Forum Coders' city Strona Główna Coders' city
Nasza pasja to programowanie!

PomocPomoc   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy  RejestracjaRejestracja 
Archiwum starego forum + teoria    RSS & Panel/SideBar
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Potrzebuję szybkiej odpowiedzi na moje pytanie... Zasady

Dysk w kieszeni zamiast napędu a destabilizacja pracy systemu/komputera

Odpowiedz do tematu    Forum Coders' city Strona Główna -> Komputery
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
pierzu

PostWysłany: Sro Sie 27, 2014 10:49 pm  OP    Temat postu: Dysk w kieszeni zamiast napędu a destabilizacja pracy systemu/komputera Odpowiedz z cytatem Pisownia

Witam

Trapi mnie jednak kwestia, jakiś czas temu w laptopie dokonałem wymiany dysku hdd na ssd, jednak aby nie nosić drugiego dysku w obudowie zewnętrznej, wpakowałem go do kieszeni i umieściłem zamiast napędu optycznego. Nie wiem czy to zbieg okoliczności, jednak dysk bardzo szybko łapał 100% obciążenia (według menadżera zadań - wydajność, np. po odpaleniu steam'a) oraz praca systemu była przymulona z tego powodu oraz zacząłem otrzymywać ostrzeżenia aby wykonać kopię zapasową plików z tego dysku. Finalnie dysk ponownie wylądował w obudowie zewnętrznej, jednak nie zbyt pragnie on dać się zdefragmentować korzystając z systemowego oprogramowania.

Informacje:
- laptop asus r500vm (http://www.x-kom.pl/p/103806-notebook-laptop-15-6-asus-r500vm-sx131-8-i5-3210m-8gb-750-dvd-rw.html)
- dysk ssd samsung pro 120gb
- hdd hitachi 5200 rpm 750gb (fabrycznie montowany w laptopie)
- system windows 8.1 x64

Rozkład sił: 2 partycje na ssd, w tym system, oraz 1 hdd.

1. Zakładając że dysk jest ok, czy system ma prawo się przymulić z powodu hmm "wąskiego gardła" wynikającego z różnicy prędkości między ssd a hdd?

2. Istnieje możliwość nabycia wadliwej kieszeni? (nie ma w niej raczej zbyt wiele filozofii)

3. Czy też wszystkiego winne jest to że dysk uległ w jakiś sposób uszkodzeniu?

4. Brak pomysłu

marcin_an

PostWysłany: Czw Sie 28, 2014 12:05 am      Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

SMART coś pokazuje? Bo od tego należy zacząć.

Defragmentować nie ma sensu, skoro to SSD. Jedynie skracasz w ten sposób czas życia napędu, a nic nie zyskujesz - fragmentacja plików ma znaczenie tylko przy nośnikach, gdzie czas odczytu swobodnego jest istotnie dłuższy od sekwencyjnego (dyski twarde, nośniki optyczne, taśmy, ...).

Przełożenie nośnika z obudowy zewnętrznej do kieszeni nie bardzo miało jak go uszkodzić. W zasadzie jedyna rzecz, która przychodzi mi do głowy, to przegrzanie, jeśli SSD był projektowany z założeniem, że będzie w zewnętrznej obudowie. Ale jakoś mało w to wierzę. Wg strony producenta ten model ma wbudowany czujnik temperatury.

pierzu napisał:
1. Zakładając że dysk jest ok, czy system ma prawo się przymulić z powodu hmm "wąskiego gardła" wynikającego z różnicy prędkości między ssd a hdd?
Złośliwie powiedziałbym, że z Windowsem wszystko możliwe, ale w sumie trudno mi sobie wyobrazić, żeby szybszy nośnik mógł spowodować spowolnienie. Systemowi powinno być wszystko jedno.

pierzu napisał:
2. Istnieje możliwość nabycia wadliwej kieszeni? (nie ma w niej raczej zbyt wiele filozofii)
Wszystko może być wadliwe, ale jeśli kieszeń nie zawierała żadnej elektroniki, to nie bardzo miała co zepsuć.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
pierzu

PostWysłany: Czw Sie 28, 2014 6:54 am  OP    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

Marcin, ale jest na odwrót :)

SSD w życiu bym nie defragmentował.

Dysk SSD został wsadzony w miejsce fabrycznego HDD, na nim stoi m.in. system.
HDD zaś początkowo trafił do obudowy zewnętrznej na USB 3.0, później do kieszeni zamiast napędu oraz jak historia mówi ponownie do obudowy.

Kieszeń jest pokroju tej

marcin_an

PostWysłany: Czw Sie 28, 2014 7:06 am      Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

No to wykreśl fragment o defragmentacji i cała reszta jest aktualna dla HDD :).
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
pierzu

PostWysłany: Czw Sie 28, 2014 7:48 am  OP    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

Ale ten hdd próbowałem defragmentować bez powodzenia :D
Reasumując, to dysk hdd dostaje zadyszki (wysokiego obciążenia).

Jak wrócę z pracy zrobię diagnostykę hdd.

lethern

PostWysłany: Pią Sie 29, 2014 1:35 pm      Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

Hm, u mnie działa SDD w miejscu starego HDD + do tego w miejsce napędu optycznego siedzi stary HDD + po USB podłączony jest jeszcze jeden HDD, łącznie partycji 9. Dysk po USB chodzi jakieś 2x szybciej niż dysk w napędzie optycznym, nie obserwuję żadnych problemów.

SDD mam podobny, samsung 840 pro 120gb. Dyski HDD oba są chyba WD
kieszeń mam tego typu: link

jedyne co mi przychodzi do głowy, to sposób w jaki połączyłeś HDD z laptopem i w jakim stanie jest HDD, może coś w biosie brakuje etc.
Jak opisałem, u mnie w kieszeni dysk chodzi wolniej niż (inny) dysk po USB, jednak nie mogę ich porównać, bo nie podłączę ich obu po USB...

Jeżeli u Ciebie po USB ten dysk chodzi dobrze, to byłoby dziwne...
Możesz sprawdzić kieszeń próbując z innym dyskiem

Ostatnio zmieniony przez lethern dnia Pią Sie 29, 2014 1:40 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
pierzu

PostWysłany: Pią Sie 29, 2014 1:39 pm  OP    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

Dysk jest/był w kieszeni, zalinkowałem o jaką mi chodzi, dopasowana na wysokość do mojego laptopa.

Jak go wyjąłem, cóż, fizycznie wygląda ok, nie wyjmowałem go młotkiem :D

Zamówiłem sobie nowy dysk, szybszy, zastanawiam się nad kupieniem nowej kieszeni jeśli miałbym zakładać jej defekt, jednak zastanawiam się czy może w niej takowy wystąpić który może zakłócać pracę dysku.

Tomaszek
Gość

PostWysłany: Nie Cze 12, 2016 8:42 am      Temat postu: Wadliwa Kieszeń Odpowiedz z cytatem Pisownia

Witam. W moim wypadku miałem podobny problem także z laptopem asus. Na angielskich stronach wyczytałem ,że może to być wadliwa kieszeń do dysku a mianowicie jeden pin na niej który jest połączony a nie powinien. Efekt u mnie był taki że system był jakby trochę zamulony i nie stabilny. Dodatkowo przy wyłączeniu lapka wszystko robiło się czarne ale on nadal pracował i nie chciał wyłączyć się do końca. Postanowiłem rozebrać kieszeń i wyrwać ten jeden pin który był na zdjęciu na innym forum ( teraz na szybko nie pamiętam na jakim ) i po wyrwaniu pina wszystko jak ręką odjął. Dysk chodzi szybko, system stabilny i szybki ( też posiadam ssd ) oraz nie ma problemu z wyłączaniem lapka. Pozdrawiam.
Powrót do góry
TeżTomaszek
Gość

PostWysłany: Pon Lip 25, 2016 11:10 pm      Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

Do Tomaszka:
mógłbyś podać, który pin należy odłączyć? - mam ten sam problem, a nie wiem, na jaką kieszeń ew. wymienić.
Powrót do góry
Odpowiedz do tematu    Forum Coders' city Strona Główna -> Komputery Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)

Strona 1 z 1

Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach