Forum Coders' city Strona Główna Coders' city
Nasza pasja to programowanie!

PomocPomoc   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy  RejestracjaRejestracja 
Archiwum starego forum + teoria    RSS & Panel/SideBar
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Potrzebuję szybkiej odpowiedzi na moje pytanie... Zasady

Dlaczego Ruby nie cieszy si? du?ym zainteresowaniem?

Idź do strony 1, 2  Następny

Odpowiedz do tematu    Forum Coders' city Strona Główna -> Inne j?zyki
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
vokal123

PostWysłany: Wto Cze 15, 2010 11:23 pm  OP    Temat postu: Dlaczego Ruby nie cieszy si? du?ym zainteresowaniem? Odpowiedz z cytatem Pisownia

Dlaczego ruby nie cieszy si? du?ym zainteresowaniem ?? Podoba mi si? ten j?zyk ale jak na z?o?? jest ma?o tutoriali po Polsku.

Tytu? w?tku zmieniony przez moderatora. Pisz sensowne tematy! marcin_an

jelcyn
Site Admin

PostWysłany: Czw Lip 29, 2010 10:53 pm      Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

Bo ja wiem. Chyba ma?o jest hostingów obs?uguj?cych Ruby. Bo PHP jest obowi?zkowo na ka?dym hostingu, jest to wr?cz standard a Ruby hmmm... nie s?ysza?em o wielu.

Pozostaje jeszcze kwestia lenistwa. Bo szczerze mówi?c skoro znam PHP i si? dobrze w nim czuj? to jako? mi si? nie chce uczy? czego? nowego. Kolejna kwestia to brak materia?ów. Nie ma materia?ów, bo... nie ma materia?ów ;-) Zauwa?, o PHP jest sporo tutoriali napisanych przez osoby, które same przeczyta?y kawa?ek ksi??ki o PHP i porwa?y si? z motyk? na s?o?ce pisz?c w?asny tutorial (jako?? takiego tutoriala mo?e nie jest zbyt wysoka, ale im wi?cej ich jest, tym wi?ksze prawdopodobie?stwo, ?e kto? co? o php us?yszy).
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
qertoip

PostWysłany: Sob Wrz 11, 2010 2:07 pm      Temat postu: Re: Dlaczego Ruby nie cieszy si? du?ym zainteresowaniem? Odpowiedz z cytatem Pisownia

vokal123 napisał:
Dlaczego ruby nie cieszy si? du?ym zainteresowaniem ?? Podoba mi si? ten j?zyk ale jak na z?o?? jest ma?o tutoriali po Polsku.

Na polskim Rails Guides jest bardzo solidne wprowadzenie (akurat w tej chwili maj? down). Równie? do wybranych trudniejszych tematów, bo to t?umaczenie oficjalnych Rails Guides.

A dlaczego Ruby nie cieszy si? du?ym zainteresowaniem? Firmy go unikaj? bo jest ma?o programistów, a programi?ci bo jest ma?o firm ;-) Mimo to w Polsce nie ma problemów ze znalezieniem dobrej pracy w Ruby (on Rails), je?li jeste? gotów przenie?? si? do Krakowa/Warszawy/Wroc?awia.

netu

PostWysłany: Nie Paź 24, 2010 1:56 pm      Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

Dok?adnie. Zgadzam si? z przedmówcami. Co wi?cej, zauwa?y?em, ?e wzrasta zainteresowanie tym j?zykiem. Coraz cz??ciej spotyka si? og?oszenia z wielkich firm outsourcingowych poszukuj?cych deweloperów RoR.
Ktoso

PostWysłany: Nie Paź 24, 2010 5:46 pm      Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

Nie jest prawd? ?e Ruby nie cieszy si? zainteresowaniem ;-)
Jest prawd? ?e "moda" do polski przychodzi jak zwykle straszliwie powoli ;-)

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Merano

PostWysłany: Pon Sie 25, 2014 7:49 pm      Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

Wygl?da na to, ?e wszyscy tutejsi programi?ci zainteresowani j?zykiem Ruby umkn?li st?d na Polskie forum Ruby (on Rails).
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Chemikk

PostWysłany: Sro Sie 27, 2014 7:54 pm      Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

Temat troch? stary, ale mo?e rzuc? nieco ?wiat?a na niego.

Co do polskich materia?ów na temat samego j?zyka zada?bym sobie jedno proste pytanie - po co? Sam ostatnio zastanawia?em si? nad ponownym prowadzeniem bloga. Zastanawia?em si? nad konkretnym j?zykiem w którym by?by prowadzony. Niestety rynek zagraniczny jest bardziej kusz?cy, jest wi?cej osób do których móg?bym dotrze?. Ogólnie j?zyk angielski powinien by? drugim j?zykiem programisty. Praktycznie ka?da dokumentacja jest w tym j?zyku, to jak chcemy potem pisa? kod, nie potrafi?c przeczyta? samej dokumentacji?

Co do ucieczki programistów na inne forum, to nic dziwnego. Ja sam nigdy nie korzysta?em z jaki? specjalnych for dla danego j?zyka. Korzystam ze StackOverflow, bo tam znajd? odpowied? na wi?kszo?? pyta?. Kontakty z lud?mi w bran?y utrzymuj? przez comiesi?czne spotkania w tzw. RUG'u (Ruby User Group).

I jeszcze takie moje spostrze?enie - RoR ma bardzo ma?y próg wej?cia, co prowadzi do wielu potworków z którymi mia?em (nie)przyjemno?? pracowa?. I tutaj mam dylemat moralny - czy powinienem si? cieszy?, ?e tak wiele projektów jest z?ych i b?d? mia? co poprawia? czy smuci? si? nad tak ?le napisanym kodem?

“There are only two hard things in Computer Science: cache invalidation and naming things.”
Phil Karlton
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Numer GG
Merano

PostWysłany: Sro Sie 27, 2014 8:42 pm      Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

Zagadnienie nie jest takie proste i jednoznaczne.

Oczywi?cie masz racj?, ?e angielskoj?zyczni programi?ci s? o niebo wi?ksz? grup? docelow? ni? polskoj?zyczni. Wspó?czesny ?wiat opiera si? g?ównie na j.angielskim, a w informatyce ten j?zyk jest chyba wy??cznym j?zykiem. Zatem zaryzykuj? stwierdzenie, ?e dla programisty j.angielski nie powinien by? drugim, ale raczej pierwszym j?zykiem. W ko?cu ca?a oryginalna dokumentacja jest pisana w?a?nie w tym, a nie innym j?zyku, o czym zreszt? s?usznie wspomnia?e?.

Z drugiej strony osoby nie b?d?ce programistami, nie maj?ce tej "?y?ki", albo dopiero rozpoczynaj?ce zabaw? z kodowaniem, mog? mie? du?e problemy ze zrozumieniem ró?nych zagadnie? w tej bran?y. Tak jest w moim przypadku. Jestem angielskoj?zyczny, w pracy zawodowej oraz podczas szukania czegokolwiek w Googlach pos?uguj? si? nieomal wy??cznie j?zykiem angielskim, ale mam du?e problemy ze zrozumieniem zagadnie? (tzn. "ogarni?ciem" pewnych idei) zwi?zanych z programowaniem. Dlatego wol? na pocz?tek przeczyta? o nich po polsku, spróbowa? je zrozumie?, znowu przeczyta? i znowu spróbowa? zrozumie?, a zaraz potem si?gn?? do angielskoj?zycznych materia?ów takich jak dokumentacja, ebooki, przyk?ady kodu na wspomnianym StackOverflow, itd.
A co masz na my?li pisz?c:
Chemikk napisał:
RoR ma bardzo ma?y próg wej?cia

Co to jest ten próg wej?cia?
Powrót do góry
Chemikk

PostWysłany: Sro Sie 27, 2014 11:25 pm      Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

Próg wej?cia - potrzebna wiedza/umiej?tno?ci aby stworzy? co? dzia?aj?cego w danym j?zyku/technologii.

Ogólnie sam framework jak i otoczenie (spo?eczno??, dodatkowe biblioteki, ...) nie sprawiaj? du?ych problemów osobom, które dopiero zaczynaj? przygod? z programowaniem. Pracowa?em nad kilkoma projektami zarz?dzanymi przez niedo?wiadczone osoby. Ogólnie lista ich b??dów powtarza?? si? praktycznie w ka?dym projekcie.

Cytat:
Z drugiej strony osoby nie b?d?ce programistami, nie maj?ce tej "?y?ki", albo dopiero rozpoczynaj?ce zabaw? z kodowaniem, mog? mie? du?e problemy ze zrozumieniem ró?nych zagadnie? w tej bran?y

Polecam wybranie si? na studia, mog? by? i zaoczne. Brak '?y?ki' moim zdaniem niestety jest wyznacznikiem tego, ?e mo?e to nie to co powinienem robi?? Ja nie mia?em problemów ze znalezieniem tego czego potrzebowa?em w internecie, literaturze, zapytaniem kogo?. Widz? w pracy, ?e same ch?ci nie pomog? w nauce, musisz mie? to co?, a niestety nie ka?dy to ma. Na studiach widzia?em wiele osób z podej?ciem - "Bo tu dobrze p?ac?". Niestety nie zaliczali si? oni do osób z "?y?k?".

Rzucenie si? na Railsy mo?e by? troch? problematyczne. W?a?nie z powodu niskiego progu wej?cia jest ca?a masa ignorantów w?ród railsowców. S? to ludzie nie znaj?cych podstaw SQL'a, nie wiedz?cych do ko?ca co dzieje si? w tle pod wszystkimi 'magicznymi' rzeczami w frameworku. Wiele razy widzia?em co? w stylu:

Kod:
SomeModel.all.sort_by { |model| model.created_at }.first

Gdzie znaj?c chocia? podstawy SQL u?yjemy `maximum` po stronie bazy. Wszystko wygl?da fajnie jak mamy 10, 100, 1000 rekordów i uruchamiamy to na naszym laptopie z 8 rdzeniami, 16GB RAM'u. Ale gdy b?dzie to serwer produkcyjny i tam posk?pimy grosza na serwer i u?yjemy Heroku (darmowego) z limitem 1 rdze? 512MB RAM'u to zaczynaj? si? problemy i narzekanie, ?e railsy s? powolne.

Dlatego te? mam dylemat moralny, poprawia? taki kod czy odradza? tworzenia go samodzielnie i napisa? od nowa?

“There are only two hard things in Computer Science: cache invalidation and naming things.”
Phil Karlton
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Numer GG
Merano

PostWysłany: Pią Sie 29, 2014 7:07 pm      Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

Chemikk napisał:
...jak i otoczenie (spo?eczno??, dodatkowe biblioteki, ...) nie sprawiaj? du?ych problemów osobom, które dopiero zaczynaj? przygod? z programowaniem.

Ruby?ci maj? bardzo pr??nie dzia?aj?ce forum dyskusyjne, i jak zauwa?y?em, s? przyja?nie nastawieni do osób pocz?tkuj?cych i niezaradnych.

Chemikk napisał:
Cytat:
Z drugiej strony osoby nie b?d?ce programistami, nie maj?ce tej "?y?ki", albo dopiero rozpoczynaj?ce zabaw? z kodowaniem, mog? mie? du?e problemy ze zrozumieniem ró?nych zagadnie? w tej bran?y
Brak '?y?ki' moim zdaniem niestety jest wyznacznikiem tego, ?e mo?e to nie to co powinienem robi??...Na studiach widzia?em wiele osób z podej?ciem - "Bo tu dobrze p?ac?".

Dobrze rozumiem o co Ci chodzi, ale z drugiej strony trudno si? dziwi?, ?e ludzie chc? zapewni? sobie godziwe ?ycie w tym kraju.

Chemikk napisał:
Rzucenie si? na Railsy mo?e by? troch? problematyczne. W?a?nie z powodu niskiego progu wej?cia jest ca?a masa ignorantów w?ród railsowców.

Ja nie zamierzam (przynajmniej na razie) bra? si? za Railsy. Obecnie poznaj? Sinatr? z prostej, "?opatologicznie" napisanej ksi??ki http://it-ebooks.info/book/2247/.
Powrót do góry
Odpowiedz do tematu    Forum Coders' city Strona Główna -> Inne j?zyki Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach