Forum Coders' city Strona Główna Coders' city
Nasza pasja to programowanie!

PomocPomoc   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy  RejestracjaRejestracja 
Archiwum starego forum + teoria    RSS & Panel/SideBar
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Potrzebuję szybkiej odpowiedzi na moje pytanie... Zasady

Zmiany wśród administracji Coder's city

Odpowiedz do tematu    Forum Coders' city Strona Główna -> Sprawy dotyczące forum
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
marcin_an
Site Admin

PostWysłany: Nie Sty 29, 2017 5:48 pm  OP    Temat postu: Zmiany wśród administracji Coder's city Odpowiedz z cytatem Pisownia

Długo wahałem się przed podjęciem tej decyzji, bo trudno jest porzucić coś, czemu poświęciło się trzecią część życia i ogromne środki. Nadchodzi jednak taki czas, kiedy taki krok trzeba podjąć. Mam wrażenie, że w przypadku Coders' city właśnie nadszedł.

Chcę zrezygnować z funkcji administratora i moderatora

Nie zrobię tego jutro, ale należy się spodziewać, że będę powoli wygaszał swoją aktywność w tym zakresie. Mam nadzieję, że Jelcyn w tym czasie zorganizuje, co trzeba, żeby zapewnić ciągłość działania serwisu. Ostateczny termin ustaliłem na kwiecień 2017.

Ponieważ nie jest to jedyna usługa, której administratorem byłem (chociaż, przyznaję, tutaj mam najdłuższy staż), wiem nazbyt dobrze, że zwykle wraz z odejściem moim szybko rezygnuje przynajmniej jeden wiele znaczący członek społeczności, potem na dniach lub 2-3 tygodniach rozchodzi się góra najaktywniejszych użytkowników i jest to de facto koniec usługi. Mam więc gorącą prośbę: nie traktujcie tego jako sygnału do zakończenia życia Coders' city. Serwis ten jest dla mnie trochę jak dziecko. Poświęciłem mu blisko 12 lat, przynajmniej pobieżnie przejrzałem ponad 240 tysięcy postów, wpakowałem setki godzin na użeranie się z syfem phpBB, równie wiele na [często beznadziejne] dyskusje z "urażonymi" na PW i konieczność udawanej uprzejmości wobec osobników dorastających poziomem intelektualnym amebie. Jeśli przeliczyć to na równowartość finansową całego tego czasu, to wyjdzie 200-500 tys. złotych - tak więc nie przesadzam, mówiąc o dziecku. Ostatnie, na czym mi zależy, to jego uśmiercenie. Tak więc nie odchodźcie, ciągnijcie dalej!

Prywatnie dziękuję wszystkim, którzy tworzyli naszą społeczność przez wszystkie te lata - jeszcze za czasów najstarszego polskiego serwisu o VB, jednego z pionierów WWW w Polsce. Dziękuję Mortarowi, Jelcynowi, wszystkim moderatorom oraz administratorom CC za wkład nieodpłatnej pracy i sponsorowania tego miejsca. Składam głębokie ukłony konkurencji - tak tej, która odeszła w mroki zapomnienia, jak i tej, która pokazała, że wie, w którą stronę trzeba iść, i zrobiła to.

Niżej przydługie, ogólne wyjaśnienie przyczyn - jeśli ktoś nie chce czytać, można przestać tutaj.

Powodów decyzji jest kilka, nie tylko związanych z samym forum.

Od razu zastrzegam: nie ma to wiele wspólnego z sytuacją zdrowotną, która przytrafiła mi się półtora roku temu. Ma to jakiś wpływ, kalectwo trochę ogranicza mi czas do poświęcenia na administrację, ale jes to rzecz o znaczeniu minimalnym. Niech najlepszym świadectwem będzie, że do swoich zadań wróciłem kilka godzin po opuszczeniu szpitali.

Dwa główne powody są zupełnie innej natury. Pierwszy, ogólny: zmiany społeczne. Poziom osób zaangażowanych w tematy okołoinformatyczne sięga dna. Kiedy zaczynaliśmy przygodę z tą dziedziną każdy z nas miał swoje potknięcia, każdy z nas robił głupoty, nikt nie miał doświadczenia i nie mieliśmy nikogo do nauki - Vb4All i nieliczne witryny późnych lat 90-tych były naszymi nauczycielami. Ale wszyscy pragnęliśmy zdobywać wiedzę i doświadczenie, oraz poszerzać horyzonty. Jedni zakończyli na profesjonalnym poziomie w IT i wychowało się tutaj wielu naprawdę dobrych specjalistów, inni na czysto amatorskiej zabawie - ale gdzieś doszliśmy. Obecnie odsetek osób w społeczeństwie zdolnych do ogarnięcia tematu wcale nie wzrósł, ale gwałtownie urosło zapotrzebowanie na takich. Skutek jest taki, że mamy zalew - za przeproszeniem - tępactwa, które nie potrafi dwóch informacji razem skleić, nie ma żadnej woli rozwoju, a wszystko to maskuje prymitywną formą cynizmu, nie radzi sobie ze zwykłymi relacjami społecznymi i krytyką, na którą reaguje agresją; i zupełnie nie nadaje się na informatyków. Przez pewien czas sądziłem, że może po prostu robię się stary, ale nie - porównałem zakres materiału, jaki są w stanie ogarnąć studenci na zajęciach. Mam znajomych wśród kadry dydaktycznej na uczelniach. W celach towarzyskich odwiedzam ich czasami w trakcie wykładów i laboratoriów. To, co ja musiałem mieć opanowane po 3-cich zajęciach, dla nich jest wśród końcowych zadań pozwalającym zdobyć 25% punktów z przedmiotu (50% punktów z laborek) - i to jest nadal nieosiągalne. Dla ciekawskich, mówimy o zadaniach w stylu: "narysuj kwadrat z gwiazdek n na n", "jaki jest wynik kodu: (x > 0)? -x : x" (i to jest narysowane schematem blokowym) i temu podobne. W tym samym czasie ja już lizałem drzewa i to całkiem solidnie. Dekadę wcześniej typowy student rozumiał tworzenie prostych lekserów. Bardzo wymierny i obiektywny papierek lakmusowy. Szczerze mówiąc po prostu mam już dosyć taplania się w tym bagnie. Zaczynałem jako administrator forum dla kochających temat, zgranych hobbystów. Kończę jako darmowa sprzątaczka na słupie ogłoszeniowym "zróbcie mi, bo mi się nie chce tyłka ruszyć". Ja już do tego świata nie pasuję.

Tutaj dochodzimy do drugiej części zmian społecznych: zmian w internecie. Nie jest prawdą, że fora dyskusyjne to przeżytek. Wręcz przeciwnie: w niektórych dziedzinach mamy boom na ten rodzaj komunikacji - taki, że dziennie leci więcej postów niż w najlepszych czasach wyrabiały wszystkie polskie serwisy razem wzięte. Zmieniła się tylko udział różnych ich rodzajów w rynku. W latach 90-tych i początku XXI wieku nie mieliśmy zbyt wielu narzędzi "grupowej" komunikacji o charakterze towarzyskim, więc fora dyskusyjne oprócz dostarczania informacji stanowiły też miejsce spotkań ludzi. Teraz zadanie to przejęło kilka firm, ludzie z radością sprzedają im siebie i swoich znajomych, i nie ma dalej potrzeby tworzyć komórek społecznych na niezależnych serwisach. Ludzie stracili też chęć zdobywania wiedzy jako takiej i liczy się przede wszystkim znalezienie łosia do wykonania za friko zadania, a takie serwisy spełniają tę rolę dużo lepiej od "powolnych" kanałów, na których dodatkowo jakiś "pierdolony moderator" może czegoś od biednego, nieszczęśliwego i wiecznie niewinnego osobnika wymagać. Zostały nisze, ale do żadnych z nich Coders' city się nie zalicza. I te kilka for, których właściciele zrobili krok w celu przekształcenia ich w biznesy, zdolne chociaż do utrzymania siebie.

Część druga, dotycząca samego forum. Nie wszystkim się te krok wtedy podobały, ale dwukrotnie solidnie kopnąłem CC w celu nadania mu pędu w zupełnie innym kierunku niż miało wcześniej. Odcięcie się od bycia podforum Vb4All i zostanie w pełni samodzielnym serwisem, a potem ucięcie pępowiny VB6. Trzeci właściwy krok to przekształcenie Coders' city w dobrze zorganizowany, spójnie działający, komercyjny projekt. Niektórzy to zrobili to zrobili (ukłony w stronę 4p) i dobrze na tym wyszli, ale tego nie może zrobić sam administrator. Potrzebna jest też wola właściciela i wkład w postaci jego pracy, tworzenia i rozwoju idei i współorganizacji. Tego na CC zabrakło. Nie jestem właścicielem, a zaledwie administratorem. Nie będę prał bez sensu brudów, ale mam już dosyć czekania dwa lata na zainteresowanie się tematem, słomiany zapał w poszukiwaniu rozwiązań i polerowaniu już istniejących idei, decyzji o aktualizacji oprogramowania* czy tak trywialnej rzeczy jak przejście wreszcie na uwierzytelniane i szyfrowane połączenia** - w momencie, gdy LE wydaje certyfikaty DV za friko i praktycznie zażegnane zostało ryzyko wpadnięcia w pułapkę linków HTTPS***. Jeżeli Jelcyn chce, żeby to było utrzymywany z jego pieniędzy skład starej wiedzy, to niestety, ale efekt został osiągnięty - jest to muzeum. O zgrozo - muzeum, które niedługo będzie odpowiadało warszawskiemu Muzeum [archaicznej] Techniki. Lubię i szanuję Jelcyna, zrobił niesamowitą robotę utrzymując dla nas miejsce przez tyle lat, ale niestety powyższe musiałem powiedzieć. Może chociażby dlatego, żeby podjąć ostatnią próbę pchnięcia tego serwisu w sensowną stronę. Nawet kosztem swojej pozycji. Może będzie to też case study dla potomnych, żeby wiedzieli, że nie wystarczy pompować tylko pieniędzy i mieć nadziei, żeby utrzymać balans użytkowników.
____
* To nadal chodzi na phpBB2, gdzie hasła są trzymane jako hashe MD5! Już się nawet wstydzę przyznawać do tego, żeby nie narazić się na ośmieszenie.
** Toć to cyrk zupełny: serwer, którym sam administruję... jest u mnie w menedżerze haseł na liście niebezpiecznych, na których hasło zmieniam nie rzadziej niż co 30 dni.
*** Jeśli doszłoby do wejścia w nią, to dzięki LE będzie zbyt dużo ofiar, żeby skuteczne rozwiązanie nie zostało wymyślone w ciągu dni i wdrożone w kilka tygodni.

Ostatnio zmieniony przez marcin_an dnia Czw Mar 02, 2017 11:34 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
izaw

PostWysłany: Nie Sty 29, 2017 10:20 pm      Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

Szacunek dla Twojej pracy i fachowości. Jest wyjątkowe forum, gdzie potrzebujący otrzymuje pomoc. Potrzebujący a nie naciągający.

Z Twoją diagnozą w pełni się zgadam. Może poza sprawami właścicielsko, administracyjnymi, gdzie jestem za mały aby oceniać.

Nie byłem od początku, ale od kiedy jestem, to czuję ten klimat stworzony przez Ciebie i wyrabiany w starszych użytkownikach.

Mam tylko nadzieję, że będziesz zaglądał tu jako użytkownik.

izaw

nowator

PostWysłany: Pon Sty 30, 2017 12:17 am      Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

Sam trafiłem na to forum jak zaczynałem przygodę z programowaniem wraz z początkami technikum. Zadałem pytanie typu: "to mi nie działa, tu macie kod - zróbcie coś". I miałem to szczęście, że napisałeś mi więcej uwag do kodu, niż miałem linijek ale i wiele uwag do mojego podejścia. Na szczęście się nie obraziłem, kod poprawiłem i pomoc uzyskałem. Potem w Twojej stopce trafiłem na znakomity artykuł "Lameria atakuje". To wszystko sprawiło, że zacząłem dostrzegać ile pracy wymaga udzielenie pomocy w zrozumieniu czegoś. Dlatego, każde następne pytanie starałem się zadawać z należytym szacunkiem dla osób, które aktywnie uczestniczyły w życiu tego forum.

Nauczyłem się bardzo wiele czytając Twoje wypowiedzi, jak i innych użytkowników. I z tego miejsca chciałbym Ci bardzo podziękować za pracę jaką włożyłeś w to forum i w naukę innych ludzi. Bo z tego forum wyciągnąłem więcej wiedzy, niż z jakiejkolwiek szkoły. Wielkie Dzięki :)
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer GG
arturooo3
Moderator

PostWysłany: Pon Sty 30, 2017 1:02 pm      Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

Marcin - dziękujemy za wszystko.
Ciężko pisać więcej bo ciężko w kilku zdaniach docenić i podkreślić jak dużo wniosłeś przez te lata w to forum.

mikmas

PostWysłany: Pon Sty 30, 2017 6:28 pm      Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

Jakby nie patrzeć - Ty i coderscity wychowało wielu dobrych specjalistów. Zaczynaliśmy w tej grupie. Osobiście sam zaczynałem jako kilkunastoletni gówniak (jeszcze w domenie canpol.pl), a teraz pracuję jako programista w banku mając żonę i 2 dzieci. Gdyby nie coderscity i marcin_an (który prywatnie BARDZO dużo mi pomógł) kto wie jakbym wylądował? Cheers ode mnie i od nowego pokolenia programistów
djsowa
Moderator

PostWysłany: Wto Sty 31, 2017 9:57 am      Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

Mogę jedynie przyłączyć się do słów poprzedników.
Przygodę z CC zaczynałem jako świeżo upieczony maturzysta, dzięki pomocy Marcina, Karoliny i całego forum jestem dziś programistą. Mam nadzieje że jeszcze kilku dobrych devów uda nam się tutaj "wychować".

Marcin - dziękuję !.
Powrót do góry
Garf

PostWysłany: Wto Sty 31, 2017 11:10 am      Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

Szkoda, no cholernie szkoda.

Jak to powiedziała kiedyś jedna ze znanych mi osób: "żeby komuś pomóc to czasami trzeba kopnąć go w tyłek". Szkoda tylko że stało się to tutaj. Marcin, wiem że zwykłe "dziękuję" tutaj nie wystarczy, bo ogrom pracy jaki włożyłeś jest nie do przecenienia. Zwłaszcza w tym kierunku, aby forum trzymało odpowiedni poziom dyskusji. Dziękuję zwłaszcza za to, że byłeś tym "firewall'em" w stosunku do chamstwa i prostactwa, które skutecznie się tutaj dobijało. Ja widziałem tylko fragmenty tego, co Ty i reszta moderatorów wycinała (a co zdążyło złapać się w mój agregator RSS). Nie wspominając o "życzliwościach" na PW.

Z drugiej strony całkowicie rozumiem Twoją decyzję i szanuję ją. Mam tylko nadzieję, że następca będzie równie zaangażowany w opiece nad serwerem i społecznością forum jak Ty.

Salute!

Stanisław Lem
Powrót do góry
Marcin_Miga

PostWysłany: Wto Sty 31, 2017 12:01 pm      Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

Szacun, dzięki, pozdrawiam, powodzenia.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Tlen
Odpowiedz do tematu    Forum Coders' city Strona Główna -> Sprawy dotyczące forum Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)

Strona 1 z 1

Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach