Forum Coders' city Strona Główna Coders' city
Nasza pasja to programowanie!

PomocPomoc   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy  RejestracjaRejestracja 
Archiwum starego forum + teoria    RSS & Panel/SideBar
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Potrzebuję szybkiej odpowiedzi na moje pytanie... Zasady

[ACCESS] Kwerenda wyszukująca po części pola

Odpowiedz do tematu    Forum Coders' city Strona Główna -> Bazy danych
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
szanlu

PostWysłany: Sro Paź 25, 2017 1:22 pm  OP    Temat postu: [ACCESS] Kwerenda wyszukująca po części pola Odpowiedz z cytatem Pisownia

Czołem, potrzebuję zrobić zapytanie w postaci kwerendy ale takie żeby działało jednocześnie przeszukując część pola w tabeli w zakresie określonego ciągu znaków.
Niestety mam dwie tabele z polem ULICA i w każdej tabeli jest ono inaczej zasilone. Na przykład w jednej tabeli jest ulica ROWECKIEGO - GROTA a w drugiej tabeli jest ulica GROTA - ROWECKIEGO.
Zwykłe zapytanie nie zadziała. Używanie parametru LIKE też nie ponieważ to nie musi być tylko jedna nazwa ulicy. Chodzi o to aby zrobić uniwersalne zapytanie które weźmie nazwę z 1 tabeli i sprawdzi w 2 tabeli czy np. jest 10 liter takich samych w ciągu co z dużym prawdopodobieństwem pozwoli na zrobienie poprawnego zapytania. Chyba że jest jakiś inny sposób na to aby poradzić sobie ze źle zesłownikowanymi polami w tabelach.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Grzegorz123

PostWysłany: Czw Paź 26, 2017 8:51 am      Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

Dopasowywanie programu do bałaganu w danych nie jest dobrym pomysłem bo bałagan może się powiększać i wymuszać ciągłe zmiany w kodzie i zapytaniach.
Znacznie lepiej jest dopracować walidację danych a istniejące w danych błędy jednorazowo poprawić.
Powrót do góry
karolinavb
Site Admin

PostWysłany: Czw Paź 26, 2017 7:03 pm      Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

Grzesiu ma rację zwłaszcza, że to może być, jak się domyślam, nie tylko problem "przestawienia"
"GROTA - ROWECKIEGO" czy np. "Skłodowskiej-Curie" ale także zwykłe literówki... spacje...
Powrót do góry
szanlu

PostWysłany: Czw Paź 26, 2017 7:14 pm  OP    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

Niestety macie rację. Niestety również nie mam wpływu na jakość tych danych ponieważ przygotowywane są one przez dwa zupełnie odrębne od siebie działy :(
Co oprócz poprawy jakości danych możecie zaproponować? Może jakieś pomysły na które mógłbym mieć wpływ?
Powrót do góry
samolot

PostWysłany: Czw Paź 26, 2017 9:36 pm      Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

Cytat:
...nie mam wpływu na jakość tych danych ponieważ przygotowywane są one przez dwa zupełnie odrębne od siebie działy
Wchodzenie do domu oknem dlatego, że w drzwiach zepsuł się zamek, nie jest wskazanie. Lepiej naprawić zamek.
Twój szef być może ma prawdopodobnie wpływ. Proponuję zwrócić się do Twojego przełożonego o zadziałanie w sprawie ujednolicenia danych.

marzatela

PostWysłany: Pią Paź 27, 2017 11:29 am      Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

Zwróć też uwagę, że jeżeli wyszukiwanie maiłoby się opierać na wyszukiwaniu ciągu 10 znaków - to co z nazwami ulic które są "krótsze"? Poza tym są też ulice np. tak jak w Gdańsku:
Długa, Długa Grobla, Grobla II, Grobla III, Grobla IV - to są różne ulice i taka porównywarka musiałaby takie (i z pewnością wiele innych) przypadki też obsłużyć.

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Odpowiedz do tematu    Forum Coders' city Strona Główna -> Bazy danych Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)

Strona 1 z 1

Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach