Forum Coders' city Strona Główna Coders' city
Nasza pasja to programowanie!

PomocPomoc   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy  RejestracjaRejestracja 
Archiwum starego forum + teoria    RSS & Panel/SideBar
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Potrzebuję szybkiej odpowiedzi na moje pytanie... Zasady

Startup - od czego zacząć pracę z Access'em

Odpowiedz do tematu    Forum Coders' city Strona Główna -> Inne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  

W nieznanym świecie programowania trafiasz na dwie ścieżki. Którą wybierasz?
SQL
42%
 42%  [ 3 ]
VBA
0%
 0%  [ 0 ]
Inna
57%
 57%  [ 4 ]
Wszystkich Głosów : 7

Autor Wiadomość
rhondo

PostWysłany: Czw Cze 08, 2017 6:52 pm  OP    Temat postu: Startup - od czego zacząć pracę z Access'em Odpowiedz z cytatem Pisownia

Witam!
Na początek słów kilka o mnie. Pracuje w dużej fabryce żywnosci, na nocnej zmianie, która nazywa się Hygiene Shift. Specyfika mojej pracy polega na tworzeniu procedur na mycie linii produkcyjnych, oraz - to esencja mojej pracy - trenowaniu ludzi przeciwko stworzonym procedurom.

Departament Hygiene zatrudnia około 200 osób, z czego około 95% to Standard Operatives, czyli osoby które muszą być trenowane. Pozostałe 5% to Managment, i takie tam osoby decyzyjne.

Lista procedur jest bardzo długa, jest ich około 200 (!), plus mnóstwo detali pracowników (oprócz personalnych również detale dotyczące odbytych treningów, znanych linii, wydanego ekwipunku, etc) które przechowywane są w wielu osobnych plikach.

Kilka miesięcy temu postanowiłem kliknąć ikonkę Accessa, z którym nigdy wcześniej nie miałem żadnej styczności. W tej chwilii Baza Danych posiada już setki rekordów z wielu kategorii, powoli "wchłaniając" dane poprzednio porozrzucane w wielu plikach Excela i Worda.

Obrany kierunek okazał się strzałem w dziesiątke, Managerowie zaakceptowali pomysł i pozwolili na jego rozwój, oczywiście - na zasadzie beta testów.

META:
Jak zawsze mawiał mój Tata, kiedy zbytnio się rozgadywałem: do mety ;)

Otóż, praca z tą aplikacją spodobała mi się na tyle, że poświęcam prywatny czas na doskonalenie bazy i przez to własnych umiejętności. Chciałbym jednak zakończyć w końcu etap pracy na zasadzie prób i błędów, i rozpocząć bardziej profesjonalne szkolenie. Na początek jakiś kurs internetowy, póżniej zobaczymy :)

Pytanie w najprostszy sposób mogę sformułować w ten sposób:
Od czego zacząć?

Moją wiedzę o Accesie nazwałbym wciąż podstawową. Swobodnie poruszam się po programie, tworzę z łatwością tabele oparte o unikalne ID (żeby nie zajmowały zbyt wiele miejsca) i używam mało skomplikowanych kwerend do wyświetlania wyników w raportach lub formularzach. Tworzę proste formularze uzupełniające kilka tabel na raz. Relacje pomiędzy tabelami doprowadzają mnie czasami do zgrzytania zębów, w przypadku kiedy coś pójdzie nie tak, ale z reguły udaje mi się zdiagnozować problem i go rozwiązać, bądż znależć inną drogę do uzyskania oczekiwanego efektu.

Moja wiedza na temat programowania jest bardzo nikła, zawsze poruszałem się po graficznych interfrejsach, nie programowałem nic na własną rękę, aczkolwiek jeśli zobaczę SQL kod, będę potrafił mniej więcej (chociaż raczej mniej;) określić jego działanie.

Myślę że opisałem się wystarczająco :)

I teraz, kiedy chcicałbym nieprzerwanie ulepszać mój projekt, doradźcie proszę. Od czego zaczynać?
VBA, SQL, lub może coś innego?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
hurgadion

PostWysłany: Czw Cze 08, 2017 8:30 pm      Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

Hej,
jeżeli chcesz rzeczywiście czegoś się nauczyć... to spróbuj może ciut bardziej ciekawego narzędzia niż Access (niestety nie znam, i nie poznam, chyba że będę musiał, dla mnie to amatorskie rozwiązanie w Firmie)... spróbuj może od razu zająć się SQL... jest takie fajne narzędzie SQLite+DB Browser for SQLite umożliwiające postawienie bezserwerowej bazy danych... dane trzymamy na dysku, a jeżeli trzeba zrobić analizę danych, to mozna dane eksportować do .csv i wrzucić do Excela, dużo bardziej przyjazne środowisko do Analizy Danych niż Access... można też pomyśleć o rozwiązaniach chmurowych, poczytaj o Azure... ale jeżeli Access ogarnia Twoje problemy, to powinien wystarczyć SQLite... Pozdrawiam...

Odpowiedz do tematu    Forum Coders' city Strona Główna -> Inne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)

Strona 1 z 1

Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach