Strona: [  << <   1   > >>  ]  z  1     
Autor Temat: Jak lepiej zrobić?..........
Tamgo
Typ: neutral
Postów: 129
Zarejestrowany: Aug 2004
Jak lepiej zrobić?..........

Witam wszystkich.  Mam parę pytań, myślę, że coś konkretnego mi podpowiecie.
Chcę zrobić mały program dla swojej firmy, taki pomocniczek kadrowca. W zamiarze wystarczy zastosować 4 odsłony.  Celowo używam wyrażenia odsłony, bo.....
Jak według doświadczonych programistów będzie lepiej. Zastosować jedno większe okno i na nim zbudować, chciażby na obiektach Frame trzy różne postaci, które będą przełączane przyciskami czy lepiej budować 4 oddzielne okna. Zdaję sobie sprawę, że tu trudnością będzie ulokowanie wszystkiego w "kupie". Jednak takie rozwiązanie ma też wiele zalet. Ale mnie głównie interesuje, czy nie skomplikuję sobie w ten sposób linii kodu. Czy zbytnio nie zakłócę procesu wykonywania kodu. Dodam, jak się pewnie domyślacie, że to ma być coś w rodzaju bazy danych. Nazwisko, imię adres...i takie tam pierdoły. potem karta urlopów, chorobowe itp.
Dane: oparte na rekordach
Zapis danych: moja wciąż mała niestety wiedza nie daje mi wielu możliwości. Zdecydowałem się na pliki .Dat. Obawiam się tylko, czy uda mi się zachować dobrą komunikatywność pomiędzy odsłonami okna i pomiędzy danymi.

Pytanie drugie:
Czy jest możliwe, abym "wymusił" na programie lokalizację pliku .Dat? Np; wpisuję mu ścieżkę do instalacji C:/Program Files gdzie większość programów się instaluje, a w kodzie programu umieszczam ścieżkę do lokalizacji pliku.Dat np:
C:/Program Files/Pomocnik Kadrowca (to nazwa robocza programu)? Po uruchomieniu program stworzyłby tam właśnie ten plik.

pozdrawiam Tamgo

08-01-2005 15:54
Pokaż profil Tamgo  Wyślij email do Tamgo        4484571
DJKTyp: neutral
Postów: 871
Zarejestrowany: Feb 2004

Ja osobiście polecam ulokowanie tego wszystkiego na jednej formie - wtedy masz zachowaną pewną spójność całego projektu, chociaż zależy też co mają zawierać poszczególne zakładki - zamiast buttonów przełączających między zakłądkami możesz zawsze użyć kontrolki TreeView albo Tabstrip (jeżeli zakładek ma być kilkanaście to polecam TreeView.

Jeżeli chodzi o skomplikowanie projektu to bez względu na to czy bedziesz miał cztery formy czy też jedną, poziom skomplikowania będzie zależał od tego jak ty go sobie zorganizujesz

Zawsze możesz stosować moduły - wydaje mi się nawet że jest to najlepsze rozwiązanie - zawsze możesz stworzyć moduł odpowiedzialny za konkretne funkcje i wtedy wiesz co do czego - ogólnie to zasada przy tworzeniu większych projektów jest taka by tworzyć moduły realizujące pewien zakres funkcji aniżeli ładować wszystko do kodu formy.

Co do pytania odnośnie ścieżki do pliku Dat to można to zrobić.

Pozdrawiam


_____________________________________________
Jeśli można coś zrobić w sposób optymalny to czemu nie

08-01-2005 19:59
Pokaż profil DJK  Wyślij email do DJK   Odwiedź stronę DJK  
marcin_an
Forumowicz
Typ: neutral
Postów: 1265
Zarejestrowany: Mar 2004

Jedna uwaga: także sądzę, że ulokowanie wszystkiego na jednej formie będzie lepszym rozwiązaniem (z punktu widzenia funkcjonalności interfejsu). Owszem - jest to pewne skomplikowanie kodu, ale samo ukrywanie i pokazywanie kart to tylko kilka dodatkowych linijek. Jednak nie zapomnij np. o deaktywowaniu kontrolek, które nie są na aktywnej zakładce (inaczej np. klawiszem Tab będzie można wejść na niewidoczną kontrolkę).

Jeśli chodzi o tworzenie pliku .dat: rozumiem, że chodzi ci o to, czy można stworzyć plik,który zawsze będzie powstawał w katalogu programu. Tak, można, a do pobrania ścieżki programu użyj App.Path. A jeszcze lepiej, takiej funkcji:
Function AppDir() As String
    AppDir = IIf(Right$(App.Path,1) = "\", App.Path, App.Path & "\"
End Function

Zabezpieczy cię to przed błędem w przypadku niespodziewanego backslasha na końcu ścieżki (powstaje, gdy program jest w głównym katalogu dysku).


_____________________________________________
Jedzonko dla Google'a:
Forum na temat Visual Basic, C, C++, Pascal, Programowanie, API, PHP, VBA, VB.NET, QBasic, VBScript, Komputery
Moja strona o wszystkim

10-01-2005 02:02
Pokaż profil marcin_an  Wyślij email do marcin_an   Odwiedź stronę marcin_an  
Wszystkich odpowiedzi: 2 :: Maxymalnie na stronę: 20
Strona: [  << <   1   > >>  ]  z  1