Forum Coders' city Strona Główna Coders' city
Nasza pasja to programowanie!

PomocPomoc   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy  RejestracjaRejestracja 
Archiwum starego forum + teoria    RSS & Panel/SideBar
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Potrzebuję szybkiej odpowiedzi na moje pytanie... Zasady

Python 2.x czy 3?

Idź do strony 1, 2  Następny

Odpowiedz do tematu    Forum Coders' city Strona Główna -> Python
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
pythonCoder

PostWysłany: Nie Maj 06, 2012 12:05 pm  OP    Temat postu: Python 2.x czy 3? Odpowiedz z cytatem Pisownia

Witam

Zastanawiam się jakiej wersji Pythona obecnie najlepiej się uczyć ?

Czy zmiany w wersji 3 są tak znaczące że materiały do nauki wersji 2 Pythona okazują się nieprzydatne ?

Czy jeżeli będę uczył się wersji 2 czy będę miał później problemy z wdrożeniem się do wersji 3 ?

Może będą występowały jakieś kłopotliwe "naleciałości" które będą utrudniały mi przejście z wersji 2 na 3 Pythona ?

Czy w ogóle jest sens nauki wersji 2.x, i jaka jest obecnie najczęściej stosowana wersja w nowo tworzonych projektach ?

Z góry dzięki za odpowiedzi.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Feniks

PostWysłany: Wto Maj 08, 2012 7:14 am      Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

Wciaz popularna jest wersja 2.x ale moim zdaniem jak dopiero zaczynasz sie uczyc to ucz sie 3.x bo i tak w.miare uplywu czasu bedzie to obowiazujacy standard, a nauka potrwa ci troche czasu wiec akurat rynek nieco nadgoni do tego czasu i 3.0 bedzie baedziej popularne.
Powrót do góry
Andrey
Moderator

PostWysłany: Wto Maj 08, 2012 10:33 am      Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

Witam,

Pytanie o to co wybrać czyli czy uczyć się pythona 2.x czy 3.x powtarza się już chyba od 2008 roku. Wtedy o ile mnie pamięć nie myli już krystalizowała się postać pythona 3, nie jestem pewien czy pod koniec 2008 roku nie był już gotowy. Wracając do rzeczy pamiętam, że już wtedy pojawiały się głosy, że python 2.x odejdzie szybko w niepamięć, jednak jak widzisz mamy rok 2012 a nadal 2.x ma się dobrze. Zawdzięcza to jednak ilości oprogramowania i bibliotek już w nim napisanego.

Co do samej nauki:
- podstawy składniowe są identyczne w przypadku obu wersji, nie znajdziesz tutaj różnic
- jeżeli zaczniesz uczyć się pythona 2.x przechodząc na 3.x odczujesz, że wiele rzeczy można robić jeszcze prościej i czytelniej, idąc w od 3.x do 2.x będzie ci brakowało pewnych rozwiązań w starszej wersji pythona
- aktualnie mamy wersje 2.7.3 już w roku 2008 przewidywano, że upłynie sporo czasu zanim nastąpi pełna migracja do 3.x - spodziewano się, że linia 2.x zakończy się pewnie na 2.8.x i pełna migracja będzie trwała 3 - 5 lat.
- ja skłaniałbym się ku wersji 3.x i tej bym się uczył, jest to linia która będzie rozwijana cały czas, wprowadza wiele udogodnień

Pozdrawiam
Andrzej

pythonCoder

PostWysłany: Pon Maj 14, 2012 1:48 pm  OP    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

Dzięki za odpowiedzi. Na razie męczę książkę Python - Rozmówki. do Pythona 2.4 :)
Powrót do góry
Honza

PostWysłany: Pon Kwi 14, 2014 11:03 am      Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

Usiłowałem coś robić z wersją 3.4.0, ale sporo zewnętrznych bibliotek nie działa z nią. To jest zniechęcające.
Powrót do góry
Filip

PostWysłany: Czw Kwi 17, 2014 4:54 pm      Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

Nie jestem pewien, czy linia 2 będzie jeszcze rozwijana, tzn czy dojdziemy do wersji 2.8.

Moim zdaniem wersji poniżej 2.7 nie ma nawet co dotykać - są zwyczajnie przestarzałe. Wersja 2.7 jeszcze troche pożyje, ale niezbyt długo (tj pare lat). P3k IMO jest dobrym pomysłem i naprawia sporo błędów, które pozostały z dawnych czasów, kiedy paru rzeczy praktycznie nie dało się przewidzieć.

Składnia obu wersji jest niemal identyczna, a kod często jest przenośny. Osobiście (po ~2 latach używania obu wersji) nie miałem problemu z przesiadką, a narzędzia w styli 2to3 (automatyczna translacja kodu z wersji 2 do 3) mi starczyła. Problemy tak naprawdę zaczynają się w momencie, gdy piszesz bardzo niskopoziomowo (bawisz się z ramkami, w egzotyczny sposób korzystasz z korutyn) albo wiążesz pythona z C (ale tutaj problemy się zdarzają nawet między maszynami z tą samą wersją interpretera, a co dopiero między wersjami języka).

Ogółem, polecam zacząć od p2.7, popisać miesiąc - dwa, a następnie przesiąść się na p3.3.
Wersja 3.4 jest mimo wszystko świeża i osobiście nie do końca jej ufam.

i tyle.

Google niech Ci wujem będzie, StackOverflow bratem, a Wikipedia siostrą...
Oto czemu uzywam Ubuntu
Jak pytać? | Jak zgłaszać błędy?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
Taeril

PostWysłany: Pią Kwi 18, 2014 1:58 pm      Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

Extend Python 2.7 life till 2020.
Guido van Rossum napisał:
The End Of Life date (EOL, sunset date) for Python 2.7 has been moved
five years into the future, to 2020. This decision was made to
clarify the status of Python 2.7 and relieve worries for those users
who cannot yet migrate to Python 3. See also PEP 466.

This declaration does not guarantee that bugfix releases will be made
on a regular basis, but it should enable volunteers who want to
contribute bugfixes for Python 2.7 and it should satisfy vendors who
still have to support Python 2 for years to come.

There will be no Python 2.8.

"Some people, when confronted with a problem, think 'I know, I'll use regular expressions.' Now they have two problems." - Jamie Zawinski
Powrót do góry
Nieprzystosowany

PostWysłany: Wto Kwi 22, 2014 11:02 am      Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

Witam serdecznie
Wersja 3.4 jest trochę za świeża i przez to są problemy z dołączaniem zewnętrznych bibliotek. Sporo z nich działa z gałęzią 2.x. Podobnie jest z programami do tworzenia plików wykonywalnych z kodów Pythona. Nawet mój ulubiony edytor PyScripter nie chce działać z wężem spod znaku 3.4.
Powrót do góry
marcin_an

PostWysłany: Wto Kwi 22, 2014 11:11 am      Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

Lista kompatybilności bibliotek

Którąkolwiek wersję wybierzesz, linię 2.x traktuj jako tymczasowy przymus, a nie podstawę.

Jeżeli autorzy którejś biblioteki/narzędzia twierdzą, że z zasady nie będą wspierali nowszych wersji, to zapomnij o takiej bibliotece lub znajdź odpowiednio dużo chętnych do zrobienia forka i przerobienia na nowszą wersję.

Nieprzystosowany

PostWysłany: Wto Kwi 22, 2014 7:01 pm      Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

Bardzo użyteczne zestawienie. Dzięki.
Powrót do góry
Odpowiedz do tematu    Forum Coders' city Strona Główna -> Python Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach