  OP    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

Rozumiem, mój tytu? i sformu?owania s? dalekie od obiektywnego przedstawienia Faktów i bez w?tpienia s? subiektywne, co najmniej ciut (nie przepadam za Panem Wa??s?)... Nie chc? umniejsza? roli Pana Wa??sy... Poniewa? by?a ona kluczowa w Dziejach III RP... Natomiast nie bez znaczenia jest ewentualna (ale bardzo prawdopodobna wspó?praca) z Organami Bezpiecze?stwa... w jakiejkolwiek Formie... Skoro tyle lat to nie wysz?o, to oznacza, ?e ca?y czas P. Wa??sa by? trzymany w Szachu przez By?ych Komunistów... Chyba nie musz? opisywa? jaki to mog?o mie? wp?yw na decyzje podejmowane przez Pana Wa??s?... Moim zdaniem w kwestiach dotycz?cych np. prywatyzacji wielu zak?adów mog?o to mie? zasadnicze znaczenie... Tak?e w kwestii braku rozliczenia Komunistów z wielu rzeczy, których dokonali za czasów PZPR... Mo?e przesadz?, ale my?l?, ?e to jeden z wa?niejszych problemów PL tej dekady, dla historyków na pewno...
samolot

PostWysłany: Sob Lut 20, 2016 5:41 pm      Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

Cytat:
... Nie chc? umniejsza? roli Pana Wa??sy... Poniewa? by?a ona kluczowa w Dziejach III RP...

Nie tylko w dziejach III RP, w ca?um okresie po 1945 roku

Cytat:
Cytat:
Skoro tyle lat to nie wysz?o
Wiadomo by?o od dawna. Tylko ?e wa?ne jest to, ?e zrozumia? ich intencje i zerwa? z nimi, to, co potem zrobi?, niweluje b??dy m?odo?ci.
Cytat:
Tak?e w kwestii braku rozliczenia Komunistów z wielu rzeczy, których dokonali za czasów PZPR...
Komunisci za czasów PRL mieli jedyn?, niepodzielna wladz?, a spo?ecze?stwo tak na prawd? nie zna?o innej rzecywistosci i uczestniczy?o w zyciu spo?ecznym i politycznym w dobrej wierze na miare tego, jak ka?dy sobie to wyobra?a?, nie zdawa?o sobie sprawy, ze jest tak ?le.Ludzie si? zapisywali do partii, bo chcieli robi? kariery, bo ?ycie jest tylko jedno. Czy nazwiesz ich kolaborantmi? Nawet je?li za PRL w?adza robi?a niecne rzeczy, to m?drym wyj?ciem by?a "gruba kreska" Mazowieckiego, bo pozwala?a nie traci? czasu na przesz?o??, ale skupi? si? na przezwyci??aniu kryzysu. Lepsze bezkrwawe przej?cie do nowego, ni? krwawa rewolucja, bo nikt nie wiedzia?, jak to si? naprawd? sko?czy.
hurgadion

PostWysłany: Sob Lut 20, 2016 6:38 pm  OP    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

Oficjalna wersja by?a taka, ?e zerwa? wspó?prac?, mo?e rzeczywi?cie tak by?o, nie wiem, zreszt? ja tego nie oceniam... Dlaczego wi?c materia?y od Kiszczaka nie wyp?yn??y wcze?niej ?? To jest dla mnie co najmniej zastanawiaj?ce... Pytanie mam w sumie tylko jedno (!)... Jak bardzo by? zaszachowany Pan Wa??sa i jaki to mia?o wp?yw na podejmowane przez niego decyzje... Wydaje mi si?, ?e to wyj?tkowo wa?ne pytanie...

PS. Dla mnie przynale?no?? do Partii nie ma zbyt wielkiego znaczenia, tylko to co dany cz?owiek zrobi?, tylko to mo?na moim zdaniem ocenia? z prawnego punktu widzenia... natomiast z moralnego, to insza inszo??, ale to mnie ?rednio interesuje...

samolot

PostWysłany: Sob Lut 20, 2016 8:36 pm      Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

Cytat:
Oficjalna wersja by?a taka, ?e zerwa? wspó?prac?, mo?e rzeczywi?cie tak by?o, nie wiem, zreszt? ja tego nie oceniam... Dlaczego wi?c materia?y od Kiszczaka nie wyp?yn??y wcze?niej ?? To jest dla mnie co najmniej zastanawiaj?ce... Pytanie mam w sumie tylko jedno (!)... Jak bardzo by? zaszachowany Pan Wa??sa i jaki to mia?o wp?yw na podejmowane przez niego decyzje... Wydaje mi si?, ?e to wyj?tkowo wa?ne pytanie...

Mam wra?enia, ?e nie za bardzo zdajesz sobie spraw? z charakteru zmian i tego, jak? rol? w tym odegra? Wa??sa w roku 80 i pó?niej. Wa??sa to by? wówczas zwyk?y robotnik, w?a?ciwie nikomu nie znany i o tym co robi? w latach 70-76 nikt nie wiedzia? i to w?a?ciwie nie by?o istotne. Konfidentów, donosicieli by?o wielu, cz??? robi?a to z czystego przekonania, ale bardzo wielu w?adza zastrasza?a i zmusza?a do donosów. Wa??s? próbowano pozyska?, bo widziano w nim zagro?enie dla w?adzy, mówi si?, ?e ok roku 1976 odmówi? dalszej wspó?pracy. Nie mnie ani tobie tego os?dza?. Wa?ne jest to, ?e w pewnym momencie stan?? na czele strajku i sprzeciwi? si? w?adzy. Wielu ludzi donosi?o dalej. On pokaza?, ?e potrafi po?wi?ci? ?ycie prywatne dla sprawy robotników. Gdyby nawet dalej prowadzi? "rozmowy z w?adz?" w tym z?ym znaczeniu, to nie zmienia tego, ?e sta? si? uznawanym przywódca strajku. To nie by?a tylko jego osobista zas?uga, on, ?e tak powiem, pop?yn?? na fali strajków. w?adza by?a w tym czasie os?abiona, dzia?a?y podziemne wydawnictwa, Solidarno?? utrzymywa?a kontakty z zagranic? i to powodowa?o, ?e strajki i Wa??sa zosta?y tak bardzo nag?o?nione w Polsce i za granic?. Co wa?ne Rosja Radziecka te? by?a wtedy kolosem na glinianych nogach, z niesprawna gospodark? i os?abiona wojn? w Afganistanie. Wydarzenia strajkowe w Polsce trafi?y na ten sprzyjaj?cy moment. Radio , telewizja , prasa w Polsce tr?bi?y o strajkach. Przesta?y si? ba? cenzury i coraz bardziej jawnie pisa?y o wydarzeniach. to z kolej nakr?ca?o strajki w innych miastach. A zwykli ludzie zrozumieli, ?e mo?na si? nie ba? w?adzy, ?e mo?na si? zapisywa? do Solidarno?ci i nikt ci? ju? za to nie zamknie. Do Solidarno?ci zapisa?o si? w krótkim czasie ok 9 milionów ludzi. Rzecz wtedy niespotykana. To powodowa?o, ?e w?adza pozwoli?a zarejestrowa? wolne zwi?zki.
Wa??sa sta? si? bohaterem mas. Sukces Solidarno?? zawdzi?cza?a nie tylko w?skiej liczbie intelektualistów, lecz przede wszystkich robotników, których jak wiadomo jest w spo?ecze?stwie najwi?cej. W?adza zdawa?a sobie spraw? z si?y ruchu solidarno?ciowego i dlatego ust?powa?a w kolejnych sprawach. A ró?ne grupy intelektualistów popiera?y Solidarno??, wi?c w?adza nie mia?a lekko. Obie strony i w?adza i Solidarno?? bardzo ba?y si? interwencji wojskowej Zwi?zku Radzieckiego nikt nie by? pewien co Rosjanie zrobi?. Wszyscy mieli w pami?ci W?gry 56, rok 1970. Wielk? zas?ug? Wa??sy by?o to, ?e dzi?ki swojemu zaanga?owaniu sta? si? rozpoznawalnym przywódca ruchu, którego w?adza od tej pory nie mog?a lekcewa?y?. A to, ?e rozmawia? z w?adzami oficjalnie, czy by? mo?e czasami nieoficjalnie, to zawsze by? zwolennikiem bezkrwawych zmian. Co by nie powiedzie? o Okr?g?ym Stole, kto z kim si? uk?ada?, czy kto próbowa? kogo przechytrzy?, czy nie, nie jest tak istotne, jak to, ?e te rozmowy w ogóle si? odby?y. Okr?g?y Stó? by? zgni?ym kompromisem, bo Solidarno?? musia?a pój?? na wiele ust?pstw w?adzy, ale jednocze?nie tylko na razie taki by? wtedy mo?liwy. Uwzgl?dnia? tylko cz??? ??da? ka?dej ze stron, bo wszyscy chcieli unikn?? "tego najgorszego". W?adza musia?a "na niektórych polach" dopu?ci? Solidarno?? do wspó?rz?dzenia. No i 4 czerwca 1989 oddala bezkrwawo w?adz?, chocia? jeszcze nie ca??.
A dzi? ca?y ten zwyci?ski obóz w?adzy solidarno?ciowej podzieli? si?, bo z braku naturalnego wroga, jakim by?a wtedy dla niego w?adza PRL ?re si? o wp?ywy, nie przebieraj?c w ?rodkach. I przy okazji miesza z b?otem Wa??s?. Niestety dla nich ten by?y robotnik przerasta ich tym , co zrobi? i jaka role odegra? w przemianach. I tego mu niektórzy nie mog? przebaczy?.
Cytat:
Dlaczego wi?c materia?y od Kiszczaka nie wyp?yn??y wcze?niej ??
Bo Kiszczak chcia? z "papierów na Wa??s?" zrobi? mocny dupochron. Okaza?o si? jadnak, ?e poza procesami za "zas?ugi" nikt tak naprawd? w III RP Kiszczakiem nim nie interesowa?. Mo?e dlatego, ?e mali ludzie bali si?, ?e Kiszczak ma tak?e "papiery" na nich?
hurgadion

PostWysłany: Sob Lut 20, 2016 9:36 pm  OP    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

Dzi?ki samolot za konkretn? wypowied?... Niestety proporcje w sieci s? akurat zupe?nie odwrotne do proporcji Twojej wypowiedzi, prawie wszyscy skupiaj? si? na tej Drugiej Cz??ci... Jak widzisz... o ma?y w?os ca?kowicie nie stan??bym po stronie prze?miewców Wa??sy... Swoj? drog? zupe?nie nie rozumiem w takim razie zachowania Prezydenta Dudy, który w jednej ze swoich wypowiedzi potraktowa? troch? Pana Wa??s? jak zwyk?ego Kapusia (czy?by zalatywa?o tu co nieco Kaczyzmem ??) Co jest najgorsze... Wiele ludzi w sieci tak my?li, szczególnie m?odych... Którzy nie do ko?ca sobie zdaj? spraw? z Powagi Problemu w Czasach Komuny...

Jakby kto? jeszcze mia? co? do dodania, to ?mia?o... Ja potrzebowa?em wsparcia merytorycznego, bo polityk? interesuj? si? troszk? bardziej, tak od roku mo?e... :) ale raczej amatorsko... :)

samolot

PostWysłany: Sob Lut 20, 2016 10:47 pm      Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

Cytat:
Niestety proporcje w sieci s? akurat zupe?nie odwrotne do proporcji Twojej wypowiedzi,

Bo ludzie to jest taka masa, która przelewa si? tam gdzie jest wolne miejsce. Masa lgnie do tego, kto aktualnie rz?dzi.

Cytat:
Swoj? drog? zupe?nie nie rozumiem w takim razie zachowania Prezydenta Dudy

Trudno zrozumie? motywy zachowania kogo?, kto wykonuje nie swoja wol?.

hurgadion

PostWysłany: Nie Lut 21, 2016 6:13 pm  OP    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

ja tej polityki nie ogarniam... ekonomii te? nie... matematyka za bardzo abstrakcyjna... no i co mi zosta?o... programowanie... :)
Luke

PostWysłany: Pon Lut 22, 2016 8:16 am      Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

Dla mnie to troch? groteskowe, my?le?, ?e cz?owiek tak prosty i ma?o wykszta?cony móg? samodzielnie pokona? system (przewodzi? ruchowi oporu) i zosta? prezydentem.
Wystarczy czasami pos?ucha? jego wypowiedzi.

Odpowiedz do tematu    Forum Coders' city Strona Główna -> Inne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Następny
Strona 1 z 12

Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach