Forum Coders' city Strona Główna Coders' city
Nasza pasja to programowanie!

PomocPomoc   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy  RejestracjaRejestracja 
Archiwum starego forum + teoria    RSS & Panel/SideBar
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Potrzebuję szybkiej odpowiedzi na moje pytanie... Zasady

Rozpoznawanie, analiza, identyfikacjia obrazów

Odpowiedz do tematu    Forum Coders' city Strona Główna -> Inne języki
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
tobi85

PostWysłany: Czw Cze 04, 2009 1:21 pm  OP    Temat postu: Rozpoznawanie, analiza, identyfikacjia obrazów Odpowiedz z cytatem Pisownia

Witam,

Zabawę z programowaniem zacząłem od vb.net.
Od niedawna zainteresował mnie temat obrazu ( np. drzewa) i jego rozpoznawanie identyfikacja i analiza na podstawie pewnych parametrów... czy ktoś by mogl mnie na naprowadzić jakiego języka, technologi do tego używać ?
mam świadomość tego ze to raczej nie będzie vb wiec nauka jezyka zaczynam d początku....
prosił bym znawców o pomysły, wprowadzenie do tematu

jeżeli temat umieściłem w złym miejscu proszę moderatorów o przeniesienie
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
izaw

PostWysłany: Czw Cze 04, 2009 6:54 pm      Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

Poszukaj sobie o sztucznej inteligencji, np. sieci neuronowe.
Ale jak zaczynasz, to tak jakbyś znalazł młotek i zaczął budować rakietę.
Mimo wszystko powodzenia.

Język programowania rzecz wtórna. Zależy zresztą od platformy. Może być C++, C#, vb.net też ale jak zaczynasz to to lepiej C#.
Powrót do góry
tobi85

PostWysłany: Pon Cze 08, 2009 11:31 am  OP    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

izaw napisał:

...zaczynasz to to lepiej C#.

co to C# to za bardzo mnie nie przekonuje do siebie bo zaczolem zabawe w vb.net bardzo duzy minus to potrzeba .NET framework ktory jest potrzebny do karzdego instalatora :( a do C# tez jest wymagany...

izaw napisał:
Poszukaj sobie o sztucznej inteligencji, np. sieci neuronowe.

podstawy, teorie juz mam...
zna ktos moze jakies przykładowe tutoriale w c++ ?
bo chyba w nim zacznę swoja zabawę ;)

a język flash ktos sie orientuje czy mozna w nim bawic sie w cos takiego, czy ktos juz próbował ?

Od moderatora: pisz po polsku! marcin_an
Powrót do góry
izaw

PostWysłany: Pon Cze 08, 2009 7:22 pm      Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

Wejdź na podforum C/C++ i w przyklejonych masz z czego się uczyć.

Więcej samodzielności. Programowanie wymaga częstego szukania w sieci. Nie ma sensu wyważać otwartych drzwi.
Powrót do góry
Luke

PostWysłany: Pon Cze 08, 2009 8:05 pm      Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

Gdzieś czytałem, że za pomocą sieci neuronowych można osiągnąc dokładnie to samo, co zwykłym programem. Więc chyba nie ma co sobie zaprzątać tym glowy. IMO oczywiście.
Garf

PostWysłany: Wto Cze 09, 2009 12:39 am      Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

Aby brać się za takie sprawy jak rozpoznawanie obrazów itp. wypadało by znać porządnie jakiś jeden język programowania. Algorytmy da się dopasować do większości języków, do niektórych łatwiej, do innych trudniej.
Argument, że VB.NET i C# są do kitu bo wymagają do działania .NET jest po prostu śmieszny. Nie to że już w samej nazwie to ma...

Luke, to ktoś bardzo Cię okłamał ;) Można w wielu przypadkach osiągnąć to samo, w innych lepsze a jeszcze w innych gorsze rezultaty. Wszystko zależy od tego, do czego chcesz to wykorzystać i w jaki sposób to wykorzystasz. Ale nie ma co zaprzątać sobie tym głowy mając kiepskie pojęcie o programowaniu (i o matematyce wyższej, do zrozumienia działania sieci neuronowych niezbędnej).

Stanisław Lem
Powrót do góry
marcin_an

PostWysłany: Wto Cze 09, 2009 1:20 am      Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

Luke
Uzupełniając wypowiedź Garfa, żeby dać ci obraz problemu: zwykły algorytm nie poradzi sobie z niepełnymi lub nieprecyzyjnymi danymi albo z przypadkiem, gdy nawet nie wiadomo, czego należy szukać. W takim przypadku potrzebne jest coś, co z założenia będzie działało na pewnych przybliżeniach, uogólnieniach i wykorzystywało brak precyzji, by ostatecznie dać aproksymację wyniku. Do tej kategorii należą m.in. SSN. Jeżeli nie widzisz jeszcze problemu, to proponuję ci zadanie: policz na załączonym obrazie te czarne obiekty. Życzę powodzenia w zrobieniu tego szybko algorytmem dokładnym. Da się oczywiście, ale przyzwoite przybliżenie ich liczby dadzą algorytmy niedokładne i zrobią to nawet miliony razy szybciej. To co prawda akurat nie sieciami neuronowymi bym próbował ruszyć, ale i tym zapewne się da.

cc-dn29d-nd92d.jpg
 Opis:

Pobierz
 Nazwa pliku:  cc-dn29d-nd92d.jpg
 Wielkość pliku:  5.09 KB
 Pobierano:  568 raz(y)

bornejtysikss
Gość

PostWysłany: Sob Mar 26, 2011 1:53 pm      Temat postu: podobny problem Odpowiedz z cytatem Pisownia

Witam! Z góry przepraszam, że odkopuję tak stary temat, ale mój problem jest o podobnej tematyce, więc nie chcę tworzyć nowego wątku. Staram się napisać pewien program i ostatnią rzeczą, której nie umiem rozgryźć jest następujący problem: jak sprawdzić, czy w promieniu kilkudziesięciu pixeli od obecnej pozycji kursora, znajduje się pewien obiekt? W moim przypadku jest to czarny krzyżyk na białym tle, za każdym razem o tych samych wymiarach. Najlepiej w WINAPI.
Powrót do góry
Smig
Gość

PostWysłany: Czw Mar 26, 2015 4:16 am      Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

powiem tak - jestem amatorem, więc wszystkiego nie wiem - ale ja bym zrobił tak: oczywiście jeśli masz wczytany obraz do jakiejś zmiennej (tablica, obiekt) to pracować na tej zmiennej, jeśli nie - to albo wczytać cały obraz (trochę bez sensu, bo wolno) albo wczytywać po pikselu.

No to robisz tak - bierzesz punkt np. 10,10 i jedziesz w prawo, czytasz każdy piksel aż trafisz na czarny
- jak przejedziesz cały obraz w odpowiednich odstępach i wszędzie biało to krzyżyka nie ma
- jak trafisz na kolorowy piksel to wywalasz errora
- jak trafisz na czarny to czytasz 4 sąsiednie:
*jak są 4 czarne to znaczy, że jesteś w środku, idziesz w każdym kierunku i sprawdzasz czy krzyżyk jest cały, *jak trafisz na ramię to najpierw idziesz w obu kierunkach i szukasz środka, dalej jak w pierwszej gwiazdce.

nie wiem czy o to chodziło, ale jak przez te równe 4 lata nie znalazłeś odpowiedzi, co może w czymś pomogłem :P
Powrót do góry
Garf

PostWysłany: Czw Mar 26, 2015 10:40 am      Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

Jakieś teraz okolicznościowe złote łopaty przyznają na forum? Odkopałeś wątek dokładnie w 4 rocznicę ostatniego posta. Brawo.
Stanisław Lem
Powrót do góry
Odpowiedz do tematu    Forum Coders' city Strona Główna -> Inne języki Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)

Strona 1 z 1

Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach