Forum Coders' city Strona Gwna Coders' city
Nasza pasja to programowanie!

PomocPomoc   SzukajSzukaj   UytkownicyUytkownicy   GrupyGrupy  RejestracjaRejestracja 
Archiwum starego forum + teoria    RSS & Panel/SideBar
 ProfilProfil   Zaloguj si, by sprawdzi wiadomociZaloguj si, by sprawdzi wiadomoci   ZalogujZaloguj 

Potrzebuj szybkiej odpowiedzi na moje pytanie... Zasady

Co (z Javy) jest potrzebne do pracy w korpo

Odpowiedz do tematu    Forum Coders' city Strona Gwna -> Java
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastpny temat  
Autor Wiadomo
Luke

Doczy: 17 Cze 2007
Skd: Szczecin

PostWysany: Wto Kwi 12, 2016 9:07 am  OP    Temat postu: Co (z Javy) jest potrzebne do pracy w korpo Odpowiedz z cytatem Pisownia

Tak si zastanawiam, co musiabym wiedzie, eby dosta si do korpo na stanowisko programisty Javy (jeszcze lepiej - nie juniora).

Do Javy nigdy mnie nie cigno, kojarzy mi si z wielkimi systemami a dla maych wydaje si przerostem formy nad treci. Niemniej jednak pamitam, e Pythona zaczem uywa na co dzie po praktykach, na ktrych go wykorzystywaem. Wic moe podobnie byoby z JVM - podre (zmiany) ksztac.

Przechodzc w kocu do meritum - co powinienem pozna, eby mc na dobrych warunkach zosta programist Javy? (Prosz o w miar ogln odpowied. Wiem, e jest zatrzsienie frameworkw i serwerw aplikacyjnych. Ale przecie realnie aden programista nie zna tych wszystkich rozwiza.)

Nie traktuj tego jako dugofalowego planu, ale fajnie byoby wystartowa na dobrych warunkach.
Wczeniej si tym nie przejmowaem i aktualnie warunki nie do koca mnie zadowalaj, a perspektyw podwyki i awansu mam za p roku.

Temat zszed troch na kompetencje "mikkie" - jak si rozwija - w tej materii te chtnie posucham bardziej dowiadczonych programistw (rwnie bardziej oglnie - mam nadziej, e administracja bdzie wyrozumiaa :).

Aktualnie mam dowiadczenie z C, cho raczej C++, Pythonem, PHP, JavaScriptem.

Hashedone

Doczy: 23 Sie 2008

PostWysany: Wto Kwi 12, 2016 9:22 am      Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

Do pracy w korpo zasadniczo nie trzeba umie nic poza podstawami jzyka. W szczeglnoci jeeli chodzi o Jav - wikszo Javowcw z ktrymi pracowaem nie wie jak dziaa GC, nie wie, jak tworzy generyki, nie wie, e mona zaimplementowa interfejs in-place, generalnie, nie wie jak dziaaj typy opakowujce (wie najwyej, e nie mieszamy typw opakowanych i surowych, bo inaczej co moe si spieprzy). Generalnie podstawy skadni - zmienne, instrukcje sterujce, interfejsy, klasy, dziedziczenie, rodzaje dostpw (i to tak na prawd wystarczy czai rnic midzy public/protected/private), obsuga wyjtkw (i to tak na prawd w podstawowym zakresie - jak nie wiesz co robi finally nie powinno to by problemem).

Generalnie w korpo wymagania do Javy s bardzo niskie (chocia moe ja pracowaem w zych corpo?). Znacznie ciej w maych firmach gdzie pracodawca ci raczej przemagluje ni niepotrzebnie wyda na Ciebie pienidze.

"Jeli profesor bdzie wymaga, eby podczas pisania kodu chodzi po cianach, to student ma obowizek chodzi po cianach, bo inaczej nie zaliczy. Podane informacje dotycz normalnych sytuacji. Profesorowi pisz jak profesor chce." ~ marcin_an, 2008
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Luke

PostWysany: Wto Kwi 12, 2016 9:53 am  OP    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

W takim razie wychodzi na to, e speniam wymagania, mimo tego, e praktycznie nie pisaem w Javie. :P
W takim razie - jak si zaprezentowa?

Hashedone

PostWysany: Wto Kwi 12, 2016 11:07 am      Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

Napisa CV, i na rozmow, by pewnym siebie. Programowanie to w minimalnym stopniu znajomo jzyka, na kadej rozmowie dostaje si proste pytania oglne - jakie podchwytliwe ptle, jaki podstawowy algorytm typu silnia czy fibbonaci - trzeba by na to gotowym. Do tego nie speszy si - jeli chc taki algo w Javie, to trzeba go napisa w Javie zwracajc uwag na to, eby byo opakowane w klas etc (mog chcie przy okazji sprawdzi, czy umiesz pynnie w tym jzyku myle). No i podstawowa sprawa - praca z Jav to najczciej praca z jak technologi. Jak to jest programowanie na Androida, trzeba ogarnia API androida. Jak to jest programowanie Webowe, trzeba zna Grooviego. Ale to ju nie jest znajomo jzyka, tylko konkretnej technologii (biblioteki, czy zestawu bibliotek). Java "biznesowa" jako tako si uszczupla na korzy C#, ale jeli nie masz jasno napisane z jak technologi bdzie praca, mog oczekiwa e si domylisz, e chodzi o klepanie GUI - fajnie wtedy zna podstawy Swinga, ale bez przesady bo i tak bdziesz wyklikiwa takie GUI w edytorze.

Rozmowy kwalifikacyjne to taki dodatkowy skill jaki trzeba wyksztaci - przychodzi z dowiadczeniem. Mona By wietnym programist C++ i kiepsko zna Jav, ale nie dosta pracy po pierwszych 5 rozmowach w C++, za to dosta na szstej rozmowie - Javowej, tylko dla tego, e dowiadczenie 5-ciu pierwszych rozmw nauczyo Ci wanie jak dobrze wypada na rozmowach. I w gr wchodzi tu wszystko: ubir (i wcale recept nie jest, a przynajmniej nie zawsze, ubra si w najlepszego garniaka), gra gestw, mimika, ton gosu, pewno siebie, wiedza oczywicie te - ale ta ostatnia czasami najmniej, bo nie da si jej dobrze zweryfikowa dobrze wiedzy nawet na 2-3h rozmowie (a z reguy trwaj maks godzin). Wiedz weryfikuje czsto okres prbny.

Ostatnio byem na rozmowie kwalifikacyjnej na stanowisko programisty C++. 90% czasu nawijaem o wszelkich jzykach tylko nie C++. Dla czego? Bo rekruterowi spodobao si, e mam co od powiedzenia na temat rnych technologii i bada moj opini na temat tego jak bdzie si rozwija rynek i to, czy jest to opinia faktycznie moja czy wyuczona. Prac dostaem. O jzyku w ktrym bd pracowa powiedziaem tylko tyle, e go znam co wynika z CV (4 lata pracy w danym jzyku okazao si wszystkim co na ten temat chciano wiedzie).

"Jeli profesor bdzie wymaga, eby podczas pisania kodu chodzi po cianach, to student ma obowizek chodzi po cianach, bo inaczej nie zaliczy. Podane informacje dotycz normalnych sytuacji. Profesorowi pisz jak profesor chce." ~ marcin_an, 2008
Powrt do gry
lethern

Doczy: 09 Pa 2007

PostWysany: Wto Kwi 12, 2016 11:08 am      Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

Jeeli ludzie w korpo uywaj wielu zaawansowanych rzeczy z jzyka i wymagaj tego te od innych, to wtedy moe faktycznie potrzebujesz pozna Jav lepiej, ale wtpi - obstawiabym e nacisk powinien by na technologie
Oczywicie nikt nie wymaga od Ciebie znajomoci wszystkiego, ale im mniejsza wiedza na wstpie, tym mniej i wolniej robisz, wicej szukasz i pytasz, potrzebujesz nauki - jest oczywiste jak to wpywa na wydajno i pozycj w firmie. Zrozumiae te jest, e niektre firmy szukaj ekspertw, niektre cay zakres od pocztkujcych do ekspertw

Na pewno warto mie ogolne pojcie o "wszystkim", tj. podstawach, czyli jak dziaaj bazy, jak dziaa widok, jak dziaa obiektowo, narzdzia (system kontroli wersji), czy umiesz pisa adny i sensowny kod - to podnosi warto Twojego kodu i zysku jaki ma zesp z Twojego udziau (a gdy kto saby trafia do zespou, wiadomo, gorszy kod, wicej bdw, wicej pyta ni pomocy, popsuje co w wielowtkowoci czy w GITcie czy w bazie, zesp wicej traci ni zyskuje, chyba e ta osoba szybko si uczy ;)
Popularna wiedza pewnie obejmuje co od bazy (w korpo prawdopodobnie oracle/ms sql) i technologia (hibernate, jpa) - to przykady, co wizualnego- jaki framework, czy to desktop czy web, w przypadku weba znajomo serwera (np tomcat, jboss) + jak si wicej robi frontend, to html/css/js

Jedn ze cieek rozwoju (na dalek przyszo) to project manager, a po ludzku, posiadanie ludzi pod sob, ogarnianie projektu/terminw, zarzdzanie prac zespou (czy malutkiego czy wikszego), albo jeszcze wyej, architekt (to ju bliej wiedzy eksperckiej, albo wkrcenia si ;)

Wracajc do samej Javy, moesz sprawdzi tematyk certyfikatw lub nawet kupi ksik ktra do takiego przygotowuje (jeli masz ochot i chcesz si z tym zapozna, ale jak pisaem, obstawiabym wiksz szans e przydadz si technologie)

Ostatnio zmieniony przez lethern dnia Wto Kwi 12, 2016 11:56 am, w caoci zmieniany 1 raz
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Wylij email
Luke

PostWysany: Wto Kwi 12, 2016 11:54 am  OP    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

Hashedone napisa:
4 lata pracy w danym jzyku okazao si wszystkim co na ten temat chciano wiedzie

Zastanawia mnie, czemu czsto wymagania podane s w latach. Czy chodzi o prac na etat? Czy im wicej lat, tym wiksze umiejtnoci i dowiadczenie?

lethern napisa:
wicej pyta ni pomocy, (...) zesp wicej traci ni zyskuje, chyba e ta osoba szybko si uczy ;)

Wydaje mi si, e rzeczywicie jestem osob, ktra szybko si uczy, jeli ma ku temu warunki. Tylko co z tego, skoro w CV bdzie to wyglda sztampowo.

lethern

Doczy: 09 Pa 2007

PostWysany: Wto Kwi 12, 2016 12:00 pm      Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

Luke napisa:
Hashedone napisa:
4 lata pracy w danym jzyku okazao si wszystkim co na ten temat chciano wiedzie

Zastanawia mnie, czemu czsto wymagania podane s w latach.

Ile czasu potrzebje czowiek majcy 3 miesice dowiadczenia, eby doj do poziomu, ktry ma osoba majca 2 lata dowiadczenia? Tydzie, miesic? No wanie ; ) Bardzo generalizujc, taka osoba potrzebuje roku
Oczywicie kto z 2 latami dowiadczenia w SQLu moe by kompletnym laikiem w kwestiach Java, ale pewne umiejtnoci mu zostan (dostrzeganie, rozwizywanie problemw, mylenie analityczne, googlowanie, komunikacja z zespoem, itd.)

odpowiadajc na pytanie, widocznie ilo lat dowiadczenia mwi do duo, moe wydaje si to mao szczegowe, ale na pewno mwi wicej ni napisanie "braem udzia w projekcie / napisaem aplikacj" lub "znam jzyk/technologie" (?) - z tego ciko wycign, czy kto ma obycie na poziomie 200 godzin zabawy czy 2000 profesjonalnej pracy

Luke

PostWysany: Wto Kwi 12, 2016 12:07 pm  OP    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

Czy chodzi Ci o dowiadczenie w dowolnym jzyku czy w tym z ogoszenia o prac, bo troch si pogubiem. :)
Jeli chodzi o dowolny podobny jzyk to si zgodz.

Hashedone

PostWysany: Wto Kwi 12, 2016 12:10 pm      Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

Luke napisa:
Zastanawia mnie, czemu czsto wymagania podane s w latach. Czy chodzi o prac na etat? Czy im wicej lat, tym wiksze umiejtnoci i dowiadczenie?

Nie wiem, ale
1) W tym przypadku konkretnym nie byo wymaga tego typu w ogle. Po prostu fakt e takie dowiadczenie mam wydawa si wystarczajcym potwierdzeniem znajomoci jzyka na poziomie przynajmniej takim, e przez te cztery lata nikt mnie nie zwolni.
2) Miaem niedawno ofert pracy jako programista Pythona, wymagania: 2 lata dowiadczenia w tym jzyku. Nie mam ani jednego roku w tym jzyku, ale nie przeszkadzao to pani rekruterce przekonywa mnie, e to moja nowa praca marze - bo bd mg popracowa nad fajnym projektem, a skoro twierdz e pythona znam, a pracowaem przy innych jzykach 4 lata, to na pewno sobi poradz.

Moim zdaniem wszelkie tego typu sformuowania to po prostu ramy. Jeli masz do zaoferowania "co w zamian", to fakt e akurat nie pracowae w komercyjnym projekcie w danej technologii jest raczej mao znaczcy. Oczywicie s firmy, ktre jak si dowiedz, e nie masz 4 lat dowiadczenia w pracy z dwikiem to nie i koniec, choby w domu mia zrobiony od pojedynczego tranzystora sprzt audio, ale to s rzadkie przypadki.

Natomiast "szybko si uczy" w CV to troch jak "nie wiem co chc robi, ale google mwi e jak si tak napisze to dadz prac". Zamiast takich nudno brzmicych sloganw, napisz, e hobbystycznie napisae jaki projekt w mniej znanym jzyku (wane: musisz mc to udowodni), w zainteresowaniach zamiast "e-sport i pika nona" napisz "zagadnienia zwizane z symulacj fizyki", czy "architektura oprogramowania" (wane - trzeba umie na ten temat powiedzie co wicej ni to, e prdko to caka przyspieszenia w dziedzinie czasu, czy singleton to taki wzorzec projektowy). Jak masz techniczne zainteresowania, a Twoja wiedza nie ogranicza si do znajomoci C++ sprzed 20 lat i podstaw Javy, to znaczy e by moe faktycznie jeste czowiek renesans - uczysz si szybko i chtnie. Jeli za twierdzisz e umiesz tylko to co modne, to znaczy e nie masz wasnych zainteresowa, do tego prawdopodobnie poszerzanie horyzontw Ci mczy - nawet jeli uczysz si bardzo szybko, to prawdopodobnie niechtnie.

Takie dobre wiczenie dla Ciebie. Mwisz, e nie cigno Ci nigdy do Javy. Odpowiedz sobie na pytanie - dla czego? Bo wydaje Ci si za prosta? Jeli tak, to czemu nie piszesz wszystkiego w kodzie maszynowym? Kady jzyk ma wady, kady ma zalety. I akurat Javy nie znosz i mog na temat "czemu" odpowiada dugo. Jak pytanie o to pada na rekrutacji to praktycznie zawsze rekruter przerywa mi niedokoczon wypowied. Podobnie z reszt mog opowiada o technologiach ktre lubi. A jak nie znam, to chtnie mog skomentowa jak to dla mnie wyglda na tyle na pierwszy rzut oka. To jest bardzo podane przez pracodawc bo pokazuje, e delikwent chce mie jak najbardziej ugruntowan opini przez zdobywanie wiedzy na temat o ktry si ociera, a nie "tego nie lubi to zostawi, a to wyglda fajnie to sobie bd uywa bez zastanowienia si nad wadami rozwizania". W prywatnych projektach moesz sobie pisa stron internetow w Assemblerze, albo sterownik w JavaScripcie bo tak jest fajnie. W biznesie wymaga si od developera nie tyle perfekcyjnej znajomoci jzyka co wszechstronnoci i umiejtnoci podejmowania decyzji. Programowanie to nie jest pisanie kodu.

Powrt do gry
marcin_an
Site Admin

Doczy: 26 Maj 2005

PostWysany: Wto Kwi 12, 2016 1:45 pm      Temat postu: Re: Co (z Javy) jest potrzebne do pracy w korpo Odpowiedz z cytatem Pisownia

Luke napisa:
Tak si zastanawiam, co musiabym wiedzie, eby dosta si do korpo na stanowisko programisty Javy (jeszcze lepiej - nie juniora).
Cokolwiek. Firmy szukaj przede wszystkim ludzi na poziomie odpowiadajcym technikum informatycznemu, nie ludzi obeznanych z tematem.

Luke napisa:
Do Javy nigdy mnie nie cigno, kojarzy mi si z wielkimi systemami a dla maych wydaje si przerostem formy nad treci. Niemniej jednak pamitam, e Pythona zaczem uywa na co dzie po praktykach, na ktrych go wykorzystywaem. Wic moe podobnie byoby z JVM - podre (zmiany) ksztac.
Biorc pod uwag, e Java dziaa na karcie SIM twojego telefonu i, prawdopodobnie, na twojej karcie patniczej, to raczej ze skojarzenie (specyfikacja JavaCard). Podobnie jak zapewne p softu na telefonie masz w Javie. JavaSE spokojnie nie przerasta typowego wspczesnego frameworka na desktopy, i Python wcale nie jest tutaj lejszy, jeli podoczasz biblioteki potrzebne do zrobienia czego uytecznego.

Luke napisa:
Zastanawia mnie, czemu czsto wymagania podane s w latach. Czy chodzi o prac na etat? Czy im wicej lat, tym wiksze umiejtnoci i dowiadczenie
eby odstraszy ludzi, ktrzy nic nie potrafi. Tak naprawd nikt nie sprawdza tych lat, jeli jeste w stanie wykaza, e co tam robie samodzielnie.
Powrt do gry
Wywietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu    Forum Coders' city Strona Gwna -> Java Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)

Strona 1 z 1

Skocz do:  
Moesz pisa nowe tematy
Moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Moesz dodawa zaczniki na tym forum
Moesz pobiera pliki z tego forum

Debug: strone wygenerowano w 0.09414 sekund, zapytan = 11
contact

| Darmowe programy i porady Jelcyna | Tansze zakupy w Helionie | MS Office Blog |