Forum Coders' city Strona Główna Coders' city
Nasza pasja to programowanie!

PomocPomoc   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy  RejestracjaRejestracja 
Archiwum starego forum + teoria    RSS & Panel/SideBar
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Potrzebuję szybkiej odpowiedzi na moje pytanie... Zasady

język programowania dla "programu edukacyjnego"

Odpowiedz do tematu    Forum Coders' city Strona Główna -> Sieci komputerowe i Internet
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
szostakowicz

PostWysłany: Sro Lip 16, 2014 8:45 am  OP    Temat postu: język programowania dla "programu edukacyjnego" Odpowiedz z cytatem Pisownia

Witam

Nie znam się kompletnie na tych kwestiach ale postaram się zadać w miarę precyzyjne pytania.

1. Jakiego języka programowania użyć aby stworzyć stronę/softwere do nauki angielskiego? Chodzi o to by uczniowi wyświetlały się typowe ćwiczenia które można znaleźć w tego typu produkcie: pytania A/B/C/D, filmiki z opcją pauzowania i przewijania, pytania otwarte, pliki audio do odtwarzania przez ucznia, opcja klikania na angielskie słowo by pokazać polskie tłumaczenie itp.?

2. Czy lepiej to zrobić w formie "software version" do ściągnięcia na komputer, czy lepiej "online system"? Zdecydowanie wolałbym tą drugą wersję, jeśli to możliwe.

Pozdrawiam :)
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Chemikk

PostWysłany: Czw Lip 17, 2014 8:25 pm      Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

Ja również polecałbym zrobienie tego jako strona internetowa. Ogólnie łatwiej jest wprowadzać poprawki do oprogramowania.

Co do technologii to języków jest sporo, ale kilka rzeczy jest niezależnych od wybranego języka. CHodzi mi o:

HTML
CSS
JavaScript

Co do języka samego backendu to polecam Ruby wraz z Railsami. W łatwy sposób można stworzyć działającą stronę dość małym nakładem pracy.

“There are only two hard things in Computer Science: cache invalidation and naming things.”
Phil Karlton
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Numer GG
Sousuke

PostWysłany: Pią Lip 18, 2014 2:19 pm      Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

Albo ASP.NET MVC ;)
szostakowicz

PostWysłany: Pią Lip 18, 2014 8:18 pm  OP    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

Chemikk napisał:

Co do technologii to języków jest sporo, ale kilka rzeczy jest niezależnych od wybranego języka. CHodzi mi o:

HTML
CSS
JavaScript

Co do języka samego backendu to polecam Ruby wraz z Railsami.

Czyli jeśli dobrze rozumiem to do robienia prostych stron internetowych dobre są jedne języki a do backendu (czyli manipulowania danymi a nie wyglądem?) inne? A jeśli tak to czy mogłoby to być Python+HTML?
A może źle zrozumiałem i mógłby być to tylko Python albo HTML (wiem ze HTML to właściwie nie język programowania co nie zmienia faktu ze i tak nie wiem do końca co to jest. kojarzy mi się z wizualną otoczką strony internetowej)?
Powrót do góry
Chemikk

PostWysłany: Sob Lip 19, 2014 7:21 pm      Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

Strony statyczne (w których mamy jakąś treść i zawsze wygląda tak samo, bez względu na to co się aktualnie dzieje) piszemy w czystym HTML'u, CSS i JavaScripcie. Takie strony to początek aby zrozumieć jak to się pisze.

Co do języków backendowych jak Ruby, Python, PHP to one własnie generują dynamiczny kod HTML, a dokładniej w zależności od pewnych czynników (czy ktoś jest zalogowany, jakie dane mamy w bazie, jakie parametry zostały przekazane w adresie, ...) generujemy inny kod HTML.

Tak to mniej więcej wygląda w uproszczeniu.

“There are only two hard things in Computer Science: cache invalidation and naming things.”
Phil Karlton
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Numer GG
marcin_an

PostWysłany: Sob Lip 19, 2014 7:38 pm      Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

szostakowicz:
Odpowiadając krótko, a treściwie: w takim języku i technologii, jaki lubi developer, którego zatrudnisz.

Poważnie, wzięcie kogoś, kto się już na tym zna, to najlepsze wyjście, jeśli chcesz takie oprogramowanie wystawić gdziekolwiek do użytku publicznego. Chyba że chcesz zatrudnić kogoś, kto normalnie za coś takiego bierze poniżej 500zł - wtedy możesz robić sam, bo wyjdzie równie dobre. Jeżeli natomiast chcesz to mieć tylko dla siebie i bliższych znajomych, to oczywiście zrobienie tego samemu nie spowoduje żadnych szkód.

Co do języków:
HTML: język opisu dokumentu. Określa treść dokumentu oraz, ewentualnie, elementy potrzebne potem do wygodnego określenia wyglądu.
CSS: język opisujący wygląd dokumentu.
JavaScript (nie mylić z Javą - to dwa kompletnie inne języki!): język opisu dodatkowego (tj nie będącego w tym, co zapewnia przeglądarka) zachowania strony po stronie klienta.
Przykładowo na forum*:
  • HTML to są wszystkie teksty, przyciski, pola wyboru, obrazki, ...
  • CSS to wygląd forum: układ elementów, formatowanie tekstów, kolorystyka, tła, ...
  • JS to ponadstandardowe zachowania: np. dodanie pogrubienia po kliknięciu przycisku "pogrub", ustalenie kolorów, sprawdzenie poprawności posta, ...

Jeżeli strony mają być generowane po stronie serwera, coś przechowywać itp., to potrzebujesz jeszcze czegoś, żeby działało po stronie serwera. Z popularniejszych języków przedmówcy zapomnieli jeszcze wymienić Javę. Skoro będzie generowane po stronie serwera, to zapewne będzie też potrzebowało jakiejś bazy danych. Popularne relacyjne silniki baz danych, szczególnie dla małych aplikacji, to MySQL i PostgreSQL.

Jeżeli masz zamiar sam robić coś działającego po stronie serwera i będzie to coś więcej niż wysłanie prostego formularza z jakąś wybraną opcją, to proponuję zapoznać się z którymś frameworkiem lub CMSem i tylko go zmodyfikować. Przynajmniej część będziesz miał załatwioną przez kod napisany przez zawodowych developerów. Staraj się wybrać lekki i możliwie popularny. Lekki, bo im więcej ma kodu, tym więcej ma błędów. Popularny, bo łatwiej o pomoc i ma załatane wiecej błędów.

____
* Nie tym, bo tutaj mamy strasznie archaiczną aplikację, która tworzy tak potworny syf, że aż wstyd mi tego dotykać. Absolutnie nie należy się na tym wzorować.

szostakowicz

PostWysłany: Nie Lip 20, 2014 6:11 pm  OP    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

Dzięki wielkie! Bardzo mi pomogliście :D
Powrót do góry
Odpowiedz do tematu    Forum Coders' city Strona Główna -> Sieci komputerowe i Internet Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)

Strona 1 z 1

Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach