Forum Coders' city Strona Główna Coders' city
Nasza pasja to programowanie!

PomocPomoc   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy  RejestracjaRejestracja 
Archiwum starego forum + teoria    RSS & Panel/SideBar
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Potrzebuję szybkiej odpowiedzi na moje pytanie... Zasady

Sterowanie drukarką

Odpowiedz do tematu    Forum Coders' city Strona Główna -> Elektronika, programowanie niskopoziomowe
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
leozlasu

PostWysłany: Wto Lut 25, 2014 6:00 pm  OP    Temat postu: Sterowanie drukarką Odpowiedz z cytatem Pisownia

Potrzebuję zbudować urządzenie, które będzie drukować na płytkach ceramicznych.

Mechanikę ogarnę. Chodzi teraz o to żeby wybrać drukarkę atramentową (głowicę i tak pewnie przebuduję, więc ważne żeby było wiadomo jak się nią steruje i jak jest zbudowana a nie o samą trwałość czy wykonanie).

Ogólnie pomysł jest taki przygotowuję stosik płytek i plik pdf. Wciskam drukuj np. w Adobe i drukarka leci. Przelatuje w osi x pryska tam gdzie powinna, przesuwa się o jeden pixel w dół itp.

Chodzi mi o to w jaki sposób mogę odebrać te dane po stronie urządzeni. Najchętniej oparł bym projekt o arduino.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Filip

PostWysłany: Wto Lut 25, 2014 9:39 pm      Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

Patent fajny.

Zacząłbym od próby szukania specyfikacji drukarki, którą przerabiasz.

Jak to nie wyjdzie, chyba nie masz innego wyjścia, jak try&error. Nie wiem, czy jest opcja programowego sprawdzenia co "wychodzi" na gniazdo, pod które masz ją (drukarkę) podłączoną, jeśli tak, to jest całkiem fajnie, jeśli nie - nie mam pojęcia.

PS. Jak sie chwile zastanowić - poszukaj open source'owych sterowników do drukarki i spróbuj je przeanalizować, powinno Ci to dać jakąkolwiek wiedze.

i tyle.

Google niech Ci wujem będzie, StackOverflow bratem, a Wikipedia siostrą...
Oto czemu uzywam Ubuntu
Jak pytać? | Jak zgłaszać błędy?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
marcin_an

PostWysłany: Wto Lut 25, 2014 11:07 pm      Temat postu: Re: Sterowanie drukarką Odpowiedz z cytatem Pisownia

leozlasu napisał:
Przelatuje w osi x pryska tam gdzie powinna, przesuwa się o jeden pixel w dół itp.
Błędne założenie. To nie idzie tak prosto. Głowica nie przesuwa się o jeden piksel. Drukarki nie pracują na pikselach, tylko kropkach. Kropka nie odpowiada pikselowi - dopiero wiele kropek tworzy obszar odpowiadający pikselowi obrazu.

Jest tak dlatego, że - pomijając oczywistą różnicę w kształcie - pojedyncza kropka nie jest w stanie odwzorować odpowiedniej liczby poziomów danego kanału. Jedno pole w monitorze LCD można wysterować napięciem tak, że może mieć 256 różnych poziomów pokrycia. W praktyce nawet dużo więcej, bo zależności są nieliniowe. W drukarkach to tak nie działa. Jedna kropka może mieć 2 poziomy: być albo nie być. Lepsze drukarki potrafią puszczać po kilka kropel atramentu na punkt, dając kilka-kilkanaście poziomów pokrycia danym kanałem, ale daleko temu do wymaganego odwzorowania. Dlatego na jeden piksel trzeba puścić wiele kropek, które dopiero razem dadzą złudzenie wymaganego koloru. Działa to analogicznie do ditheringu.

Dodatkowo dla zwiększenia szybkości druku drukarki zwykle nie dają po jednej linijce kropek, tylko drukują całe ich pasma z wielu umieszczonych obok siebie dysz.

Jeżeli chcesz, to ten artykuł o historii i rozwiązaniach w atramentówkach może ci przybliżyć temat.

Jeśli chcesz samodzielnie sterować głowicą atramentówki, to czeka cię kawałek solidnej roboty. O Arduino zapomnij, bo nie uciągnie. Na oko do głowicy musi lecieć kilka megabitów danych na sekundę. Sądzę, że lepszym rozwiązaniem będzie przerobienie tylko mechaniki i pozwolenie drukarce robić, co do niej należy.

leozlasu napisał:
Chodzi mi o to w jaki sposób mogę odebrać te dane po stronie urządzeni.
Te dane = które? Urządzenia - którego?

Luke napisał:
Zacząłbym od próby szukania specyfikacji drukarki, którą przerabiasz.
Zapomnij. Może jako pracownik producenta miałbyś dostęp, oczywiście po podpisaniu NDA. To już nie te czasy, że do każdego bardziej złożonego sprzętu dołączana była pełna dokumentacja.

Luke napisał:
PS. Jak sie chwile zastanowić - poszukaj open source'owych sterowników do drukarki i spróbuj je przeanalizować, powinno Ci to dać jakąkolwiek wiedze.
Jeżeli drukarka wspiera Postscript, to konwertują na Postscript i wysyłają. Jeśli nie, to używają PCL.
Odpowiedz do tematu    Forum Coders' city Strona Główna -> Elektronika, programowanie niskopoziomowe Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)

Strona 1 z 1

Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach