Forum Coders' city Strona Główna Coders' city
Nasza pasja to programowanie!

PomocPomoc   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy  RejestracjaRejestracja 
Archiwum starego forum + teoria    RSS & Panel/SideBar
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Potrzebuję szybkiej odpowiedzi na moje pytanie... Zasady

Jak pisać czytelny kod

Odpowiedz do tematu    Forum Coders' city Strona Główna -> Python
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Caporeira

PostWysłany: Sob Lis 05, 2016 6:04 pm  OP    Temat postu: Jak pisać czytelny kod Odpowiedz z cytatem Pisownia

Witam,

jakieś podstawy Pythona już mam.
Ale chciałbym się nauczyć pisać czytelny kod ... w przypadku aplikacji która będzie wykonywać kilka różnych funkcji i miała GUI.
Czy jest gdzieś jakieś wskazówki jak najlepiej to robić ?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
nowator

PostWysłany: Sob Lis 05, 2016 11:12 pm      Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

Może Ci się przydać coś takiego jak PEP 8
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer GG
hurgadion

PostWysłany: Nie Lis 06, 2016 4:21 pm      Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

coś od siebie...

ja myślę, że przy programowaniu ważna, jeżeli nie najważniejsza jest struktura danych... co ma wielki wpływ na szybkość działania kodu (przy źle dobranej strukturze najlepszy algorytm i szybki procesor nie pomoże)... a także ma to wpływ (może mieć spory wpływ) także na czytelność kodu...

poza tym... jedną z ważniejszych rzeczy w kodowaniu jest konsekwencja (czyli stosowanie podobnego sposobu kodowania generalnie)... stosowanie odstępów między blokami kodu... krótkie komentarze odnośnie kodu (odsyłające np. do dokumentacji, o ile istnieje)...

co do nazw zmiennych, to trochę napiszę nietypowo... nie lubię nazwy_zmiennej_określającej_tablicę_danych_z_google... tylko piszę np. tabg... długie nazwy wbrew pozorom zacierają czytelność kodu, jeżeli np. żonglujemy w kodzie dzisięcioma zmiennymi o sporej ilości znaków, to nie wygląda to za ciekawie... zmienne warto gromadzić np. w tablicach, słownikach, o ile jest ich więcej... najlepiej grupować zmienne w zależności od typu... sposobu wykorzystania w kodzie, itd...
poza tym wydaje mi się, że nazwa zmiennej dla dobrego programisty nie ma zbyt wielkiego znaczenia o ile nie jest postaci np. eokdjni34jnciu3rnxui3kdjncrncuj33ec3 (losowy ciąg)... i nazwy są tworzone konsekwentnie według pewnego schematu...

jeżeli w kodzie powtarzają się określone bloki kodu, to stosujemy funkcje (to w miarę oczywiste)... warto stosować też nawiasy, nawet jeżeli nie są konieczne, aby mieć pewność właściwej kolejności działania kodu... to czasem taki bezpiecznik...

najważniejsza rzecz, jeżeli projekt jest zbiorowy, to warto poświęcić sporą część czasu na stworzenie odpowiednich norm kodowania wspólnych dla wszystkich klepaczy pracujących wspólnie przy projekcie...

na razie tyle...

Odpowiedz do tematu    Forum Coders' city Strona Główna -> Python Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)

Strona 1 z 1

Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach