Forum Coders' city Strona Główna Coders' city
Nasza pasja to programowanie!

PomocPomoc   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy  RejestracjaRejestracja 
Archiwum starego forum + teoria    RSS & Panel/SideBar
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Potrzebuję szybkiej odpowiedzi na moje pytanie... Zasady

[Access 2013] Kwerenda wybierająca na podstawie formularza z kryteriami

Odpowiedz do tematu    Forum Coders' city Strona Główna -> Bazy danych
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Adriano14

PostWysłany: Pią Gru 22, 2017 1:40 pm  OP    Temat postu: [Access 2013] Kwerenda wybierająca na podstawie formularza z kryteriami Odpowiedz z cytatem Pisownia

Witam,

mam problem z właściwa konstrukcją, niestety nie jestem biegły w MS access i bardzo liczę na waszą pomoc.
Utworzyłem prostą bazę danych której celem jest rejestracja transakcji gotówkowych.
Jestem na etapie tworzenia kwerendy która pozwoli mi na podstawie danych z jednej tabeli uzyskać szczegółowe informacje, kryteria tego zapytania pobierane są z formularza z kryteriami są to narazie data transakcji (od i do) oraz rodzaj transakcji (jest to lista wyboru z dostępnymi transakcjami fv,paragon,inne)
W mojej kwerendzie wybierającej dla pola data transakcji ustawiłem kryteria : data transakcji pomiędzy data od z formularza z kryteriami oraz data do z formularza z kryteriami. To działa ok, dodatkowo dołożyłem kryterium dla pola rodzaj transakcji odwołujące się do pola listy w formularzu z kryteriami.
I teraz opis problemu :
1.Jeśli w sql zależność między kryteriami daty transakcji oraz typu transakcji jest AND to muszę mieć podane oba kryteria aby otrzymać wynik zapytania a chciałbym mieć możliwość pozostawienia pola typu transakcji pustego tak aby zobaczyć wszystkie transakcje z określonego okresu.

2.Jeśli w sql zależność między kryteriami daty transakcji oraz typu transakcji jest OR to mogę pozostawić pole typu transakcji puste, wówczas uzyskam wszystkie transakcje z żądanego okresu ale gdy wybiorę rodzaj transakcji to zwróci mi wszystkie transakcje tego rodzaju nie uwzględniając zakresu dat oraz wszystkie transakcje z zakresu dat nie uwzględniając typu transakcji.

Gdzie jest błąd ? Chciałbym aby pozostawiając puste pole z rodzajem transakcji zwrócone zostały wszystkie transakcje z przedziału dat, a wybierając rodzaj transakcji oraz zakres dat wszystkie transakcje danego typu w danym zakresie oczywiście docelowo chciałbym aby pozostawiając puste pola w zakresie dat zwracane były transakcje z dowolnego okresu.
Bardzo proszę o pomoc.
Dziękuję
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
karolinavb
Site Admin

PostWysłany: Pią Gru 22, 2017 8:06 pm      Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

Kod:
SELECT tbl_jakas.*
FROM tbl_jakas
WHERE (data_jakas Between
IIf(IsNull(Forms!frm_jakas!txt_filtr_data_od),#1/1/1900#,Forms!frm_jakas!txt_filtr_data_od)
AND IIf(IsNull(Forms!frm_jakas!txt_filtr_data_do),#12/31/9999#,Forms!frm_jakas!txt_filtr_data_do))
AND
(Forms!frm_jakas!txttyp is null or Forms!frm_jakas!txttyp =typ);
Albo to ostatnie:
Kod:
IIf(IsNull(Forms!frm_jakas!txttyp),TRUE, typ=Forms!frm_jakas!txttyp);

Czy o to chodzi nie wiem... załącznik poproszę...
Bo nie wiem też do czego, że tak powiem, potrzebna ta kwerenda...
Powrót do góry
Adriano14

PostWysłany: Pon Gru 25, 2017 10:50 am  OP    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

dziękuję za odpowiedź która tylko potwierdza gdzie jestem z moją wiedzą na temat accessa :/.
W załączniku plik, transakcje szczegóły to moja bolączka.

Transakcje gotówkowe.zip
 Opis:

Pobierz
 Nazwa pliku:  Transakcje gotówkowe.zip
 Wielkość pliku:  182.9 KB
 Pobierano:  50 raz(y)

Powrót do góry
karolinavb
Site Admin

PostWysłany: Pon Gru 25, 2017 3:50 pm      Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

Kod:
SELECT [Data transakcji], Kwota, [Sprzedaż Rejestrowana ?], [Wykonał(a)]
FROM Wpłaty
WHERE ([Data transakcji]
Between
IIf(IsNull(Forms!Kryteria![Data od]),#1/1/1900#,Forms!Kryteria![Data od])
And
IIf(IsNull(Forms!Kryteria![Data do]),#12/31/9999#,Forms!Kryteria![Data do]))
And
(Forms!Kryteria!transtype Is Null Or Forms!Kryteria!transtype=[Sprzedaż Rejestrowana ?]);

Poniższego w makrze nie rozumiem….
Cytat:
=ChrW(84) & ChrW(114) & ChrW(97) & ChrW(110) & ChrW(115) & ChrW(97) & ChrW(107) & ChrW(99) & ChrW(106) & ChrW(101) & ChrW(32) & ChrW(119) & ChrW(112) & ChrW(322) & ChrW(97) & ChrW(116) & ChrW(121)
A to przecież :Transakcje wpłaty ???

- KOMPAKTOWANIE!
- obiekty różnego typu mają te same nazwy (formularze, raporty… ) !!!!
- pola autonumerowane w różnych tabelach mają tą samą nazwę Identyfikator, a przecież mówią o czym innym…
- nazwy pól, kontrolek, obiektów mają: spacje, polskie litery i inne gadżety jak znak zapytania, nawiasy !!!!
Dobrze radzę zmień póki czas!

Makra są może świetne, ale chyba dla kogoś kto raczej panuje nad ACC...
Powrót do góry
Adriano14

PostWysłany: Wto Gru 26, 2017 1:29 pm  OP    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

Cytat:
SELECT [Data transakcji], Kwota, [Sprzedaż Rejestrowana ?], [Wykonał(a)]
FROM Wpłaty
WHERE ([Data transakcji]
Between
IIf(IsNull(Forms!Kryteria![Data od]),#1/1/1900#,Forms!Kryteria![Data od])
And
IIf(IsNull(Forms!Kryteria![Data do]),#12/31/9999#,Forms!Kryteria![Data do]))
And
(Forms!Kryteria!transtype Is Null Or Forms!Kryteria!transtype=[Sprzedaż Rejestrowana ?]);

dziękuje bardzo działa tak jak chciałem.

Cytat:
=ChrW(84) & ChrW(114) & ChrW(97) & ChrW(110) & ChrW(115) & ChrW(97) & ChrW(107) & ChrW(99) & ChrW(106) & ChrW(101) & ChrW(32) & ChrW(119) & ChrW(112) & ChrW(322) & ChrW(97) & ChrW(116) & ChrW(121)

powiem szczerze że nie mam pojęcia skąd ten zapis poprawiłem zarówno jego jaki i szereg błędów wymienionych powyżej. Poszedłem trochę "za luźno" do tego a przecież wiadomo że apetyt rośnie w miarę jedzenia, posłuchałem rady
Cytat:
Dobrze radzę zmień póki czas!

Jeszcze raz bardzo dziękuję za pomoc
Powrót do góry
Odpowiedz do tematu    Forum Coders' city Strona Główna -> Bazy danych Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)

Strona 1 z 1

Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach