Forum Coders' city Strona Główna Coders' city
Nasza pasja to programowanie!

PomocPomoc   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy  RejestracjaRejestracja 
Archiwum starego forum + teoria    RSS & Panel/SideBar
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Potrzebuję szybkiej odpowiedzi na moje pytanie... Zasady

Nieoczekiwane efekty kompaktowania bazy użytkownika

Odpowiedz do tematu    Forum Coders' city Strona Główna -> Bazy danych
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Andrzej_55

PostWysłany: Czw Kwi 25, 2019 12:24 pm  OP    Temat postu: Nieoczekiwane efekty kompaktowania bazy użytkownika Odpowiedz z cytatem Pisownia

Może ktoś z użytkowników lub moderatorów spotkał się z następującym efektem:

Obsługuję bazę Access użytkowaną przez 20 użytkowników mających dostęp do danych w bazie wewnętrznej.
Po wykonaniu kompaktowania pliku bazy użytkownika występuje efekt wielokrotnego spowolnienia wybierania wierszy z tabeli (tabela posiada ponad 2 miliony wierszy).
Wykonanie testowej kwerendy wybierającej wydłuża się z 1 sekundy (przed kompaktowaniem) do ponad 2 minut (po kompaktowaniu).
Spowolnienie występuje wyłącznie gdy kwerenda wybiera wiersze wg pola tekstowego !!! wybieranie wg pola numerycznego działa po kompaktowaniu poprawnie.
Porównał bym to spowolnienie działania kwerendy do "wyłączenia" indeksowania pola tekstowego i wybierania sekwencyjnego.

I ostatni smaczek: efekt powolnego działania występuje wyłącznie po wykonaniu kompaktowania pliku użytkownika na laptopach LENOVO (nowe). Kompaktowanie na laptopie HP, DELL ,nawet na starszych wersjach (9 letnich) nie powoduje tego problemu !!!

Na tę chwilę poodhaczałem kompaktowanie przy zamknięciu i co jakiś okres wykonuję kompaktowania baz użytkowników na starym laptopie który nie krzywdzi pliku :) .

Karolina może podpowiesz mi coś ?

Andrzej
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
karolinavb
Site Admin

PostWysłany: Pią Kwi 26, 2019 7:34 pm      Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

Nie wszystko rozumiem...
Cytat:
Na tę chwilę poodhaczałem kompaktowanie przy zamknięciu i co jakiś okres wykonuję kompaktowania baz użytkowników na starym laptopie który nie krzywdzi pliku
A po „odhaczeniu” skompaktowanie ”z palca” na wspomnianym laptopie też nie jest ok.?
Rozumiem, że baza jest podzielona, jeśli tak, dlaczego front wymaga kompaktowania, co wynika z Twojego opisu?
Should I use the Compact On Close feature of Access?
Powrót do góry
Andrzej_55

PostWysłany: Pią Kwi 26, 2019 9:23 pm  OP    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

Dzięki za artykuł. Zawarte w nim tezy są typu ostrożnościowego. Zapytałbym jednak autora czym wg niego różni się kompaktowanie frontów od kompaktowania bazy wewnętrznej bo swoje sugestie adresuje wyraźnie wyłącznie do frontów użytkownika (niespójność ?).
Jedna z jego sugestii mnie zaciekawiła: o odbudowywaniu przez Acces usuniętych przez kompaktowanie składników - z sugestią, że kompaktowanie jest jakby dla takich sytuacji zbędne. No tak, ale ja nie wiem, jakie funkcje sprawdzająco-naprawcze realizuje kompaktowanie oprócz czyszczenia tabel.

Moja baza jest oczywiście podzielona. Fronty użytkownika z odhaczonym compact on close działają poprawnie na wszystkich typach moich laptopów. Problem pojawia się gdy włączę (zahaczę :)) automatyczne kompaktowanie przy zamknięcie na laptopach Lenowo, (na Dell i HP nie mam tego problemu).

Kompaktuję fronty użytkownika bo mają bardzo duże tabele robocze (baza skompaktowana = 15MB a załadowanymi tabelami roboczymi rośnie do 100 MB). Wielkość bazy niekompaktowanej utrudnia mi dystrybucję nowej wersji takiego frontu do użytkowników po wprowadzeniu poprawek.
Bloat mojej bazy wynika z zastosowania lokalnych tabel roboczych które się ładują przy otwarciu bazy znaczną ilością danych pobieranych z zewnętrznej bazy danych (zlokalizowanej w Azji). Z uwagi na rozbudowaną indywidualizację ładowania danych tabele te powinny pozostać jako lokalne robocze.

Przekażę jeszcze jedna ciekawostkę:
Baza wewnętrzna Access-a jest zlokalizowana na silnym serwerze wirtualnym z uruchomionym Accessem (2013).
Na moje szczęście kompaktowanie "uszkodzonego" frontu użytkownika na tym serwerze wykonuje się poprawnie i dodatkowo NAPRAWIA błąd tworzony na laptopach Lenowo !!! Po wykonaniu kompaktowania na serwerze testowa kwerenda wyszukiwania wg indeksowanego pola tekstowego śmiga ponownie.
Odhaczam więc tak skompaktowany front i przekazuję do szczęśliwych posiadaczy nowiutkich Lenowo :)

Andrzej
Powrót do góry
mrowek

PostWysłany: Wto Maj 14, 2019 2:17 pm      Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

nie lepiej juz pójść w kierunku sql server i tam sobie trzymać dane?

skoro silny serwer i tak trzyma uruchomioną instancje accessa.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
Andrzej_55

PostWysłany: Wto Maj 14, 2019 8:40 pm  OP    Temat postu: Uzupełnienie Odpowiedz z cytatem Pisownia

Ja mam problem z plikami użytkownika. Na serwerze mam dane i nie mam żadnych problemów z okresowym kompaktowaniem tych danychi. Problem mam (nierozwiązany) z kompaktowaniem klienta (frontu bazodanowego) na komputerach użytkownika Lenowo.
Access-a zainstalowałem na serwerze aby bezpiecznie wykonywać proces kompaktowania danych jak i plików klienckich.

Andrzej
Powrót do góry
Odpowiedz do tematu    Forum Coders' city Strona Główna -> Bazy danych Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)

Strona 1 z 1

Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach