Forum Coders' city Strona Główna Coders' city
Nasza pasja to programowanie!

PomocPomoc   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy  RejestracjaRejestracja 
Archiwum starego forum + teoria    RSS & Panel/SideBar
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Potrzebuję szybkiej odpowiedzi na moje pytanie... Zasady

[Qt] instalacja w CodeBlocks lub DevC++

Odpowiedz do tematu    Forum Coders' city Strona Główna -> Biblioteki
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
marcin0218

PostWysłany: Czw Lis 19, 2015 9:32 am  OP    Temat postu: [Qt] instalacja w CodeBlocks lub DevC++ Odpowiedz z cytatem Pisownia

Witam. Czy ktoś może podać działającego linka gdzie mogę pobrać biblioteki QT i jak zainstalować by pisać apliakcje okienkowe w CodeBLocks lub DevC++??
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Hashedone

PostWysłany: Czw Lis 19, 2015 10:40 am      Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

Pierwszy wynik
Przy czym jeśli przez pisanie aplikacji okienkowych masz na myśli wyklikiwanie interfejsów qt, zapomnij o czymkolwiek innym niż QtCreator (który i tak jest jednym z najlepszych IDE do C++ - na pewno bijącym o głowę Dev-C++ który się do niczego nie nadaje, ale także Code::Blocks).

"Jeśli profesor będzie wymagał, żeby podczas pisania kodu chodzić po ścianach, to student ma obowiązek chodzić po ścianach, bo inaczej nie zaliczy. Podane informacje dotyczą normalnych sytuacji. Profesorowi pisz jak profesor chce." ~ marcin_an, 2008
Powrót do góry
marcin0218

PostWysłany: Czw Lis 19, 2015 5:26 pm  OP    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

Dokładnie chodzi mi o coś jak w Visual Studio, że na formatkach umieszczam przyciski, pola tekstowe itp. Pytam bo w przyszłości jak opanuję C++ chciałbym zrobić okienkową aplikacje z bazą danych do zarządzania flotą pojazdów. Czyli że będę wpisywał markę pojazdu nr rej, kiedy termin badania technicznego i wymiany filtrów. I to tyle. ALe do tego potrzebuję okienek :) No chyba, że w Code blocks w konsoli da się to zrobić jakoś z prostym interfejsem graficznym?
Powrót do góry
marcin_an
Site Admin

PostWysłany: Czw Lis 19, 2015 5:59 pm      Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

Code::Blocks to IDE. Edytor tekstu z dodatkami. Zatem "w Code::Blocks" na pewno nie ma niczego do "okienek w konsoli". Mogłoby być w C++, ale C++ nawet nie wie o czymś takim jak konsola i też nie ma żadnych narzędzi do jej obsługi. Tym zajmują się zewnętrzne biblioteki: np. curses (pod Windowsem: zaimplementowana jako pdcurses).

Niemniej robienie dzisiaj w curses aplikacji tego rodzaju to pomyłka, chyba że masz konkretny powód, by działać w konsoli. O wiele prościej tworzy się GUI w Qt lub wxWidgets. Nie tylko obydwie biblioteki mają edytory do budowania interfejsów, ale przede wszystkim są przeznaczone dla C++, podczas gdy do tej pory nie powstała dobra biblioteka konsolowa dla tego języka (curses to narzędzie pisane z myślą o C i to w zastosowaniach systemowych).

Zastanów się tylko, czy aby na pewno chcesz to pisać w C++. Jeśli dla treningu: ok, git. Ale jeśli aplikacja ma mieć praktyczne zastosowanie, to pomyśl o innych narzędziach. Np. Javie dla większych projektów, Groovym lub Pythonie dla drobnych zastosowań.
Powrót do góry
marcin0218

PostWysłany: Czw Lis 19, 2015 6:14 pm  OP    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

CO do CodeBLocks jest tam opcja tworzenia w QT, tylko trza pobrać biblioteki. TO samo tyczy się właśnie wxWidgets. Trzeba mieć biblioteki QT. Tam gdzie kolega wyżej podał linka to jest lin kdo QT Creatora. I jak widzę bibliotek QT wersji 5.

Co do C++ to uczę się go dla siebie. Jest do niego najwięcej kursów z tego co widzę. Tylko chciałem porobić w czymś innym niż Visual Studio.
Powrót do góry
Hashedone

PostWysłany: Pią Lis 20, 2015 9:25 am      Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

Wiem że Code::Blocks ma edytor do wxWidgets, nawet próbowałem z niego korzystać - jest fatalny. O qt kiedyś też coś widziałem, ale (przynajmniej wtedy) był dla starego qt3 (mimo że już była 4). Nie mówię że nie da się w C::B pisać w qt - ale jeśli chcesz to robić wygodnie i się nie męczyć niepotrzebnie, nie rób tego. Qt jest jedną z najdziwniejszych bibliotek jakie widziałem, ma przerobione wszystko - kontenery, standardowe typy. Żeby korzystać z tej biblioteki w C++ wygodnie, trzeba przestawić się na nią jako na kompletne środowisko i najlepiej użyć do tego QtCreatora, żeby nie dostać depresji - nawet nie chodzi o sam graficzny edytor, bo tego to ja użyłem może dwa razy w życiu (a qt używałem sporo), chodzi nawet o to, że nie trzeba się martwić, czy nie będzie problemów z kompilacją (kompilowanie projektów qt bez użycia qmake to pomyłka, a które środowisko lepiej zrozumie projekty qmake od tego, który jest dla nich dedykowane?). Nie zmienia to faktu, że jeśli chcesz używać Qt z innym IDE (Dev-C++, C::B, czy VS), to jedynym miejscem skąd powinieneś pobrać samą bibliotekę jest i tak jej oficjalna strona.
"Jeśli profesor będzie wymagał, żeby podczas pisania kodu chodzić po ścianach, to student ma obowiązek chodzić po ścianach, bo inaczej nie zaliczy. Podane informacje dotyczą normalnych sytuacji. Profesorowi pisz jak profesor chce." ~ marcin_an, 2008
Powrót do góry
marcin0218

PostWysłany: Pią Lis 20, 2015 12:14 pm  OP    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

A czyli co byś mi polecił? Juz nie chodzi o QT w takim razie. Jakie środowisko? VS? Czy coś innego? Może stary C++ BUILDER 6 ? :)
Powrót do góry
Hashedone

PostWysłany: Pią Lis 20, 2015 12:49 pm      Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

Z API do GUI do C++ - Qt i użyć QtCreator. Nie mówię że Qt złe. Mówię, że nie integruje się dobrze z C::B. A do tego zastosowania w ogóle bym zrezygnował z C++ - polecił bym C#, albo w ogóle zrobić to w formie Webowej - wówczas polecił bym Pythona z Django.
Powrót do góry
marcin0218

PostWysłany: Pią Lis 20, 2015 2:18 pm  OP    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

Języka programowania póki co nie chciałbym juz zmieniać :)
Powrót do góry
Odpowiedz do tematu    Forum Coders' city Strona Główna -> Biblioteki Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)

Strona 1 z 1

Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach