Strona: [  << <   1   > >>  ]  z  1     
Autor Temat: Jak prosto wyszukiwać dane w swoim programie - help me
Tamgo
Typ: neutral
Postów: 129
Zarejestrowany: Aug 2004
Jak prosto wyszukiwać dane w swoim programie - help me

Czy trudno zbudować wyszukiwarkę  stosunkowo prostą do wyszukiwania danych we własnym programie? Czy do tego trzeba jakiejś szczególnej wiedzy czy nie? Dla ułatwienia dodam, że moje dane to treść z ok. 10 okienek wpisowych pomnożona przez 20 i wcale to nie będzie typowa baza danych.
Programik mój ( aaallleee słowo) "chciałby" obliczać parę drobiazgów, i chciałbym móc wpisać ok 20 typów i móc je szybko przywołać bez udziału np: ListBoxa, a jedynie posługując się wpisem w jakiegoś Texa, prosze mi podpowiedzieć, dodam, że jestem początkujący.

10-09-2004 19:13
Pokaż profil Tamgo  Wyślij email do Tamgo        4484571
losmac
"profesorek"
Typ: neutral
Postów: 758
Zarejestrowany: May 2003
To zależy...

To zależy przede wszystkim od tego jak wyobrażasz sobie takie wyszukiwanie i gdzie te dane przechowujesz...

Za mało informacji, by odpowiedzieć Ci jednoznacznie...


_____________________________________________
POSTULATY STARUSZKA:
1) Ludzie, dbajcie o polszczyznę!!!
2) Ludzie, zadawajcie kompletne pytania, a nie rzucacie ochłapy i trzeba się domyślać o co chodzi!!!

Powodzenia
Maciej Łoś

12-09-2004 23:40
Pokaż profil losmac  Wyślij email do losmac   Odwiedź stronę losmac  
Tamgo
Typ: neutral
Postów: 129
Zarejestrowany: Aug 2004
w sprawie wyszukiwarki

Rzecz w tym, że mam jeszcze małą wiedzę by z kolei odpowiedzieć na tak zadane pytanie.Więc może rzeczywiście powiem, jak to sobie wyobrażam.
Zaprowadzam sobie spis, czegokolwiek, niech to będą samochody.  Na tej liście mam tylko ich nazwy,  może kolory. Te cechy się powtarzają. Więc tak naprawdę każdy z tych przykładowych samochodów ma bardziej szczegółowy opis, lecz zawarty gdzie indziej (np: drugie okno). Gdybym spróbował jakiś odszukać po np: numerze rejestrac. to wpisując w TextBoxa1 markę, a w drugiego TexBoxa nr łatwo go odszukać wśród np 10 takich samych marek. Wyobrażam sobie, że dla ułatwienia wyszukiwania należałoby indeksować jakoś przedmioty, czy nazwiska, rozumiesz?Zeby jakakolwiek wyszukiwara mogła łatwo znaleźć. W moim przypadku chodzi o spis dwudziestu kilku rzeczy, ale posiadających ok. 10 różnych cech. Dopisać jest łatwo, trudniej odnaleźć. A tak naprawdę to chodzi mi o idee tworzenia wyszukiwarek. Przepraszam, że tak dużo , ale chciałeś wiedzieć jak to widzę, a w jednym zdaniu się nie da.
Natomiast gdzie chciałbym gromadzić dane, czy zapis tego - nie wiem, zdam się na mądrzjszych ode mnie, może więc zaproponuj jakieś rozwiązanie, ja się chcę czegoś nauczyć. Zwyczajnie nie wiem gdzie byłoby lepiej.Traktuję to forum jako możliwość usłyszenia czegoś, czego warto się nauczyć. Przyjdzie taki czas, że będę mógł i ja komuś pomóc, chyba, że się mylę - popiszę sobie i na tym się skończy, szkoda by było. Tu jest naprawdę, niekiepa.

[Post edytowany dnia 13-09-2004 20:39 przez Tamgo]

13-09-2004 20:32
Pokaż profil Tamgo  Wyślij email do Tamgo        4484571
Viper87Typ: neutral
Postów: 490
Zarejestrowany: Oct 2002

Może odpowiem w punktach:
1.) To czym próbujesz się zająć, to programowanie bazodanowe. Jest to jedna z trudniejszych dziedzin programowania, więc jeśli jesteś początkujący, to lepiej dobrze się zastanów, czy chcesz się na wstępie w to pakować.
2.) Twój program, to nic innego jak obsługa bazy danych
3.) Zagadnienie programowania bazodanowego jest na tyle duże, że nie da się go TU opisać w kilku słowach, podam więc Ci tylko źródła pomocy
4.) Oto te źródła:
    - książka "Programowanie Baz Danych - Biblia"
    - VBFAQ (poszukaj tematów ADO, DAO)
    - poszukaj w Necie tych tematów
    - ściągnij sobie z działu Workshop/Bazy    Danych przykładowe programy
5.) Jeśli Twój program nie posiada dużo danych do skatalogowania, możesz spróbować zapisywać dane do pliku tekstowego lub do pliku INI np. liniami (jeśli chcesz podeślę Ci odpowiedni moduł). Wtedy nowe "rekordy" tworzysz i kasujesz w bardzo łatwy spsób, a szukasz np. stosując do tego pętle For...Next. Wadą takiego rozwiązania jest, to że wszystkie Twoje dane można podejrzeć jak zwyczajny plik *.INI, choć i to można obejść dodajć algorytm szyfrujący.

Uff... Przepraszam, że tyle tego, ale naprawdę prościej się nie da . w VB programuję od 2 lat (chyba) i wciąż nie do końca poznałem problematykę tworzenia baz danych w VB. Podobno pod tym względem lespzy jest Delphi 7 Enterprise.


_____________________________________________
Viper

"Savoir c`est prevoir, prevoir c`est prevenir". 
(Wiedzieć to przewidzieć, przewidzieć to zapobiegać) 


13-09-2004 22:05
Pokaż profil Viper87  Wyślij email do Viper87   Odwiedź stronę Viper87  
losmac
"profesorek"
Typ: neutral
Postów: 758
Zarejestrowany: May 2003

W tym, co powiedział Viper87 jest wiele prawdy, lecz nie musi to być tak mocno skomplikowane.

Proponuję byś poszerzył swoją wiedzę na temat relacyjnych baz danych. Do tego celu możesz wykorzystać np.: Access (na początek). W Accessie też masz możliwość programowania i tworzenia prostych wyszukiwarek...

Jak opanujesz to w Accessie, to VB będzie już prosto, łatwo i przyjemnie. VB dla Accessa, a ściślej VBA dla Accessa jest niemal identyczne, jak VB. Dostęp do bazy danych realizowany jest poprzez te same obiekty, metody, właściwości i zdarzenia.

Jak potrzebujesz przykładu, daj znać, a podeślę go na to forum.


_____________________________________________
POSTULATY STARUSZKA:
1) Ludzie, dbajcie o polszczyznę!!!
2) Ludzie, zadawajcie kompletne pytania, a nie rzucacie ochłapy i trzeba się domyślać o co chodzi!!!

Powodzenia
Maciej Łoś

13-09-2004 23:52
Pokaż profil losmac  Wyślij email do losmac   Odwiedź stronę losmac  
Wszystkich odpowiedzi: 4 :: Maxymalnie na stronę: 20
Strona: [  << <   1   > >>  ]  z  1