Forum Coders' city Strona Główna Coders' city
Nasza pasja to programowanie!

PomocPomoc   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy  RejestracjaRejestracja 
Archiwum starego forum + teoria    RSS & Panel/SideBar
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Potrzebuję szybkiej odpowiedzi na moje pytanie... Zasady

Książki dla początkującego

Odpowiedz do tematu    Forum Coders' city Strona Główna -> ECMAScript
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
mattas
Gość

PostWysłany: Czw Sie 20, 2015 2:41 pm  OP    Temat postu: Książki dla początkującego Odpowiedz z cytatem Pisownia

witam poleci ktos jakies ksiazki do nauki js od podstaw do konkretniejszego poziomu?

Od moderatora: interpunkcja! marcin_an
Powrót do góry
Hashedone

PostWysłany: Pon Sie 24, 2015 8:27 am      Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

Po co książki jak można za darmo w sieci? http://www.w3schools.com/js/. Z mojego doświadczenia wynika, że JavaScript jest w książkach traktowana po macoszemu, jako język drugiej kategorii do nadawania efektów na strony, najlepiej jest poznać z jakiegoś dobrego tutka sam język i dalej samemu eksperymentować.
"Jeśli profesor będzie wymagał, żeby podczas pisania kodu chodzić po ścianach, to student ma obowiązek chodzić po ścianach, bo inaczej nie zaliczy. Podane informacje dotyczą normalnych sytuacji. Profesorowi pisz jak profesor chce." ~ marcin_an, 2008
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
marcin_an

PostWysłany: Pon Sie 24, 2015 9:21 am      Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

Hashedone:
Można za darmo w sieci, ale nie oznacza to "pierwsze z brzegu". Wskazałeś jedno z najgorszych możliwych źródeł. Nie sądziłem, że w 2015 roku nadal istnieje ktoś, kto poleciłby to coś :|.

Na w3schools można co najwyżej potestować sobie fragmenty kodu (mają interaktywne zabawki do tego) i na tym ich użyteczność się kończy. Zresztą i to jest już przeszłość, bo to samo można dzisiaj zrobić w Firebugu czy nawet gołym Firefoksie (Tools -> Web Developer).

JS jest traktowany po macoszemu głównie dlatego, że gdyby potraktować go poważnie, to większość początkujących uciekłaby z przerażeniem w oczach na dzień dobry. Łatwiej jest pokazać jak zrobić kilka funkcji i podpiąć to do eventów, niż na wstępie wymagać rozumienia łańcucha prototypów. Wada taka, że JavaScript pozostaje "najbardziej źle zrozumianym językiem", ale nie oszukujmy się - większość osób, które pozostają na etapie HTML+CSS+JS, nie poradziłaby sobie ze zrozumieniem JS (a reszta i tak sięgnie do właściwych źródeł, gdy będzie chciała).

mattas:
Do nauki polecam raczej MDN lub inne źródło, które chociaż w minimalnym stopniu dba o jakość dostarczanych informacji. Niemniej książka nadal nie jest złym pomysłem, jeśli chcesz być przeprowadzony krok po kroku przez najważniejsze podstawy.
Powrót do góry
Hashedone

PostWysłany: Pon Sie 24, 2015 10:04 am      Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

marcin_an - muszę Ci przyznać rację, powinienem sprawdzić źródło zamiast pokazać pierwsze z brzegu, co nie zmienia mojego stanowiska. Osobiście uważam JS za jeden z najciekawszych języków programowania i sam bardzo chętnie do niego sięgam jako języka skryptowego we własnych aplikacjach - dla tego nie lubię jak się go traktuje właśnie jako wtyczka do HTMLa.
"Jeśli profesor będzie wymagał, żeby podczas pisania kodu chodzić po ścianach, to student ma obowiązek chodzić po ścianach, bo inaczej nie zaliczy. Podane informacje dotyczą normalnych sytuacji. Profesorowi pisz jak profesor chce." ~ marcin_an, 2008
Powrót do góry
Luke

PostWysłany: Wto Sie 25, 2015 7:52 am      Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

Właściwie nigdy tej książki dokładnie nie przeczytałem, ale przeglądałem kilka razy.
Głównie z tego powodu, że zdobyłem większość informacji z innych źródeł.
Wbrew tytułowi, książka mówi też ogólnie o JS (głównie browserowym, ale jest też wzmianka o node).
Tak więc polecam.

Oczywiście trzeba będzie wziąć poprawkę na to, że część informacji będzie przestażałych, jak to zwykle w książkach o prężnie rozwijających się technologiach bywa.

Odpowiedz do tematu    Forum Coders' city Strona Główna -> ECMAScript Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)

Strona 1 z 1

Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach