Forum Coders' city Strona Główna Coders' city
Nasza pasja to programowanie!

PomocPomoc   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy  RejestracjaRejestracja 
Archiwum starego forum + teoria    RSS & Panel/SideBar
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Potrzebuję szybkiej odpowiedzi na moje pytanie... Zasady

Monitor a ochrona oczu

Idź do strony 1, 2  Następny

Odpowiedz do tematu    Forum Coders' city Strona Główna -> Komputery
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
samolot

PostWysłany: Nie Lut 01, 2015 9:28 pm  OP    Temat postu: Monitor a ochrona oczu Odpowiedz z cytatem Pisownia

Chciałbym zapytać, jak radzicie sobie z ochoną oczu przy duższej pracy z plaskim monitoem?
Ja mam od pewnego czasu nieprzyjemność pracować w pracy z laptopem z monitorem nie-matowym i przy nim zacząłem mieć problem z przemeczeniem wzroku, łzawieniem oczu i swędzeniem powiek.
Dotychczas przy monitorze matowym nie mialem takich problemów, przynajmniej nie tak bardzo.

lethern

PostWysłany: Nie Lut 01, 2015 9:45 pm      Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

Spróbuj zwyczajnie przyciemnić jasność monitora, jednocześnie ekran lub oprogramowanie może Ci też pozwoli zmniejszyć kontrast
Ja u siebie (nawet na matowym ekranie) zmniejszyłem oba powyższe, zmieniam na podstawowe ustawienia jedynie na czas oglądania filmów, i odkąd pamiętam nie mam problemu z oczami.

samolot

PostWysłany: Nie Lut 01, 2015 9:52 pm  OP    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

Racja, jutro to zrobię. Dotychczas tego nie zrobiłem, bo z tym błyszczacym monitorem miałem mniej do czynienia.
Schadoow

PostWysłany: Nie Lut 08, 2015 12:25 am      Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

1. To czy jest matowa czy błyszcząca to sprawa drugorzędna, pomijam już że samych "matów" masz kilkanaście rodzajów.
2. Największym problem jest "migotanie" matrycy to najbardziej męczy wzrok i kiepskiej jakości podświetlenie oraz stanowisko pracy.
3. @lethern zmniejszenie jasności w dziadowskich matrycach laptopowych czy firmach marketowych jak lg/samsung/sony/.../iiyama
powoduje zwiększenie migotania obrazu co jeszcze bardziej daje po oczach.

Niestety jedynie co możesz zrobić to zadbać aby mieć odpowiednie oświetlenie w pomieszczeniu albo kupić dobry monitor.

Niestety na rynku zostały 2 firmy produkujące monitory dobrej jakości to jest NEC i EIZO. Ale niestety najtańsze monitory warte uwagi to ~1400 za 24' 16x9 i ok ~1.8-2 za 24' 16x10.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
samolot

PostWysłany: Nie Lut 08, 2015 12:59 am  OP    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

Rzuciłeś kilkoma terminami wiec zakładam, że się znasz.
Pracowałem 6 lat z laptopem HP Compaq 6720 s i nigdy nie męczył mi tak wzroku.
Od niedawna w pracy sporo siedzę przed Geteway-iem z błyszczącym monitorem. Próbowalem znaleźć ustawienia monitora, co do jaskrawości, ale znalazłem tylko opcje zmiany planu zasilania i tam zmieniłem mu ustawienia na bardziej oszczędny, ale to powoduje, że animacja okien zrobiła się bardziej skokowa. To znaczy gdy minimalizuje się okno to jest taki objaw, że prostokąt okna zmniejsza się skokowo do punktu zminimalizowania. No i obraz jest mniej jaskrawy.

Czy możesz bardziej przybliżyć , czym jest "migotanie" matrycy wg ciebie, bo użyłeś takiego zwrotu?

izaw

PostWysłany: Nie Lut 08, 2015 1:08 am      Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

Z Twoich wypowiedzi wynika, że to błyszcząca matryca. Bardzo szkodliwe są odblaski. Ustaw ekran tak, aby w ekranie nie odbijało się żadne źródło światła. Będzie wygodniej i lepiej dla oczu.
Schadoow

PostWysłany: Nie Lut 08, 2015 5:20 pm      Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

samolot napisał:
Rzuciłeś kilkoma terminami wiec zakładam, że się znasz.
Pracowałem 6 lat z laptopem HP Compaq 6720 s i nigdy nie męczył mi tak wzroku.
Od niedawna w pracy sporo siedzę przed Geteway-iem z błyszczącym monitorem. Próbowalem znaleźć ustawienia monitora, co do jaskrawości, ale znalazłem tylko opcje zmiany planu zasilania i tam zmieniłem mu ustawienia na bardziej oszczędny, ale to powoduje, że animacja okien zrobiła się bardziej skokowa. To znaczy gdy minimalizuje się okno to jest taki objaw, że prostokąt okna zmniejsza się skokowo do punktu zminimalizowania. No i obraz jest mniej jaskrawy.

Czy możesz bardziej przybliżyć , czym jest "migotanie" matrycy wg ciebie, bo użyłeś takiego zwrotu?

Popatrz na ekran pod dużym kątem lub przez aparat w telefonie lub fotograficzny. O takie migotanie mi się rozchodzi. Niestety wynika to z budowy lcd ale w lepszych monitorach jest to wręcz nieodczuwalne.
Ja w flatron l1919s patrząc normalnie widzę jak obraz pływa i smuży i nie jest kwestia wadliwej sztuki.

Temat znam bardzo powierzchownie ( od niedawna interesuję się tą tematyką ) raczej polecam poczytać na internecie, forum mva jest ogromna kopalnia wiedzy i ogarniętych w temacie osób.

U siebie po zakupie EV2455 i odpowiednim doświetleniu stanowiska, zauważyłem ogromną poprawę jeśli chodzi o wydajność i samopoczucie. Choć początkowo dość sceptycznie podchodziłem do tej tematyki.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Vadios

PostWysłany: Wto Lis 17, 2015 9:44 pm      Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

Zainteresował mnie temat odblasków. Od dawna korzystam z matryc błyszczących, na czym konkretnie polega szkodliwość refleksów świetlnych na powierzchni ekranu? W domu ustawiam ekran tak, że problemu nie ma, ale biorąc laptopa w teren często zdarzają się odblaski. Chodzi o to, że trzeba wytężyć wzrok żeby dojrzeć co jest wyświetlone na ekranie w miejscu odblasku?
samolot

PostWysłany: Wto Lis 17, 2015 9:57 pm  OP    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

Cytat:
...na czym konkretnie polega szkodliwość refleksów świetlnych na powierzchni ekranu?

Chyba jedynie na tym, że bardziej meczysz wzrok. Po prosu musisz wpatrywać się uważniej w ekran, by zrozumieć jego treść, bo refleksy świetlne zmniejszają czytelność.

A skoro odgrzałeś temat, to ostatnio rozmawiałem z okulistą, który stwierdził, że praca z monitorem meczy wzrok ale nie ma wpływy na takie sprawy jak rozwój jaskry.
Jednak dla wszystkich, którzy uważają, że maja dobry wzrok i nigdy nie chodzili do okulisty proponuje by poszli na badanie oczu i dali sobie zbadać ciśnienie w gałce ocznej. To pozwala wcześniej wykryć czy grozi nam jaskra. Nie w związku z monitorem, tak w ogóle. Bo jaskra polega na zmniejszaniu się pola widzenia oka spowodowane zanikiem nerwu wzrokowego. Z kolej przyczyną zaniku nerwów wzrokowych jest zbyt duże ciśnienie w gałce ocznej. Zaś jest ono niezależne od ogólnego ciśnienia krwi organizmu, a przyczyny jego wzrostu nie są dobrze zbadane. Jednak jego stwierdzenie pozwala na wczesne rozpoczęcie leczenia zachowawczego, polegającego na zmniejszeniu tego ciśnienia w oku do normalnego.
Pisze o tym dlatego, że wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że faza rozwoju jaskry jest niezauważalna i tak zdradliwa, bo długi czas sam wzrost ciśnienia nie powoduje jakichkolwiek zauważalnych objawów. Dopiero stopniowa wyraźna utrata pola widzenia skłania do zbadania wzroku. A wówczas jest to już zaawansowana jaskra. Bezbolesna, ale jak na razie nieuleczalna. Prowadzić może do całkowitej utraty wzroku. Wcześniej wykryta i leczona zachowawczo, pozwala utrzymać widzenie na jako takim poziomie.

Pisze o tym dlatego, że wiem że programiści często odczuwają zmęczenie oczu monitorem. A z kolej jeśli tak jest to niewykluczone, że być może jest to także spowodowane tym, że mamy zmniejszone pole widzenia, o czym możemy nie zdawać sobie sprawy. Może nam się zdawać, że to tylko zwykłe zmęczenie z powodu zbyt długiej pracy przy ekranie.

Wniosek: jeśli nawet masz dobry wzrok, to zbadaj profilaktycznie wzrok, nigdy nie zaszkodzi, a może niektórym pomóc.

.

Vadios

PostWysłany: Nie Lis 29, 2015 2:13 am      Temat postu: Odpowiedz z cytatem Pisownia

Dzięki za wartościowy post. Ja mam 24 lata, nigdy problemów ze wzrokiem nie miałem, okularów nigdy nie nosiłem. Jako dziecko do okulisty chodziłem regularnie z rodzicami, ale od kilku lat nie byłem. Lepiej zapobiegać niż leczyć, a czasem odnoszę wrażenie, że nie jest u mnie wszystko w normie ze wzrokiem.
Odpowiedz do tematu    Forum Coders' city Strona Główna -> Komputery Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach