Forum Coders' city Strona Główna Coders' city
Nasza pasja to programowanie!

PomocPomoc   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy  RejestracjaRejestracja 
Archiwum starego forum + teoria    RSS & Panel/SideBar
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Potrzebuję szybkiej odpowiedzi na moje pytanie... Zasady

Dlaczego Ruby nie cieszy się dużym zainteresowaniem?

Idź do strony 1, 2  Następny

Odpowiedz do tematu    Forum Coders' city Strona Główna -> Inne języki
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
vokal123

PostWysłany: Wto Cze 15, 2010 11:23 pm  OP    Temat postu: Dlaczego Ruby nie cieszy się dużym zainteresowaniem? Odpowiedz z cytatem Pisownia

Dlaczego ruby nie cieszy się dużym zainteresowaniem ?? Podoba mi się ten język ale jak na złość jest mało tutoriali po Polsku.

Tytuł wątku zmieniony przez moderatora. Pisz sensowne tematy! marcin_an

jelcyn
Site Admin

PostWysłany: Czw Lip 29, 2010 10:53 pm      Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

Bo ja wiem. Chyba mało jest hostingów obsługujących Ruby. Bo PHP jest obowiązkowo na każdym hostingu, jest to wręcz standard a Ruby hmmm... nie słyszałem o wielu.

Pozostaje jeszcze kwestia lenistwa. Bo szczerze mówiąc skoro znam PHP i się dobrze w nim czuję to jakoś mi się nie chce uczyć czegoś nowego. Kolejna kwestia to brak materiałów. Nie ma materiałów, bo... nie ma materiałów ;-) Zauważ, o PHP jest sporo tutoriali napisanych przez osoby, które same przeczytały kawałek książki o PHP i porwały się z motyką na słońce pisząc własny tutorial (jakość takiego tutoriala może nie jest zbyt wysoka, ale im więcej ich jest, tym większe prawdopodobieństwo, że ktoś coś o php usłyszy).
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
qertoip

PostWysłany: Sob Wrz 11, 2010 2:07 pm      Temat postu: Re: Dlaczego Ruby nie cieszy się dużym zainteresowaniem? Odpowiedz z cytatem Pisownia

vokal123 napisał:
Dlaczego ruby nie cieszy się dużym zainteresowaniem ?? Podoba mi się ten język ale jak na złość jest mało tutoriali po Polsku.

Na polskim Rails Guides jest bardzo solidne wprowadzenie (akurat w tej chwili mają down). Również do wybranych trudniejszych tematów, bo to tłumaczenie oficjalnych Rails Guides.

A dlaczego Ruby nie cieszy się dużym zainteresowaniem? Firmy go unikają bo jest mało programistów, a programiści bo jest mało firm ;-) Mimo to w Polsce nie ma problemów ze znalezieniem dobrej pracy w Ruby (on Rails), jeśli jesteś gotów przenieść się do Krakowa/Warszawy/Wrocławia.

netu

PostWysłany: Nie Paź 24, 2010 1:56 pm      Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

Dokładnie. Zgadzam się z przedmówcami. Co więcej, zauważyłem, że wzrasta zainteresowanie tym językiem. Coraz częściej spotyka się ogłoszenia z wielkich firm outsourcingowych poszukujących deweloperów RoR.
Ktoso

PostWysłany: Nie Paź 24, 2010 5:46 pm      Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

Nie jest prawdą że Ruby nie cieszy się zainteresowaniem ;-)
Jest prawdą że "moda" do polski przychodzi jak zwykle straszliwie powoli ;-)

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Merano

PostWysłany: Pon Sie 25, 2014 7:49 pm      Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

Wygląda na to, że wszyscy tutejsi programiści zainteresowani językiem Ruby umknęli stąd na Polskie forum Ruby (on Rails).
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Chemikk

PostWysłany: Sro Sie 27, 2014 7:54 pm      Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

Temat trochę stary, ale może rzucę nieco światła na niego.

Co do polskich materiałów na temat samego języka zadałbym sobie jedno proste pytanie - po co? Sam ostatnio zastanawiałem się nad ponownym prowadzeniem bloga. Zastanawiałem się nad konkretnym językiem w którym byłby prowadzony. Niestety rynek zagraniczny jest bardziej kuszący, jest więcej osób do których mógłbym dotrzeć. Ogólnie język angielski powinien być drugim językiem programisty. Praktycznie każda dokumentacja jest w tym języku, to jak chcemy potem pisać kod, nie potrafiąc przeczytać samej dokumentacji?

Co do ucieczki programistów na inne forum, to nic dziwnego. Ja sam nigdy nie korzystałem z jakiś specjalnych for dla danego języka. Korzystam ze StackOverflow, bo tam znajdę odpowiedź na większość pytań. Kontakty z ludźmi w branży utrzymuję przez comiesięczne spotkania w tzw. RUG'u (Ruby User Group).

I jeszcze takie moje spostrzeżenie - RoR ma bardzo mały próg wejścia, co prowadzi do wielu potworków z którymi miałem (nie)przyjemność pracować. I tutaj mam dylemat moralny - czy powinienem się cieszyć, że tak wiele projektów jest złych i będę miał co poprawiać czy smucić się nad tak źle napisanym kodem?

“There are only two hard things in Computer Science: cache invalidation and naming things.”
Phil Karlton
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Numer GG
Merano

PostWysłany: Sro Sie 27, 2014 8:42 pm      Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

Zagadnienie nie jest takie proste i jednoznaczne.

Oczywiście masz rację, że angielskojęzyczni programiści są o niebo większą grupą docelową niż polskojęzyczni. Współczesny świat opiera się głównie na j.angielskim, a w informatyce ten język jest chyba wyłącznym językiem. Zatem zaryzykuję stwierdzenie, że dla programisty j.angielski nie powinien być drugim, ale raczej pierwszym językiem. W końcu cała oryginalna dokumentacja jest pisana właśnie w tym, a nie innym języku, o czym zresztą słusznie wspomniałeś.

Z drugiej strony osoby nie będące programistami, nie mające tej "żyłki", albo dopiero rozpoczynające zabawę z kodowaniem, mogą mieć duże problemy ze zrozumieniem różnych zagadnień w tej branży. Tak jest w moim przypadku. Jestem angielskojęzyczny, w pracy zawodowej oraz podczas szukania czegokolwiek w Googlach posługuję się nieomal wyłącznie językiem angielskim, ale mam duże problemy ze zrozumieniem zagadnień (tzn. "ogarnięciem" pewnych idei) związanych z programowaniem. Dlatego wolę na początek przeczytać o nich po polsku, spróbować je zrozumieć, znowu przeczytać i znowu spróbować zrozumieć, a zaraz potem sięgnąć do angielskojęzycznych materiałów takich jak dokumentacja, ebooki, przykłady kodu na wspomnianym StackOverflow, itd.
A co masz na myśli pisząc:
Chemikk napisał:
RoR ma bardzo mały próg wejścia

Co to jest ten próg wejścia?
Powrót do góry
Chemikk

PostWysłany: Sro Sie 27, 2014 11:25 pm      Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

Próg wejścia - potrzebna wiedza/umiejętności aby stworzyć coś działającego w danym języku/technologii.

Ogólnie sam framework jak i otoczenie (społeczność, dodatkowe biblioteki, ...) nie sprawiają dużych problemów osobom, które dopiero zaczynają przygodę z programowaniem. Pracowałem nad kilkoma projektami zarządzanymi przez niedoświadczone osoby. Ogólnie lista ich błędów powtarzałą się praktycznie w każdym projekcie.

Cytat:
Z drugiej strony osoby nie będące programistami, nie mające tej "żyłki", albo dopiero rozpoczynające zabawę z kodowaniem, mogą mieć duże problemy ze zrozumieniem różnych zagadnień w tej branży

Polecam wybranie się na studia, mogą być i zaoczne. Brak 'żyłki' moim zdaniem niestety jest wyznacznikiem tego, że może to nie to co powinienem robić? Ja nie miałem problemów ze znalezieniem tego czego potrzebowałem w internecie, literaturze, zapytaniem kogoś. Widzę w pracy, że same chęci nie pomogą w nauce, musisz mieć to coś, a niestety nie każdy to ma. Na studiach widziałem wiele osób z podejściem - "Bo tu dobrze płacą". Niestety nie zaliczali się oni do osób z "żyłką".

Rzucenie się na Railsy może być trochę problematyczne. Właśnie z powodu niskiego progu wejścia jest cała masa ignorantów wśród railsowców. Są to ludzie nie znających podstaw SQL'a, nie wiedzących do końca co dzieje się w tle pod wszystkimi 'magicznymi' rzeczami w frameworku. Wiele razy widziałem coś w stylu:

Kod:
SomeModel.all.sort_by { |model| model.created_at }.first

Gdzie znając chociaż podstawy SQL użyjemy `maximum` po stronie bazy. Wszystko wygląda fajnie jak mamy 10, 100, 1000 rekordów i uruchamiamy to na naszym laptopie z 8 rdzeniami, 16GB RAM'u. Ale gdy będzie to serwer produkcyjny i tam poskąpimy grosza na serwer i użyjemy Heroku (darmowego) z limitem 1 rdzeń 512MB RAM'u to zaczynają się problemy i narzekanie, że railsy są powolne.

Dlatego też mam dylemat moralny, poprawiać taki kod czy odradzać tworzenia go samodzielnie i napisać od nowa?

“There are only two hard things in Computer Science: cache invalidation and naming things.”
Phil Karlton
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Numer GG
Merano

PostWysłany: Pią Sie 29, 2014 7:07 pm      Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

Chemikk napisał:
...jak i otoczenie (społeczność, dodatkowe biblioteki, ...) nie sprawiają dużych problemów osobom, które dopiero zaczynają przygodę z programowaniem.

Rubyści mają bardzo prężnie działające forum dyskusyjne, i jak zauważyłem, są przyjaźnie nastawieni do osób początkujących i niezaradnych.

Chemikk napisał:
Cytat:
Z drugiej strony osoby nie będące programistami, nie mające tej "żyłki", albo dopiero rozpoczynające zabawę z kodowaniem, mogą mieć duże problemy ze zrozumieniem różnych zagadnień w tej branży
Brak 'żyłki' moim zdaniem niestety jest wyznacznikiem tego, że może to nie to co powinienem robić?...Na studiach widziałem wiele osób z podejściem - "Bo tu dobrze płacą".

Dobrze rozumiem o co Ci chodzi, ale z drugiej strony trudno się dziwić, że ludzie chcą zapewnić sobie godziwe życie w tym kraju.

Chemikk napisał:
Rzucenie się na Railsy może być trochę problematyczne. Właśnie z powodu niskiego progu wejścia jest cała masa ignorantów wśród railsowców.

Ja nie zamierzam (przynajmniej na razie) brać się za Railsy. Obecnie poznaję Sinatrę z prostej, "łopatologicznie" napisanej książki http://it-ebooks.info/book/2247/.
Powrót do góry
Odpowiedz do tematu    Forum Coders' city Strona Główna -> Inne języki Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach