Forum Coders' city Strona Główna Coders' city
Nasza pasja to programowanie!

PomocPomoc   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy  RejestracjaRejestracja 
Archiwum starego forum + teoria    RSS & Panel/SideBar
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Potrzebuję szybkiej odpowiedzi na moje pytanie... Zasady

[VBS] Import danych do textbox`a

Odpowiedz do tematu    Forum Coders' city Strona Główna -> Inne języki skryptowe, przetwarzanie danych
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Raszowski

PostWysłany: Pon Sty 05, 2015 6:42 pm  OP    Temat postu: [VBS] Import danych do textbox`a Odpowiedz z cytatem Pisownia

Witam serdecznie
Chciałbym zapytać o podpowiedź, jak za pomocą buttona zaimportować dane które będą umieszczone w programie, chyba że jest to niemożliwe, wtedy z pliku .txt.

Przykładowo mamy button po naciśnięciu którego będą importowane dane do textboxów:

id1|slowo1|slowoX1|slowoY1
id2|slowo2|slowoX2|slowoY2
id3|slowo3|slowoX3|slowoY3
id4|slowo4|slowoX4|slowoY4

Chciałbym aby po kliknięciu buttona, kolejno importował mi id1 - "slowo1" do textbox1, "słowoY1" do textbox2, "słowoX1" do textbox3. Kolejne kliknięcie analogicznie id2, id3 itd...

Będę wdzięczny za wszelkie podpowiedzi.
Pozdrawiam
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
samolot

PostWysłany: Pon Sty 05, 2015 8:15 pm      Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

Od dawna VBS nie używałem, teraz trafiłem na tę stronę: Jezyk Visual Basic Script, czy jest dobra, czy zła, nie wiem, ale na pierwszy rzut oka omawia polecenia tego jezyka, warto wiec o tym jezyku poczytać. Jest to jezyk od pewnego czasu nie rozwijny i coraz rzadziej stosowany, dlatego proponuję zastanów sie czy i ewentualnie gdzie chesz go używać:
1. Na stronie HTML?
2. W programie komputerowym lokalnie na PC ?
Od tego zależy odpowiedź.
Pamietaj, że ma on ograniczoną listę instrukcji i raczej nie wszystko w nim zrobisz.

Raszowski

PostWysłany: Pon Sty 05, 2015 10:44 pm  OP    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

Ok dziękuję za odpowiedź, jako początkujący i chcący pisać dla siebie jakieś proste programy chętnie poznam opinię w jakim języku lepiej zacząć stawiać swoje pierwsze kroki ? Visual Basic wydawał mi się prostym językiem dlatego padł taki wybór, ale jak wspomniałem, chętnie zmienię swoje nastawianie.
Pozdrawiam

p.s. czy C/C++ będzie odpowiedniejszy na dzień dzisiejszy ?

Od moderatora: interpunkcja! marcin_an
Powrót do góry
samolot

PostWysłany: Wto Sty 06, 2015 12:06 am      Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

Próbowałem Ci wytłumaczyć rożnicę, ale mam wrażenie, że nadal tego nie rozrożniasz. Ty napisaleś wczesniej o Visual Basic Script . To nie to samo, co Visual Basic (bez słowa Script)
Jezyk majacy w nazwieScript czyli Visual Basic Script ( w skrócie VBS) służył do używania na stronach internetowych. Ale z tego co piszesz, wynika, że zamierzasz pisać nie strony internetowe a "normalne programy okienkowe". z tego powodu VBS odpada.
Ja namawiałbym Cie na Visual Basic NET, czyli nowszą wersję Visual Basica, bo skoro zaczynacsz, to nie ma co angażować sie w naukę wersji języka Visual Basic.
Cytat:
p.s. czy C/C++ będzie odpowiedniejszy na dzień dzisiejszy ?

Dla mnie odpowiednejszy jest Visual Basic NET, bo go po prostu znam, ale to od Ciebie zależy, ktorego zechesz sie uczyć.

Raszowski

PostWysłany: Wto Sty 06, 2015 1:09 am  OP    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

A no widzisz mój drogi przyjacielu, czyli moje "zieleństwo" wyszło na wierzch, bo pomyliłem VBS z VB bo w tym się uczę tzn. posiadam Visual Studio i tu próbuję swoich sił, a VB mi się podoba w sumie, zastanawiam się jeszcze nad różnicą VB w tym Visual Studio a VB NET czy to to samo ? Bardzo przepraszam, jeśli pytanie zaniża w jakiś sposób poziom tego forum.

A wracając w takim razie do pierwotnego pytania, to chciałbym uzyskać podpowiedź jak zrobić coś takiego jak wspomniałem w pierwszym poście ?

A także gdzie szukać podstawowej wiedzy na temat VB/VB NET ?
Wiem że w sieci, ale może ktoś zna przyjazne adresy, gdzie w przyjazny sposób będę mógł zgłębić wiedzę ?

Pozdrawiam
Powrót do góry
marcin_an

PostWysłany: Wto Sty 06, 2015 2:00 am      Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

VBS (aka VBScript, Visual Basic Script), to okrojona wersja VB6 (Visual Basic 6), służąca do pisania skryptów na platformach Microsoftu: w Windowsie jako język skryptowy do COMa, IIS w ramach ASP i Internet Explorerze. W przypadku IIS platforma ASP została już dawno zastąpiona ASP.NET. Atak na zastosowania webowe Microsoftowi się nie udał, więc poza środowiskami z wymuszonym używaniem Internet Explorera rozwiązanie to nigdy nie zyskało popularności, bo standardem* jest ECMAScript, aka JavaScript. Po nieudanym ataku Microsoft wycofał się i nawet nanowszy IE nie obsłuży już VBS, chyba że w trybie wstecznej zgodności. W Windowsie COM stał się archaizmem lata temu i został zastąpiony przez .NET, a odpowiadającym mu środowiskiem skryptowym jest PowerShell.

Tak więc w zastępstwie VBS:
Skrypty administracyjne w Windowsie → Power Shell
IIS → ASP.NET i któryś tamtejszy język
Skrypty na stronach WWW → JavaScript

Do pisania aplikacji desktopowych masz multum języków. Nie raczyłeś napisać, na jaką platformę chodzi. Ale skoro "zapomniałeś" o tym napisać i sądząc po wyborze VBS, mowa zapewne o którymś Windowsie.

Jeżeli chcesz pisać tylko pod Windowsa, to masz platformę .NET i język dla niej stworzony, czyli C#. Jeżeli także na inne platformy albo chcesz uniknąć uzależniania się od MS, to jest Java, a z języków mniejszego kalibru - Python.

VB.NET to zbiorcza nazwa wersji Visual Basic od wersji 7 w górę. Nazwa stąd, że zostały dostosowane do obsługiwania platformy .NET. Dostosowane na siłę i z tego powodu nigdy do końca nie pasujące do tego świata - nawet jeśli najnowsze wersje już podobno całkiem nieźle dogoniły C# pod względem naturalności interakcji z .NET. VB został w ten sposób przerobiony, żeby duża grupa osób znających wcześniej VB6 nie została w pustce po wejściu dotNETa. To byłoby bardzo złe, bo mogliby na przykład zacząć używać języka konkurencji lub, o zgrozo, przestać być uzależnionymi od Microsoftu. Ponieważ nie programowałeś wcześniej w VB6, to nie widzę sensu we wchodzeniu w VB.NET.

Nie ma czegoś takiego, jak "C/C++". Jeżeli jest, to: język C oraz język C++. To są dwa oddzielne, bardzo różne, mające odmienne zastosowania języki, które łączy tylko historia i względna łatwość używania w C++ bibliotek tworzonych dla C. Jeżeli masz zamiar mówić o "C/C++", to idź do sklepu odzieżowego i kup sobie "skarpetki/sweter", a następnie spróbuj wsadzić sobie skarpetkę na tłów albo chodzić ze swetrem na stopach ;).

C jest językiem systemowym, nie aplikacyjnym. Pisanie w nim aplikacji desktopowych to czysty masochizm, a przy złożoności współczesnych aplikacji - także proszenie się o otrzymanie worka błędów, a nie programu. C++ bardzo sobie ceniłem, ale nasze drogi rozeszły się w 2011, kiedy w najnowszym wydaniu standardu pominięto kilka istotnych rozwiązań. Patrząc jednocześnie na kierunek rozwoju obrany przez społeczność C++ (czyli w zasadzie brak kierunku) oraz coraz większy bałagan, zakończyłem ten związek. Parafrazując Piłsudskiego: "Język wspaniały, tylko ludzie kurwy". W 2010 poleciłbym, ale dzisiaj mam wrażenie, że C++ i jego społeczność stoi w rozkroku pomiędzy historią a teraźniejszością, pod spodem otwiera się przepaść, a nikt nie może się zdecydować, w którą stronę iść - ta noga uczepiona w historii jest, zdaje się, zbyt ciężka.

____
* Najpierw de facto, a w tej chwili można powiedzieć, że de jure, bo najnowsze specyfikacje W3C uznają JS za domyślny język skryptowy.

edit: ISS → IIS, oczywiście ;)

Ostatnio zmieniony przez marcin_an dnia Wto Sty 06, 2015 5:20 am, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Raszowski

PostWysłany: Wto Sty 06, 2015 2:39 am  OP    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

I tak z pytania o rozwiązanie, powstała zagwozdka co dalej.

W każdym razie, cieszę się iż trafiłem na to forum a zarazem dziękuję Administracji za wyczerpującą odpowiedź i skróconą historię języków. Teraz przynajmniej mam wiedzę w którym kierunku iść a raczej których dróg nie wybierać.

Poczytałem międzyczasie o Pythonie z którym miałem kiedyś styczność, dowiedziałem się że jest dosyć elastyczny i nawet desktopowe aplikacje można tworzyć.

Tak więc chyba można wpakować temat gdzieś na dno "studni" a ja zaczynam pochłaniać wiedzę na temat Pythona.

Jeszcze raz pozdrawiam i dziękuję za wasze odpowiedzi i nakierowanie :)

p.s. skarpetki i sweter, poprawiły mi humor :)
Powrót do góry
Odpowiedz do tematu    Forum Coders' city Strona Główna -> Inne języki skryptowe, przetwarzanie danych Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)

Strona 1 z 1

Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach