Strona: [  << <   1   > >>  ]  z  1     
Autor Temat: Czepiam się
marcin_an
Forumowicz
Typ: neutral
Postów: 1265
Zarejestrowany: Mar 2004
Czepiam się

Zwykle się nie czepiam, ale po dzisiejszym przejrzeniu forum ręce same opadły z klawiatury. Nie będę wymieniał nicków, ale mam nadzieję, że adresaci tego posta wiedzą, że to do nich.
Ludzie, zwracajcie uwagę na to, jak piszecie! Tutaj już nie chodzi o masowo występujące błędy ortograficzne, lecz o zdania z poważnymi błędami interpunkcyjnymi, a często kompletnie niezgodne z jakąkolwiek (nie tylko polską) gramatyką. Zdanie z żartu o Jasiu: "Do chaty wszedł myśliwy na głowie, miał kapelusz na nogach, buty z cholewami w zębach, miał papierosa w oczach, świeciła mu radość" w wykonaniu niektórych wyglądałoby tak: "Do haty myśliwy wszedł nagłowie myśliwy miał, kapelusz nanogach, bótyz cholewami, wzebah w miał oczah papieros świeciła, muradość", a wiele z postów wygląda o wiele gorzej. Tych wypowiedzi po prostu nie da się zwykle poprawnie zrozumieć. Niestety nie umiem czytać w myślach autora pytania, więc powinien napisać to tak, by dało się zrozumieć. I nie wykręcajcie się dysgrafią. Sam jestem dysgrafikiem i wiem co to dysgrafia - te posty to nie dysgrafia, lecz coraz popularniejsze wśród polskiej młodzieży niedbalstwo połączone z brakiem umiejętności tworzenia prawidłowych zdań i przelewania myśli w słowa.
Druga sprawa też dotyczy problemów z zamianą myśli na słowa. Chodzi o nazewnictwo i słownictwo. Często widzę, że ktoś z braku odpowiedniego słowa zastępuje je nazwą w jego mniemaniu właściwą, w rzeczywistosci jednak nieodpowiednią. I potem nie wiadomo o czym taka osoba pisze. Poza tym - nie używajcie słów, których znaczenia nie znacie lub nie jesteście pewni.
Sprawa trzecia:
Zastanówcie się dobrze, zanim zadacie pytanie. Nie zadawajcie pytań w stylu "jak napisac klona GG?", "jak napisać bazę danych?"... jakiej odpowiedzi oczekujecie? Pełnego kodu takiego programu na forum?
Sprawa czwarta, ostatnia:
Precyzujcie swoje myśli. Jeśli napsizecie "jak zrobić tego żeby był po koleji, bo ja nie wiem", to nie sądzę, by ktoś wiedział o co wam chodziło.

Co gorsze - to wszystko dotyczy nie tylko forum. Spotykam to także w zwykłych rozmowach (czat, GG) i - o zgrozo - w komentarzach w kodzie programu, helpach itp.

Przepraszam, że nie w temacie, ale tutaj zagląda najwięcej osób.


_____________________________________________
Jedzonko dla Google'a:
Forum na temat Visual Basic, C, C++, Pascal, Programowanie, API, PHP, VBA, VB.NET, QBasic, VBScript, Komputery
Moja strona o wszystkim

17-09-2004 01:05
Pokaż profil marcin_an  Wyślij email do marcin_an   Odwiedź stronę marcin_an  
m-a-xTyp: neutral
Postów: 366
Zarejestrowany: Jan 2003

Po części zgadzam się z Marcinem. Mnie też strasznie irytują pytania których właściwie nie da sie zrozumieć. Zazwyczaj w takich wypadkach zamiast odpowiedzi autor otrzymuje tysiące pytań - o co mu chodziło w pytaniu - lub różnych wersji odpowiedzi np "a mi sie wydaje że autorowi pytania chodziło o to..." itd.

Nie chciałbym zeby początkujący się wystraszyli i nie zadawali pytań bo nie znają się zabardzo na problemie itp. Ale faktycznie jak nie wiecie co dane słowo oznacza (nie jesteście tego pewni) to jego nie używajcie. Przyznajcie ze jesteście początkującymi - wtedy kazdy wam pomoże.

Do tego wszystkiego dodał bym to:
Ostatnio zauważyłem że dużo jest pytań opisujących problem ogólnikowo a zakończonych "...no i czemu tak się dzieje?". Zrozumcie nikt tutaj (chyba) nie posiada jakiś zdolności paranormalnych i nie wie jak wygląda kod waszego programu. Nie bójcie się wrzucać fragmentów kodu - przynajmniej tych w których występuje błąd (problem). Jest to też dobre rozwiązanie jak ktoś nie potrafi się wysłowić - sprecyzować swojego pytania - patrząc na kod programu można się domyślić co zamierza autor pytania zrobić (do jakiego celu/efektu dąży)
_____________________________________________

Problemem zazwyczaj nie jest brak osób znających odpowiedź a zadanie właściwego pytania!

17-09-2004 14:35
Pokaż profil m-a-x  Wyślij email do m-a-x   
mikmas
From Łódź Stadt
Typ: neutral
Postów: 772
Zarejestrowany: Apr 2003

Niektórzy nie mają na to wpływu! Są dyslektykami/dysortografikami (bo o to Ci chyba chodziło)... takie jest moje zdanie. Oczywiście zwyczajne niedbalstwo też ma tu swój udział.


_____________________________________________
4C;65;70;69;65;6A;20;62;79;9C;20;73;69;EA;20;
62;61;72;64;7A;69;65;6A;20;73;6B;6F;6E;63;65;
6E;74;72;6F;77;61;B3;20;6E;61;20;6F;64;70;6F;
77;69;65;64;7A;69;2C;20;61;20;6E;69;65;20;6E;
61;20;72;6F;7A;73;7A;79;66;72;6F;77;79;77;61;
6E;69;75;20;3A;50

17-09-2004 14:38
Pokaż profil mikmas  Wyślij email do mikmas   Odwiedź stronę mikmas       3632553
marcin_an
Forumowicz
Typ: neutral
Postów: 1265
Zarejestrowany: Mar 2004

m-a-x:
Dobre uwagi. Też się pod tym podpisuję i dopisuję jeszcze kilka swoich zdań:

Początkujący - nie bójcie się przyznawać, że jesteście nowi w temacie. To na prawdę nie jest powód do wstydu (przecież każdy z nas kiedyś zaczynał). Nie ośmieszycie się mówiąc, że czegoś nie wiecie. Natomiast możecie się ośmieszyć udając, że mascie dużą wiedzę, na prawdę jej nie mając - naprawdę widać, gdy ktoś udaje .

Poza tym jeśli odpowiadajacy źle oceni wasz poziom - możecie dostać odpowiedź, której nie zrozumiecie. Np. ja - jeśli uznam, że ktoś wie co to API i jak się tego używa - po prostu podam nazwę funkcji, z jakiej biblioteki pochodzi i koniec. Jeśli natomiast widzę, że ktoś nie jest zaznajomiony z API - to po koleji wszystko wytłumaczę, jak zdeklarować, jak użyć i z czym to się je.

mikmas:
Jak już pisałem - ja sam jestem dysgrafikiem i dysortografikiem i wiem, jak wygląda dysgrafia i dysortografia. Sądzę, że w wielu przypadkach może być winna części błędów w postach, ale większosć to po prostu zwykłe niedbalstwo. Tak samo jak brak znajomości zasad ortografii nie jest dysortografią. Dysleksja napewno nie wywołuje błędów w tekstach, bo to problem z czytaniem, nie pisaniem.

Aha - i dobrze napisałem - chodziło mi o dysgrafię. Jeśli na początku napisałem, że nie chodzi mi o błędy ortograficzne, to nie mogłem mieć na myśli dysortografii.

[Post edytowany dnia 17-09-2004 22:24 przez marcin_an]


_____________________________________________
Jedzonko dla Google'a:
Forum na temat Visual Basic, C, C++, Pascal, Programowanie, API, PHP, VBA, VB.NET, QBasic, VBScript, Komputery
Moja strona o wszystkim

17-09-2004 22:18
Pokaż profil marcin_an  Wyślij email do marcin_an   Odwiedź stronę marcin_an  
Tamgo
Typ: neutral
Postów: 129
Zarejestrowany: Aug 2004
a mnie jest przykro

Marcinie, zgadzam się całkowicie z Tobą. Jestem co prawda "świeży" na tym forum, lecz znacznie starszej daty. Rzeczywiście  nowomowa  również i mnie drażni. Jednak daleki jestem od machania palcem. Żal mi ich zwyczajnie jest. Może nie tak  nieszczęśników, którym właśnie przypomniałeś o poprawnej polszczyźnie ale głównie ich nauczycieli. Nie popisali się. Bo ci co mają nauczać, uganiają się za "kasą" albo politykują, jak biznesmeni czy politycy. Ty dobry człowieku tego nie wyprostujesz. A im kiedyś życie skopie t...., i to całkiem nieźle. Jest mi przykro, bo znowu będzie po szkodzie, ech życie.... Przyznać jednak należy, że mają ciekawe pomysły.

21-09-2004 20:06
Pokaż profil Tamgo  Wyślij email do Tamgo        4484571
Tamgo
Typ: neutral
Postów: 129
Zarejestrowany: Aug 2004
Złej baletnicy to.... nieee...., złą baletnicę zabiła jej własna spódnica.


Marcinie, zgadzam się całkowicie z Tobą.
Dysleksja, dys....... jejku co to za wynalazki? Ja wiem wszystkiemu winna ciocia, bo nie nauczyła nikogo ortografii.

[Post edytowany dnia 21-09-2004 20:25 przez Tamgo]

21-09-2004 20:14
Pokaż profil Tamgo  Wyślij email do Tamgo        4484571
marcin_an
Forumowicz
Typ: neutral
Postów: 1265
Zarejestrowany: Mar 2004


Marcinie, zgadzam się całkowicie z Tobą. Dysleksja, dys....... jejku co to za wynalazki?

W WIELKIM skrócie:
Dysleksja - problemy z czytaniem
Dysgrafia - problemy z pisaniem, proporcjami znaków, zamienianie liter, zjadanie liter...
Dysortografia - robienie błędów ortograficznych pomimo dobrej znajomości zasad ortografii.
(oczywiscie to nie jest nawet 1/10 właściwego opisu)

I wbrew popularnej ostatnio opinii to wcale nie jest żaden wymysł. Poprostu za często ty mianem określa sie osoby, które nie znają np. zasad ortografii.

A co do reszty:
Ja bym nie winił za to nauczycieli. Sam wyszedłem właśnie z Liceum i dobrze wiem, jak to wygląda. na lekcjach polskiego wszystko je dobrze. Gorzej jest dopiero, gdy dochodzi do normalnej rozmowy. To nie jest też kwestia młodzieżowego slangu, bo w nim różnice dotyczą przede wszystkim słownictwa, nei gramatyki. I nie wygrażam też palcem . Po prostu zwracam uwage, dla ich własnego dobra. Przecież to nie mnie zależy na tym, by im odpowiadać na pytania. Ja sam świata nie zmienię, ale może przynajmniej zmienię kilka osób w czasie pisania na forum. To też już coś . Chodzi o to, by wogóle uświadomić im, że coś jest nie tak.
A jeśli szukać winnego.. to pewnie w tym, ze społeczeństwo ogólnie przestaje dbać o język (z drobnymi wyjątkami, które przesadzają w drugą stronę) i w zmniejszającej się liczbie czytanych tekstów - głównie książek, ale nie tylko.


I czy to ja jestem tą baletnicą?

[Post edytowany dnia 21-09-2004 20:36 przez marcin_an]


_____________________________________________
Jedzonko dla Google'a:
Forum na temat Visual Basic, C, C++, Pascal, Programowanie, API, PHP, VBA, VB.NET, QBasic, VBScript, Komputery
Moja strona o wszystkim

21-09-2004 20:34
Pokaż profil marcin_an  Wyślij email do marcin_an   Odwiedź stronę marcin_an  
Tamgo
Typ: neutral
Postów: 129
Zarejestrowany: Aug 2004
Nie miałem na myśli Marcina

Nie , nie o ciebie chodziło, ale o tych, którzy się wymawiają różnymi dziwnymi nazwałbym pop-wymówkami. Pisząc to w tej formie (o baletnicy) chciałem - może zbyt zgryźliwie - uzmysłowić innym (nie tobie) jak nagminnie to robią i jakie mogą być tego skutki (w przenośni). Oczywiście jest to rodzaj niechlujstwa, a my jak na razie nie jesteśmy aż tak zdefektowanym społeczeństwem. Tyle tylko, że jeżeli szkoła nic nie wniosła, rodzina nie skarciła, to dopiero życie to zweryfikuje. Więc czy to bedzie Marcin czy Tamgo, czy inny jegomość złe nawyki ciężko zmienić. Weryfikacja życia jest brutalna, to bardziej boli i się lepiej pamięta. Co zaś tyczy sie nauczycieli, mogę na ten temat wiele pisać, bo moja żona pracuje w molochu co zatrudnia 180 nauczycieli, lecz to forum jest przecież o VB, nieprawdaż? Żeby nie przeciągać, wierzę, że z czasem to się zmieni, nastąpi naturalna selekcja i tylko szczęki co poniektórym poopadają. Dlatego jest mi nadal przykro, bo to mój kraj.

21-09-2004 21:51
Pokaż profil Tamgo  Wyślij email do Tamgo        4484571
PIEKAR
Typ: neutral
Postów: 10
Zarejestrowany: Sep 2004
OK, jak nie na temat to nie na temat :-)

Sorry, ale nie wiedziałem, gdzie umieścić tego posta :-) 

Kto wie jak przekonwertować *.mod (tak, ten zabytek) na *.wav               

Dzięki!!!


_____________________________________________
VB, VBS, ASP, ASP.NET, .....

23-09-2004 11:36
Pokaż profil PIEKAR  Wyślij email do PIEKAR   
Usercontrol
mr. TomTyp: neutral
Postów: 191
Zarejestrowany: Oct 2003

PIEKAR! Umieść to w osobnym temacie bo ci nikt nie odpowie!

24-09-2004 16:31
Pokaż profil Usercontrol  Wyślij email do Usercontrol   Odwiedź stronę Usercontrol       1518548
anonim
Typ: Nie zarejestrowany

Kiedyś nie było tych dziwnych dys....
Jest to w zasadzie wymysł ludzi którym nie chce się uczyć. Trochę więcej przy książkach, a mniej przy grach. Może to kogoś urazić, ale większość problemów z nauką jest spowodowana tylko brakiem chęci nauki.
Pozdrawiam wszystkich co robią wielkie błędy.

24-09-2004 20:39
  
marcin_an
Forumowicz
Typ: neutral
Postów: 1265
Zarejestrowany: Mar 2004

Oczywiście, że kiedyś były, tylko o nich po prostu nie wiedziano. To tak, jakby powiedzieć, że kiedyś nie było bakterii, bo o nich nikt nie wiedział .

Dysleksja, dysgrafia i dysortografia SĄ, ale ostatnio nadużywa się tego w stosunku do ludzi, którzy nie znają poprostu zasad ortografii, nie chce im się uczyć itd.


_____________________________________________
Jedzonko dla Google'a:
Forum na temat Visual Basic, C, C++, Pascal, Programowanie, API, PHP, VBA, VB.NET, QBasic, VBScript, Komputery
Moja strona o wszystkim

24-09-2004 21:12
Pokaż profil marcin_an  Wyślij email do marcin_an   Odwiedź stronę marcin_an  
Wszystkich odpowiedzi: 11 :: Maxymalnie na stronę: 20
Strona: [  << <   1   > >>  ]  z  1