Forum Coders' city Strona Główna Coders' city
Nasza pasja to programowanie!

PomocPomoc   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy  RejestracjaRejestracja 
Archiwum starego forum + teoria    RSS & Panel/SideBar
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Potrzebuję szybkiej odpowiedzi na moje pytanie... Zasady

Odczyt dysku twardego

Idź do strony 1, 2  Następny

Odpowiedz do tematu    Forum Coders' city Strona Główna -> Elektronika, programowanie niskopoziomowe
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
adam12112

PostWysłany: Sro Sie 15, 2012 9:34 am  OP    Temat postu: Odczyt dysku twardego Odpowiedz z cytatem Pisownia

Szukam informacji na temat odczytu/zapisu dysku twardego . Dysk jest widziany w menadzerze urządzeń ale nie jest rozpozanawalny w systemie . Przy odpalaniu kompa jak jest dysk podłączony to dysk nie przechodzi testu i komp nie odpala. Dysk nie jest uszkodzony tyle że zapisany w nieznanym systemie zapisu . Dysk pochodzi z urządzenia z systemem wbudowanym. Chciałem go wykorzystać ale nie można go nawet sformatować. Dysk jest normalny 2.5 cala ze złączem ata 44.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Garf

PostWysłany: Sro Sie 15, 2012 1:24 pm      Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

Nie wiem jaki masz system, ale w XP taki dysk można było znaleźć tak:
Start -> Panel sterowania -> Narzędzia administracyjne -> Zarządzanie komputerem
Zarządzanie komputerem (lokalne) -> Magazyn -> Zarządzanie dyskami

Tutaj możesz sformatować dysk, nawet jeśli system nie podpina mu żadnej litery.

Stanisław Lem
Powrót do góry
Mgr.Dobrowolski

PostWysłany: Sro Sie 15, 2012 1:41 pm      Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

A przypomnij mi, formatować wolno dysk czy partycję?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG Tlen
Garf

PostWysłany: Sro Sie 15, 2012 2:08 pm      Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

Użyłem skrótu myślowego. Formatuje się oczywiście poszczególne partycje, po zbudowaniu odpowiedniej tablicy partycji.
Stanisław Lem
Powrót do góry
marcin_an

PostWysłany: Sro Sie 15, 2012 2:40 pm      Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

Dysk też się formatuje. Tyle, że w dyskach IDE nie robi się tego u użytkownika, tylko w fabryce. Kiedyś jednak należało sformatować także sam dysk. Tym samym formatowanie to cały proces od LFF do utworzenia systemu plików na partycji, w tym partycjonowanie. W tym sensie Garf nie popełnił wielkiego błędu - jedynie użył historycznej pozostałości, która dzisiaj jest średnio aktualna.
adam12112

PostWysłany: Sro Sie 15, 2012 4:01 pm  OP    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

Garf napisał:
Nie wiem jaki masz system, ale w XP taki dysk można było znaleźć tak:
Start -> Panel sterowania -> Narzędzia administracyjne -> Zarządzanie komputerem
Zarządzanie komputerem (lokalne) -> Magazyn -> Zarządzanie dyskami

Tutaj możesz sformatować dysk, nawet jeśli system nie podpina mu żadnej litery.

Tak też próbowałem ale wyrzuca błąd że operacja nie może być wykonana, mam też Vistę tam jak próbowałem to nadaje mu literę ale jest przy nim napis "nieodczytywalny" i nie mogę żadnej operacji na nim zrobić. W "mój komputer" jest niewidoczny nawet po nadaniu mu litery w zarządzaniu dyskami.
Powrót do góry
Mgr.Dobrowolski

PostWysłany: Sro Sie 15, 2012 5:37 pm      Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

"... jedynie ... ", taki skrót, owszem, pasuje do dyskietek i do historycznie czego jeszcze?
Powrót do góry
adam12112

PostWysłany: Sro Sie 15, 2012 9:19 pm  OP    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

Mgr.Dobrowolski napisał:
"... jedynie ... ", taki skrót, owszem, pasuje do dyskietek i do historycznie czego jeszcze?

Zamiast czepiać się słówek pomyślałbyś jak odczytać taki dysk . Garf przynajmniej napisał jakiś pomysł.
Taki skrót historycznie pasuje jeszcze do dysku twardego z dawniejszych lat gdzie gdzie na dysku była tylko jedna partycja, dyski były tak małe że nikt ich nie dzielił.
Mgr.Dobrowolski tematem jest odczyt dysku z systemu wbudowanego a nie definicje pojęć i co oznaczają, dla mnie mogą pisać formatowanie dysku i tak zrozumiem. To tak dla przypomnienia tym bardziej że masz avatar z komputerm który zawsze dobrze wspominam a nawet mam go jeszcze.
Powrót do góry
Mgr.Dobrowolski

PostWysłany: Sro Sie 15, 2012 9:34 pm      Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

a bo widzisz, drzewiej to za taki dysk po pierwsze primo wziąłbym się programem "fdisk"
teraz niestety wypadłem jakoś z obiegu, ale...
jakieś tam zasady będą chyba jeszcze obowiązywać parę lat
i mój "skrót" myślowy dotyczył właśnie tego!
Powrót do góry
marcin_an

PostWysłany: Sro Sie 15, 2012 9:59 pm      Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

adam12112:
To jest forum, nie prywatny helpdesk. Każdy może się wypowiedzieć w jaki sposób chce, jeśli jest to na poruszany w wątku temat lub na temat tego, co w wątku się dzieje. Jeżeli Mgr.Dobrowolski uważa, że na coś warto zwrócić uwagę, to ma pełne prawo to zrobić. Jeżeli sprawa jest ważna, to ma wręcz społeczny obowiązek zwrócić uwagę, chociaż niestety ostatnio - przez wszechobecny tymiwisizm - zwyczaj ten upada.

Z dyskiem trudno pomóc głównie dlatego, że nie wiadomo, co z nim jest. Ba - nie wiadomo nawet, czy w ogóle nadaje się on do podłączenia do peceta. Nie napisałeś, co to za dysk. Podajesz też sprzeczne informacje. Najpierw piszesz, że dysk jest widziany w menedżerze urządzeń, a potem - że nie można uruchomić komputera, gdy jest podłączony (z opisu wynika, że to nie jest dysk SATA, a tylko te można bezpiecznie podłączyć już w trakcie pracy komputera). Nie wiadomo nawet jakim menedzerze urządzeń. Pod jakim systemem operacyjnym? Jako co jest widziany? Co jest wykrywane? Piszesz, że nie jest uszkodzony, ale zapisany w nieznanym systemie plików. Na jakiej podstawie wyciągasz takie informacje, skoro nie możesz się do niego dostać? Co więcej: czemu twierdzisz, że nie jest uszkodzony, skoro z twojego opisu wynika, że nie przechodzi POSTu, co jest podstawowym dowodem na uszkodzenie elektroniki dysku? Jeżeli możesz się do niego dostać, to co jest w tablicy partycji (bo rozumiem, że na tej podstawie ustaliłeś, że jest tam ten nieznany system plików)? Udostępnij jakieś informacje, bo w tej chwili twoje pytanie brzmi mniej więcej jak: "Widziałem czerwony samochód jadący do Warszawy. Co jest w nim zepsute?".

Mgr.Dobrowolski:
Ale ja nie mówię o ustawianiu systemu plików, bo zwykle to dzisiaj rozumie się jako formatowanie. Mówię o pełnym formatowaniu - zaczynając od ustawienia np. odpowiedniego przeplotu. Dawno, dawno temu trzeba było takie rzeczy robić i było to zwane formatowaniem niskopoziomowym. Nie było to formatowanie partycji, tylko całego dysku jako urządzenia. I razem z partycjonowaniem i ustawianiem systemu plików było to formatowanie. Stąd wynika, że Garf nie popełnił wielkiego błędu. Po prostu określenie, którego użył, w którymś momencie historii przestało mieć sens w swoim pierwotnym znaczeniu i uzyskało nowe znaczenie, dotyczące właśnie ustawiania systemu plików.

Odpowiedz do tematu    Forum Coders' city Strona Główna -> Elektronika, programowanie niskopoziomowe Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach